Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Česko

Teplický soud napodruhé uložil podmíněný trest autorovi nenávistných komentářů pod fotografií prvňáků

Soud - ilustrační foto.

Soud - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Teplice - Okresní soud v Teplicích ve čtvrtek napodruhé potrestal autora nenávistných komentářů pod fotografií prvňáčků z místní základní školy podmíněným trestem vězení 16 měsíců s odkladem na tři roky. Před rokem soud Vítězslava Kroupu viny zprostil, odvolací soud ale rozsudek zrušil a vrátil případ do Teplic. Čtvrteční verdikt není pravomocný, státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlenou. Obhájce ani obžalovaný ve čtvrtek k soudu nedorazili, z jednání se omluvili.
  13:54aktualizováno  14:40

Do zmíněné první třídy v Základní škole Plynárenská chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. Fotografii dětí zveřejnil regionální Deník a na sociální síti pak někteří lidé pod fotografii psali nenávistné komentáře. Kroupa podle soudu komentoval snímek větami: „Ještěže jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí.“ Podle soudkyně Lucie Yakut bylo prokázáno, že profil na sociální síti, na kterém komentáře vyšly, patří Kroupovi.

Muži hrozilo vězení od šesti měsíců do tří let za tento čin a za to, že na sociální síti zveřejnil fotografie Adolfa Hitlera, Hermana Göringa a říšské orlice s hákovým křížem.

Státní zástupce navrhl podmíněně odložený trest ve výměře dvou let s odkladem na tři až čtyři roky. „Podstatné je, že došlo k uznání viny, nicméně z naší strany byl navrhován trest přísnější, především s ohledem na trestní minulost obžalovaného, bude zváženo podání odvolání,“ řekl novinářům státní zástupce Ondřej Langr.

Žalobce podal odvolání v případu rasistických komentářů fotky prvňáků, jejich údajného autora zprostili obvinění

Komentář pod fotkou sedmačtyřicetiletý Kroupa zveřejnil v listopadu 2017. Soudkyně Lucie Yakut uvedla, že polehčující okolností je doba, jaká od skutku uplynula. Soud doplnil dokazování na základě pokynů krajského soudu o výslech několika svědků. Jeden z nich uvedl, že s Kroupou přes facebook komunikoval. Kroupa sám odmítl vypovídat, při pondělním hlavním líčení nevyužil možnosti závěrečného slova, skutků nelitoval. To, že je spáchal, je podle soudkyně dále prokázáno tím, že profilové jméno na facebooku je podobné jménu obžalovaného, komentář byl psán z Dánska v době, kdy tam byl Kroupa.

Komentář pod fotkou prvňáků nepovažuje soud za humor tak, jak to uvedl Kroupův obhájce v závěrečné řeči. Je to podle soudu přečin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. „V žádném případě nebylo možno dospět k závěru, že komentář by byl byť zcela nevhodným vtipem či žertem ze strany obžalovaného, rozhodně se nejednalo o humor,“ uvedla soudkyně. Obsahem komentáře je podle ní odkaz k „řešení“ ve formě vyvražďování v plynových komorách tak, jak se to dělo za druhé světové války Židům. „Odkaz na takovýto postup lze vyhodnotit jako projev nenávisti a její podněcování,“ uvedla soudkyně.

Z nálezu ústavního soudu podle Yakut mimo jiné vyplývá, že právo menšiny na vyjádření politického postoje nesmí být zaměňováno za právo libovolnými prostředky hlásat zlo.

Za nenávistné komentáře na facebooku padají podmíněné tresty

  • Kauza kolem výroků na adresu školáků z Teplic začala na podzim 2017. Lokální vydání Deníku zveřejnilo na webu i v tištěném vydání v rámci seriálu snímků prvňáků i fotografie dětí z teplické školy, včetně třídy, do níž chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. Fotka se poté objevila i na sociálních sítích, diskusi Vítězslav Kroupa komentoval na facebooku větami: "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej že Tě to nenapadlo!!!"
  • Kroupa podle obžaloby psal komentář kvůli etnickým skupinám některých z dětí a narážel na vyvražďování Židů za druhé světové války v plynových komorách. Ústecký krajský soud loňský zprošťující verdikt v srpnu 2019 zrušil a případem se letos v březnu znovu začal zabývat teplický okresní soud. Ten dnes Kroupu potrestal podmíněným trestem vězení 16 měsíců s odkladem na tři roky. Verdikt není pravomocný, státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlenou.
  • V případu nenávistných komentářů na adresu školáků padly i další verdikty. Policie vedle Kroupy obvinila z rasově motivovaného přečinu také muže z Frýdecko-Místecka a 26letou ženu z Tachova. Stíhání muže státní zástupce následně podmíněně zastavil. Ženě tachovský okresní soud v září 2018 uložil osmiměsíční podmíněný trest se zkušební lhůtou na 1,5 roku a pokutu 20.000 korun.
  • Několik rozsudků padlo v poslední době i za komentáře, které se týkaly schvalování loňského teroristického útoku na Novém Zélandu. Zemřelo při něm pět desítek lidí. Zatím naposledy odešel 8. července od krajského soudu v Plzni s tříletým podmíněným trestem Jiří Kantor. Rozsudek není pravomocný. Kantor na svém facebookovém profilu sdílel článek o střelbě ve městě Christchurch a připsal komentář: "Za mě určitě pěkně provedená práce".
  • Pražský městský soud 11. června uložil Leoši Machálkovi nejpřísnější možnou, tedy tříletou podmínku. Machálek napsal pod video zachycující vraždění muslimů na Zélandu mimo jiné to, že střelec je "borec". Hájil se tím, že si myslel, že záznam zachycuje útok spojeneckých sil na radikální islamisty. Státní zástupce se odvolal.
  • Počátkem června pražský městský soud uložil Renátě Pelikánové za výroky na facebooku dvouletý podmíněný trest. "Tak tohle je velký frajer, kéž by nás takových bylo víc, když s těma sviněma muslimskýma vlády nic nedělají a ještě jim ustupují," napsala a dodala, že muži děkuje za jeho odvahu. Soud ji uznal vinnou z podpory a propagace terorismu. Trest je pravomocný, státní zástupce napsal soudu, že se práva na odvolání vzdává. Žena totéž uvedla hned po vynesení verdiktu.
  • Za schvalování útoku na Novém Zélandu uložil pražský městský soud v červnu ještě další podmíněný trest. "Konečně měl někdo koule a ukázal, jak se na Mohamedány musí. Dobrá práce," napsal Václav Klestil na facebooku pod článek Hospodářských novin. Soud mu vyměřil tříletou podmínku. Padesátiletý Klestil se ale odvolal a odvolací soud se případem bude muset znovu zabývat.
  • K mediálně známým případům, které se týkají výroků na facebooku, patří kauza bývalého poslance za Věci veřejné Otto Chaloupky. V září 2014 byl odsouzen za výroky na adresu Romů v souvislosti s jejich útokem na manželský pár v Duchcově na Teplicku k podmíněnému půlročnímu trestu vězení. Verdikt nezvrátil ani u Ústavního soudu. Chaloupka ještě jako poslanec na svém profilu kritizoval snahu romského předáka uvedený útok bagatelizovat. "Lidi jsou na hraně a ještě pár takovýchto cikánských provokací a začne mazec. A pak je neochrání ani těžkooděnci," uvedl mimo jiné.
  • Ústecký soud potrestal v červnu 2017 deseti měsíci vězení s podmíněným odkladem na dva roky Evu Muzikářovou, matku v lednu 2017 zmizelé dívky, za propagaci nacismu. Žena vystupovala na facebooku pod přezdívkou milenky Adolfa Hitlera Evy Braunové a sdílela nacistické příspěvky.
  • V srpnu 2017 potrestal kladenský okresní soud studenta Davida Šmída, který nenávistně reagoval na příspěvek zpěváka Radka Bangy na jeho facebookovém profilu. Šmíd reagoval na zpěvákovu kritiku ocenění kontroverzní skupiny Ortel v anketě Český slavík. Za přečin projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka dostal mladík 100 hodin veřejně prospěšných prací.
  • V jiné kauze potrestal Okresní soud v Prostějově v lednu 2018 podmínkou Aleše Rozsívala za rasově motivované výhružky Bangovi. Xenofobní a rasově motivované komentáře plné vulgarismů umístil taktéž na zpěvákův facebookový profil. Vyhrožoval mu smrtí, "plynovou sprchou" či uranovými doly.
Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...