Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Teplo z Dukovan smí do Brna

Česko

ČEZ získal souhlas od ministerstva životního prostředí. Nyní čeká, jak dopadnou jednání o brněnské koalici

BRNO/PRAHA Ministerstvo životního prostředí souhlasí se záměrem společnosti ČEZ zásobovat Brno teplem z jaderné elektrárny Dukovany. Rozhodlo tak ve zkráceném řízení podle zákona o posuzování vlivu stavby na životní prostředí.

Ne všichni však s plány skupiny ČEZ souhlasí. Náměstek brněnského primátora Martin Ander, zastupující v končící radniční koalici Stranu zelených, zmínil nesoulad záměru s městskou energetickou koncepcí.

Proti záměru se vyslovila také rada města Oslavany, která upozornila, že navrhovaná trasa potrubí není v souladu s platným územním plánem města. Další účastníci řízení výhrady neměli.

ČEZ přiznává, že souhlasný verdikt ministerstva je pouze dílčím úspěchem. „Nyní budeme dále jednat se zástupci brněnských tepláren a reprezentanty města Brna. Teprve po dojednání všech detailů dojde k finálním rozhodnutím,“ říká mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Záměr společnosti ČEZ bude mít značný dopad na podnikání Tepláren Brno, které nyní vyrábějí teplo pro město v teplárnách a lokálních kotelnách na zemní plyn. „Rozhodnutí o případné realizaci horkovodu Dukovany-Brno bylo odloženo až do doby schválení aktualizované Energetické koncepce statutárního města Brna, “ uvedla mluvčí Tepláren Brno Liliana Geisselreiterová. Situaci komplikují protahující se jednání o nové vládnoucí koalici v jihomoravské metropoli. Jediným vlastníkem teplárny je totiž město. Cena tepla se nyní v Brně pohybuje okolo 600 korun za gigajoule. ČEZ v případě dodávek z Dukovan slibuje nižší cenu, konkrétní částku však zatím nechce zveřejnit.

Náměstek primátora Martin Ander pochybuje, že cena tepla pro domácnosti a firmy v Brně klesne. Upozornil také, že mimo sezonu k pokrytí potřeb Brna prakticky stačí jen nedávno zrekonstruovaná spalovna komunálních odpadů. Také udržování špičkových či záložních zdrojů by podle Andera cenu tepla prodražilo.

Náměstek hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL) upozorňuje, že cena tepla dopraveného do Brna bude souviset i s jeho distribucí. „Je to komplikovaný problém, síť patří z velké části Teplárnám Brno. A ty provozují svoje zdroje, v poslední době zrekonstruované, které by musely odstavit. To něco stojí,“ připomíná. Zmínil také otázku životnosti jaderné elektrárny Dukovany, která v případě neprodloužení provozu skončí již v roce 2015. Nové horkovodní vedení přitom zahájí podle odhadu společnosti ČEZ provoz až za šest let. ČEZ nicméně usiluje o prodloužení životnosti jaderných bloků o dalších 20 let.

Myšlenka dodávat teplo z jaderné elektrárny Dukovany do Brna pochází již z éry socialismu. Převážná část trasy tepelného napáječe je stále zanesena v územních plánech obcí a měst.

***

TEPLO Z DUKOVAN

* délka plánovaného napáječe

z Dukovan do Brna má činit

40,7 kilometru

* naváže na něj páteřní potrubí

o délce 37 kilometrů

* plánovaný objem ročních dodávek

3,9 milionu gigajoulů (odpovídá

spotřebě sta tisíc domácností)

* v provozu může být nejdříve za

šest let

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!