130 let

Teplo zdraží o desítky procent

Česko

Teplárnám končí smlouvy na dodávky hnědého uhlí, těžební firmy jim ho nabízejí až dvakrát dražší

PRAHA Skokové zdražení elektřiny vinou rozsáhlé výstavby solárních elektráren nebude jedinou pohromou, která postihne české domácnosti. Během let 2012 a 2013 bude muset většina tepláren spalujících hnědé uhlí volit mezi zdražením a ukončením činnosti.

Skončí jim totiž smlouvy na odběr uhlí od těžebních společností a nové získají jen v případě, že přistoupí na razantní navýšení ceny paliva.

Teplo z centrálního zdroje odebírá okolo 1,6 milionu českých domácností, z nichž přibližně jeden milion je napojen na uhelné teplárny. Právě ty budou nuceny zdražit o mnoho desítek procent.

Současný stav, kdy uhelné teplárny dodávají zákazníkům až o polovinu levnější teplo než plynové výtopny, tak vydrží maximálně tři roky.

Teplárenské sdružení lobbuje za to, aby stát začal cenu hnědého uhlí pro teplárny regulovat. „Nechceme zbytečně vyrábět drahé teplo a cpát nepřiměřené zisky těžařským společnostem,“ říká místopředseda sdružení Tomáš Drápela, který je současně generálním ředitelem Plzeňské teplárenské.

Během následujících tří let skončí smlouvy o dodávkách hnědého uhlí řadě tepláren či elektráren, mimo jiné elektrárně Mělník I, která vytápí polovinu Prahy. Dlouhodobou smlouvu o nákupu uhlí v současnosti nemá ani Plzeňská teplárenská. Elektrárny Opatovice, které vyrábějí teplo pro města Hradec Králové, Pardubice a Chrudim, mají zajištěné dodávky jen do konce roku 2015.

Množí se tak stížnosti na politiky, že se nesnaží blížící se katastrofu odvrátit. „Dvacet let už o tom jednáme s vládou. Vždy nám bylo řečeno, že vědí, že je to palčivý problém, nicméně vždy se to zametlo pod koberec. Chceme znát jasné stanovisko, zda budeme mít z čeho vyrábět,“ stěžuje si Drápela.

Šéfové tepláren si stěžují na všechny tři tuzemské producenty hnědého uhlí. Podle dobře informovaného zdroje z oboru sice skupina Czech Coal uhlí na následující období nabízí, požaduje však navýšení ceny minimálně na 70 korun za gigajoule, tedy zhruba na dvojnásobek současné výše.

Czech Coal navýšení ceny uhlí obhajuje. „Naše cenová politika je založena na tržní tvorbě cen. Hnědé uhlí proto nabízíme za stále výhodnějších podmínek, než činí náklady na jeho možné substituty. V teplárenství jsou jimi především černé uhlí, zemní plyn a biomasa,“ uvedl pro LN ředitel Czech Coalu pro vnější vztahy Radek Stavěl.

Stavěl dodává, že problém souvisí se zachováním limitů těžby na Mostecku, což vede k nedostatku uhlí. Ne každý však s tímto tvrzením souhlasí. „Není pravda, že hnědého uhlí je nedostatek. Po roce 2013 nemá Czech Coal prodaných sedm milionů z plánovaného objemu těžby 9,5 milionu tun ročně,“ uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován. Uhlí ze Severočeských dolů směřuje hlavně do elektráren společnosti ČEZ, která doly vlastní. ČEZ logicky preferuje vlastní elektrárny a nemá podle teplárníků příliš zájem dodávat i jiným zájemcům. Stejný problém vzniká také v případě Sokolovské uhelné, která si také uhlí schovává hlavně pro vlastní elektrárny.

Podle Teplárenského sdružení ČR by ideálním řešením této krizové situace bylo prolomení těžebních limitů spojené s regulací ceny uhlí pro teplárny. Biomasa podle teplárníků není reálnou alternativou. „Jsou to dílčí položky. Uhlí na zajištění tepla prostě do budoucna potřebujeme,“ doplnil Drápela.

Problematické je také převedení stávajících tepláren na spalování zemního plynu. To by vyžadovalo miliardové investice, které by také výrazně zvýšily cenu tepla. Miliardové náklady by si vyžádala také úprava tepláren na spalování černého uhlí z dovozu.

***

NÁKLADY DOMÁCNOSTÍ NA TEPLO A TEPLOU VODU

(v korunách, při průměrné spotřebě 40 gigajoulů ročně)

Nejlevnější teplárny

- hnědé uhlí

13 200

Moderní kotel

na uhlí

17 030

Dražší teplárny

- hnědé uhlí

18 000

Starší kotel na uhlí

18 210

Akumulační

kamna

na elektřinu

30 850

Elektrické

přímotopy

32 755

Kondenzační

kotel na plyn

21 585

Běžný kotel

na zemní plyn

21 835

Teplárna spalující

zemní plyn

26 000

Zdroj: Teplárenské sdružení ČR

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás