Rekordní teplotu pro 4. září zaznamenalo 93 procent ze 170 stanic, kde se měří aspoň 30 let. Podle meteorologů navíc téměř čtvrtina z těchto stanic zaznamenala rekordní teplotu za celé září.
V tabulce 14 středečních nejvyšších teplot, kterou ČHMÚ zveřejnil, bylo pět míst ze Středočeského kraje a Prahy a po třech místech z Jihomoravského a Ústeckého kraje. „Oproti úterý je středa v Čechách asi o stupeň teplejší, na Moravě a ve Slezsku jsou teploty srovnatelné se včerejším dnem (úterkem),“ uvedli meteorologové.
V Doksanech středeční teplota překonala více než půl století starý rekord pro 4. září z roku 1973, který činil 29,5 stupně. Přesáhla také dřívější rekord tamní stanice pro celé září, který byl 34,9 stupně a pocházel z 1. září roku 2015.
Druhá nejvyšší teplota ve středu činila rovných 35 stupňů a byla zaznamenána shodně v Tuhani na Mělnicku a Ve Strážnici na Hodonínsku. V Tuhani padl zároveň rekord pro celé září, který byl stejně jako v Doksanech z 1. září 2015 a činil 34 stupňů.
Rekord padl i ve Strážnici na Hodonínsku. „Byl překonán rekord z roku 1942 o 2,8 stupně,“ napsal Ondřej Brambus z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.
Teplotní rekordy
I další rekordy byly výrazně vyšší než ty dosavadní, některá nová maxima jsou i o více než tři stupně vyšší. Řada z nich byla z roku 2011, další například z roku 1967 či 1973. Stejně jako ve Strážnici byl i v Lednici dosavadní rekord z válečného roku 1942.
Přes 34 stupňů bylo v Brodě nad Dyjí a v Kuchařovicích, přes 33 stupňů na všech ostatních stanicích, a to v Troubsku, Lednici, Dyjákovicích, Brně-Tuřanech, Pohořelicích, Brně-Žabovřeskách a v Ivanovicích nad Hané.
V dalších dnech už meteorologové předpovídají mírně nižší teploty, ale stále se mohou pohybovat okolo 30 stupňů, výraznější ochlazení by mělo přijít až na začátku příštího týdne.