Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Teplotní rekordy. Červenec byl druhý nejchladnější měsíc za posledních 10 let

Slunečné počasí, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slunečné počasí, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Praha Červenec byl v Česku druhý nejchladnější za posledních deset let. Průměrná měsíční teplota vzduchu dosáhla 17,7 stupně. Chladněji bylo pouze v roce 2011 s průměrem 16,3 stupně. Vyplývá to ze čtvrtečních informací na webu Českého meteorologického ústavu (ČHMÚ). První prázdninový měsíc byl po deštivém červnu chudý na deště, podstatně víc pršelo na Moravě a ve Slezsku než v Čechách.

Meteorologové ve čtvrtek dopoledne zveřejnili výsledky červencového měření v pražském Klementinu, kde teplotní řada sahá do roku 1775. Letošní červenec se s průměrnou teplotou 21,6 stupně zařadil mezi 15 procent nejteplejších červenců za posledních 246 let. Vůbec nejteplejší červenec v Klementinu naměřili před 14 lety, průměrná teplota tehdy byla 25 stupňů.

Nejvyšší červencová teplota v Česku byla podle měření v posledních šedesáti letech v roce 2006, kdy dosáhla průměrných 21,3 stupně. Loňský červenec byl desátý nejteplejší od roku 1961 s průměrem 18,8 stupně. Naopak nejchladnější červenec nastal v roce 1979 s průměrem 14,6 stupně.

Na Moravě a ve Slezku bylo tepleji než v Čechách

Letos v červenci bylo v Čechách o tři desetiny stupně chladněji než na Moravě a ve Slezsku. Až v poslední červencové dekádě se teploty pohybovaly kolem normálu, předtím byly často níž než tři stupně pod normálem. Nejtepleji bylo letos v červenci v pátek 10. a v pondělí 27. července, kdy Česko zažilo tropické dny. Naproti tomu tropická noc, kdy minimální teplota vzduchu neklesne pod 20 stupňů, byla pouze jedna a jen v Bystřici pod Hostýnem.

Na deště byl červenec chudý. Měsíční úhrn srážek dosáhl 61 milimetrů a činil 69 procent normálu. Na Moravě a ve Slezsku napršelo 85 milimetrů, zatímco v Čechách pouze 49 milimetrů. Nejvíce srážek spadlo v Moravskoslezském kraji, 106 milimetrů. Nejméně pršelo v Ústeckém kraji s 27 milimetry srážek za měsíc. Pod polovinou normálu byl červencový srážkový úhrn také v Praze a ve Středočeském, Karlovarském, Libereckém a Královéhradeckém kraji.

Zatímco červenec byl na deště chudý, červen byl množstvím srážek výjimečný. Stal se nejdeštivějším od roku 1961. V Česku spadlo 151 milimetrů srážek, což byl skoro dvojnásobek dlouhodobého průměru. Přívalové deště zasáhly zemi v několika vlnách a způsobily lokální povodně, které si vyžádaly nejméně devět obětí.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Jiří Menzel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Jiří Menzel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Jiří Menzel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....