Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teploty atakovaly minus 30. Dva lidé zemřeli

Česko

  11:51
PRAHA - Mrazy v Česku sílí. Teploty v noci na středu spadly až k minus 30 stupňům Celsia. V Adršpachu a v Orlickém Záhoří naměřili minus 29 stupňů. V Karviné a Plzni si ledové počasí vyžádalo lidské životy, i nadále trápí železničáře.

Bezdomovci se zahřívají alespoň u ohně. foto: ČTK

Koleje popraskaly na trati mezi pražským Smíchovem a Radotínem a Lysou nad Labem a Starou Boleslaví ve Středočeském kraji. Mráz ráno ve středních Čechách omezil provoz i na kolejích z Kutné Hory do Čáslavi, potrápil i železničáře v Brně. Koleje tam vlivem nízkých teplot praskly na dvou místech: V Brně - Chrlicích a Brně - Slatině.

ČTĚTE TAKÉ:

Dva bezdomovci umrzli

Počasí bohužel zabíjelo. Bezdomovec v Karviné odešel z ubytovny pro lidi bez domova a chtěl přespat venku, jeho tělo nalezli v úterý dopoledne na kraji lesoparku poblíž polikliniky. "Přesný čas úmrtí určí nařízená pitva. Předpokládáme ale, že to bylo v noci z pondělí na úterý. Pravděpodobně nad ránem," řekla mluvčí policie s tím, že tělo sedmačtyřicetiletého muže bylo nalezeno poblíž karvinské polikliniky na okraji lesoparku. "Lékař na místě konstatoval smrt umrznutím," řekla mluvčí.

Mužské tělo krátce po půlnoci objevili i v plzeňském Borském parku. Právě v této části města se v bezdomovci pravidelně scházejí. Podle Čejkové policie identitu muže teprve zjišťuje.  V Praze jsou kapacity míst, kde mohou lidé bez domova přespat, vyčerpány. Armáda ve středu pražskému magistrátu postavila na Rohanském ostrově stan s 50 postelemi a 50 spacími pytli. Předá ho odpoledne.

Teploty s největší pravděpodobností do konce týdne spadnou pod minus 30 stupňů. Nejsilnější mrazy udeří o víkendu. "Sobotní ráno by mohlo být nejchladnější," varuje meteorolog Jan Horák.

Nádraží v zimě

Mrazy až do poloviny února

S teplotami pod nulou musíme podle  počítat minimálně do půlky února. "Nad severovýchodní Evropou je tlaková výše, která blokuje přísun teplého vzduchu od Atlantiku, podobná situace loni v listopadu vydržela celý měsíc," připomíná meteorolog.

Nad nulu by se během dne měly teploty přehoupnout až od poloviny února, a to až k 5 stupňům. "V noci ale teploty zůstanou pod nulou," předpovídá Horák.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!