Peníze se obcím bohatě vrátí, říká Babiš. Navrhne snížení podílu spolufinancování z jejich strany u dotací |
Návrh podali v roce 2018 poslanci Pirátů, SPD a lidovců. Vadilo jim ustanovení, podle kterého se důchody valorizují k termínu jejich individuální lednové výplaty, nikoli k pevnému datu. Podle poslanců jde o diskriminaci lidí, kterým stát důchod vyplácí později v měsíci.
Zákon výslovně říká, že základní i procentní výměry vyplácených důchodů se zvyšují od lednové splátky. Lidé ale dostávají důchody v různé kalendářní dny - někdo na začátku měsíce, někdo na konci. Podle poslanců jde o neodůvodněnou nerovnost odporující Listině základních práv a svobod.
Vláda i Česká správa sociálního zabezpečení v řízení u ÚS uznaly existenci určité nerovnosti ohledně data splatnosti, ale nikoliv v jejich výši. Všichni oprávnění nakonec v lednu dostanou stejně. Argumenty vlády akceptoval i ÚS.
Šámal rozhoduje o stížnostech nejrychleji ze všech soudců Ústavního soudu. Všechny ale doposud odmítl |
„Jednoduše řečeno, všichni ve stejném postavení dostávají stejně a tedy jsou si (s výjimkou rozdílnosti data výplaty, která však není předmětem přezkumu) zcela rovni,“ stojí v nálezu soudce zpravodaje Radovana Suchánka. Právní úpravu označil za zcela neutrální, bez projevů diskriminace.
Argumentace skupiny poslanců, podle kterých se má valorizace poskytovat za všechy dny kalendářního měsíce ledna bez ohledu na datum výplaty, podle ÚS vzbuzuje rozpaky. Vytvořila by neodůvodněné rozdíly ve výši lednového důchodu u jednotlivých penzistů.
„Představu navrhovatelky, že by tento nový systém byl spravedlivější než ten současný, nelze než označit za bizarní,“ napsali ústavní soudci.