Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 24 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Termín i mechanismus zvyšování důchodů zůstává beze změny. Soud nezjistil žádnou diskriminaci

Peníze, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze, ilustrační foto. | foto: pixabay.com

Brno Termíny i mechanismus zvyšování důchodů zůstávají beze změny. Ústavní soud nevyhověl návrhu opozičních poslanců na provedení dílčích škrtů v zákoně o důchodovém pojištění. Návrh částečně zamítl, částečně odmítl. Nezjistil žádnou diskriminaci, která by vyžadovala zásah soudu.

Návrh podali v roce 2018 poslanci Pirátů, SPD a lidovců. Vadilo jim ustanovení, podle kterého se důchody valorizují k termínu jejich individuální lednové výplaty, nikoli k pevnému datu. Podle poslanců jde o diskriminaci lidí, kterým stát důchod vyplácí později v měsíci.

Zákon výslovně říká, že základní i procentní výměry vyplácených důchodů se zvyšují od lednové splátky. Lidé ale dostávají důchody v různé kalendářní dny - někdo na začátku měsíce, někdo na konci. Podle poslanců jde o neodůvodněnou nerovnost odporující Listině základních práv a svobod.

Vláda i Česká správa sociálního zabezpečení v řízení u ÚS uznaly existenci určité nerovnosti ohledně data splatnosti, ale nikoliv v jejich výši. Všichni oprávnění nakonec v lednu dostanou stejně. Argumenty vlády akceptoval i ÚS.

„Jednoduše řečeno, všichni ve stejném postavení dostávají stejně a tedy jsou si (s výjimkou rozdílnosti data výplaty, která však není předmětem přezkumu) zcela rovni,“ stojí v nálezu soudce zpravodaje Radovana Suchánka. Právní úpravu označil za zcela neutrální, bez projevů diskriminace.

Argumentace skupiny poslanců, podle kterých se má valorizace poskytovat za všechy dny kalendářního měsíce ledna bez ohledu na datum výplaty, podle ÚS vzbuzuje rozpaky. Vytvořila by neodůvodněné rozdíly ve výši lednového důchodu u jednotlivých penzistů.

„Představu navrhovatelky, že by tento nový systém byl spravedlivější než ten současný, nelze než označit za bizarní,“ napsali ústavní soudci.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!