PRAHA Zlaté časy termínovaných a spořicích účtů, které banky zažívaly na počátku letošního roku, jsou definitivně pryč a jen tak se zase nevrátí. Tehdy lidé ve velkém ukládali své peníze na bankovní účty a téměř vůbec nehleděli na to. jaké výnosy získají. Kvůli finanční krizi se totiž báli investovat. Nyní se děje pravý opak, lidé své finance z bank zase stahují a přesouvají do fondů a jiných investic. Vyplývá to ze statistik České národní banky (ČNB) a Asociace pro kapitálový trh (AKAT).
Ke konci dubna letošního roku měly české domácnosti podle údajů ČNB na termínovaných vkladech v bankách uloženo více než 740 miliard korun. Od května ale objem těchto vkladů vytrvale klesá a kupříkladu na konci letošního srpna činil už jen necelých 725 miliard korun. Za čtyři měsíce tak lidé zvládli z bankovních vkladů odčerpat více než 15 miliard korun. Pokles bankovních vkladů podle předběžných odhadů pokračuje i v dalších měsících, tedy jak v září, tak i nyní v měsíci říjnu.
Bankovní vklady byly jen „přestupní stanicí“ Pokles objemu bankovních vkladů přibližně od poloviny letošního roku ekonomové předpovídali. Na konci loňského roku a pak na počátku toho letošního totiž domácnosti masivně opouštěly podílové a jiné fondy – vybíraly peníze a ukládaly je na termínované a spořicí účty v bankách. Experti už tehdy upozorňovali, že tato doba nebude trvat věčně a že se trend zase obrátí.
„Bankovní vklady lidé využívají jako jakousi přestupní stanici, když nevědí, kam s penězi. Až se ekonomická krize a s ní spojená negativní investiční nálada přežene, lidé začnou zase peníze z bank stahovat a začnou opět investovat,“ předpovídal například Marek Hatlapatka, bankovní analytik společnosti Cyrrus. A přesně to se děje v posledních měsících.
Vklady, které nyní mizí z bankovních účtů, se nyní v hojné míře přesouvají do podílových fondů. „Lidé přitom neinvestují jen do málo výnosných fondů peněžního trhu, které jsou spojené s nejnižším rizikem kolísání hodnoty vkladu. Zájem je také o rizikovější akciové a smíšené podílové fondy,“ uvedl Martin Hanzlík, výkonný ředitel AKAT. Na nezájem investorů si v posledních měsících nemohly stěžovat ani zajištěné fondy.
Trend opětovného příklonu lidí k investování do fondů potvrzují i zástupci bankovních domů. „Pokles termínovaných vkladů jsme zaznamenali. Peníze lidé přesouvali jinam, do jiných produktů, mimo jiné i do našich fondů,“ uvedla například Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny.
Výnosy v desítkách procent za půl roku Chuť investorů vkládat své peníze do podílových fondů jen přiživují výnosy, které fondy vykazují za poslední půlrok. Lidé, kteří do fondů vstoupili zhruba před šesti měsíci, kdy se akciové trhy pohybovaly okolo svého dna, si mohou dnes mnout ruce. Výnosy se v mnoha případech podílových fondů pohybují v desítkách procent.
V případě termínovaných vkladů nelze do budoucna očekávat žádné další masivní nárůsty peněz, které byly na přelomu letošního roku. Dlouhodobě sice vklady domácností v bankách rostou, ale jen velmi pozvolna. Na konci letošního roku lze očekávat, že se objem bankovních vkladů v lepším případě jen přiblíží stavu, který byl letos začátkem ledna. Tehdy měli Češi na termínovaných vkladech uloženo zhruba 716 miliard korun.
Už i v tomto čísle je ale zhruba 25 miliard korun, které Češi za pouhý prosinec uložili do bank kvůli zuřící finanční krizi. Na konci loňského listopadu totiž objem termínovaných vkladů činil jen 691 miliard korun. V nekrizových časech přitom vklady narůstají asi jen o miliardu korun měsíčně.
***
Kam s penězi
Úspory klesají Bankovní vklady, zejména termínované účty, využívali lidé v době finanční krize (na počátku letošního roku) jako dočasné úložiště peněz. Důvodem byly obavy, aby o své peníze nepřišli. Mnoho lidí v tu dobu nevědělo, kam s penězi a vklady v bankách jsou ze zákona pojištěny. V tu dobu vklady domácností v bankách dynamicky narůstaly. Jakmile se krize přehnala a lidé zase začali své peníze investovat, termínované vklady (objem peněz na nich uložených) v bankách začaly zase klesat. To se dělo od května 2009. Dokládají to statistiky České národní banky.