Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie ho viní z terorismu. Strůjce srážek s vlakem se málem dostal na svobodu, do případu se vložila rodina

Muž má být odpovědný za dvě srážky s vlakem (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž má být odpovědný za dvě srážky s vlakem (ilustrační snímek). | foto: Lidovky.cz

MLADÁ BOLESLAV / PRAHA Jednou nohou z cely byl senior, který je podle kriminalistů odpovědný za loňskou dvojici srážek vlaků se stromem. Policie ho kvůli tomu stíhá pro teroristický útok. Podle zjištění serveru Lidovky.cz soud nedávno rozhodl o propuštění sedmdesátiletého muže v vazby, úspěšná stížnost žalobce tomu ale zabránila. Pachatel plánoval svou akcí namířit hněv široké veřejnosti vůči muslimům, vyšetřovatelé mu přičítají dva trestné činy.

Kolizi stromů s vlaky způsobil senior loni v létě. Jedna srážka se odehrála v červnu mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou, druhý střet proběhl v červenci mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. Muž postupoval pokaždé totožně. Pokácel strom, jenž padl na kolej. Následovala srážka s vlakem. Z obou incidentů vyvázli cestující bez zranění. Policie seniora z Bakova nad Jizerou sebrali letos v únoru, od té doby dlí ve vazbě. V případě uznání viny mu hrozí až doživotní trest.

Podle zjištění serveru Lidovky.cz ale nebylo daleko k tomu, aby celu opustil. Podle Okresního soudu v Mladé Boleslavi už opadla obava z jeho možného útěku. „Soudce dospěl k závěru, že vazbu lze nahradit mírnějšími prostředky, konkrétně dohledem probačního úředníka a přijetím nabídnutých záruk příbuznými obviněného,“ uvedl pro Lidovky.cz Martin Moc, místopředseda soudu pro trestní úsek, jenž chtěl muže pustit v srpnu. 

Dozorující státní zástupce však nehodlal pobyt pachatele na svobodě riskovat, obrátil se proto stížností ke Krajskému soudu v Praze. S podnětem uspěl. Vzhledem k hrozící sankci a povaze útoku má podle soudu obava, že by se muž na svobodě skrýval, reálné základy. „Rovněž s ohledem na krátký časový rozestup mezi útoky trvá důvodná obava, že by opakoval trestnou činnost,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Jitka Kubešová.

‚Příbuzní si toho nevšimli‘

Pohledem soudu jsou garance příbuzných irelevantní. Mluvčí poukázala na to, že není v jejich silách na hlavu rodiny dohlédnout. Podle informací serveru Lidovky.cz se za muže zaručili jeho žena a synové „Jednání obviněného trvalo bez povšimnutí rodinných příslušníků delší dobu, což vylučuje, že by oni či probační a mediační služba, byli schopni působit tak, aby trestnou činnost neopakoval,“ dodala k verdiktu, jenž padl v září a muže ponechal za mřížemi. 

Stanice v Bakově nad Jizerou, nedaleko které došlo k jedné za srážek.

Stanice v Bakově nad Jizerou, nedaleko které došlo k jedné za srážek.

Pokud bude dozorující žalobce trvat na vazebním stíhání, musí podat takový podnět každé tři měsíce. „Nejpozději 15 dní před jejich uplynutím musí podat soudu návrh na prodloužení vazby, jinak ho musí pustit. Sám obviněný si navíc může po dvou měsících požádat o propuštění. Žalobce tak musí sledovat poslední pravomocné rozhodnutí o vazbě,“ popsal serveru Lidovky.cz pravidla během vyšetřování mluvčí Unie státních zástupců Ondřej Šťastný.

Kauzu rozkrývá pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze Národní centrála proti organizovanému zločinu. Kriminalisté muže obvinili z teroristického útoku a vyhrožování teroristickým útokem. Senior totiž na obou místech po sobě nechal zkomoleně psané vzkazy, z nichž mělo plynout, že útoky má na svědomí příznivce radikálního islámu, který v budoucnu může udeřit znovu. 

Snaha vyvolat obavy z muslimů

„Obviněný je rodilým českým občanem, jehož motivací byla snaha vyvolat mezi obyvatelstvem obavy z muslimské migrační vlny a z páchání teroristických útoků,“ řekl k tomu už dříve serveru Lidovky.cz ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality na pražském vrchním státním zastupitelství Marek Bodlák. Senior přitom po svém zatčení nejspíš zpytoval svědomí. Když ho soud poslal do vazby, nepodal si stížnost. 

Policie se snaží případ objasnit už téměř osm měsíců. Zda se blíží ke konci, není jasné. Podle odpovědného státního zástupce to nelze odhadnout. „Obecně lze však uvést, že policejní orgán doposud provedl výslechy svědků, zadal vyhotovení znaleckých posudků k objasnění všech skutkových okolností a provedl vyhodnocení zajištěných věcí důležitých pro trestní řízení,“ sdělil serveru Lidovky.cz dozorující žalobce Martin Bílý.

Na vyšetřování kauzy jako teroristického útoky upozornily Lidovky.cz loni v prosinci, letos koncem února jako první informovaly o dopadení pachatele a jeho motivech. Server Aktuálně.cz poté přišel se zjištěním, že senior se řadí ke stoupencům SPD Tomia Okamury. Straně například loni od června do sněmovních voleb přispěl darem ve výši 12 tisíc korun. V obci dokonce ve prospěch Okamurova hnutí agitoval. 

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...