Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Terorista Erdogan!‘ V Praze se demonstrovalo proti turecké agresi v Sýrii

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se 16. října 2019 vpodvečer sešlo v Praze na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na podporu Kurdů na severu Sýrie se 16. října 2019 vpodvečer sešlo v Praze na... | foto: ČTK

Protestní akce proti turecké agresi v severní Sýrii se zúčastnilo odhadem 200 až 300 lidí, mezi nimi desítky Kurdů žijících v Česku. Projevy několika řečníků přerušovalo skandování hesel jako "Erdogan - terorist" nebo "Ať žije Kurdistán - terorista Erdogan".

Na pražském Klárově se sešlo několik stovek lidí, aby podpořili Kurdy, proti kterým vojenskou akcí minulou středu zakročil režim tureckého prezidenta Recepa Erdogana. Mezi protestujícími byly také desítky Kurdů, kteří v Česku dlouhodobě žijí, mezi nimi také potomci těch, které po útocích chemickými zbraněmi na Kurdy ze strany Sadáma Hussajna koncem osmdesátých let přivedla do Česka tehdejší komunistická vláda.

Demonstraci zahájily proslovy Martina Rozumka z Organizace na pomoc uprchlíkům a politika Zelených z Prahy 3 Matěje Žaloudka, jehož městská část již kurdskou vlajku tento týden vyvěsila. Žaloudek ve své řeči kritizoval vývoz českých zbraní do Turecka. „Je otázka proč vůbec vyvážet zbraně do diktatury, která má ve vězení tak obrovský podíl novinářů. Je jasné, že tam dovezené kulky nezpůsobí nic dobrého,“ řekl tleskajícím posluchačům politik Zelených. Ve své řeči zmínil také propojení české vazby na Čínu, která má „na svém území koncentráky“.

Protestující požadují uvalení sankcí na Turecko
Průvod se vydal směrem na Loretánské náměstí

Mezi protestujícími se objevovaly kurdské vlajky, stejně jako vlajky Kurdské strany pracujících, kterou Erdoganův režim považuje za teroristickou organizaci a již využil jako záminku ke vpádu do Sýrie. Na několika transparentech se objevil také samotný Erdogan, vykreslený jako hrozivá postava se spoustou krve.

„Prezident Erdogan chce zapudit už jen samotnou myšlenku na kurdskou autonomii. Proto chce navézt do severní Sýrie 3 miliony uprchlíků z arabských zemí, touží v tradičně kurdských oblastech vytvořit novou etnickou většinu,“ nechal se slyšet Rašíd Khalil, kurdský podnikatel a člen Kurdského občanského sdružení v ČR.

Akce, která pokračovala pochodem přes Malostranské náměstí, kde s projevem vystoupil mimo jiné i bývalý ministr zahraničních věcí za ČSSD Jan Kavan, až na Loretánské náměstí před budovu rezortu zahraničí. Při odchodu z Klárova se za davem objevil hustý nažloutlý dým, když některý z účastníků akce pohodil na trávník dýmovnici.

Přítomní policisté pro Lidovky.cz uvedli, že větší komplikace neočekávají, ale jsou na ně připraveni. Příslušníků prý na akce dohlíží „tak akorát, aby to byli schopni zvládnout“.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Jeden z obviněných a bývalý starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Jeden z obviněných a bývalý starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Jeden z obviněných a bývalý starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...