Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teroristé zastavili Rallye Dakar

Česko

Jubilejní 30. ročník pouštního maratonu byl den před startem kvůli bezpečnosti v Mauritánii zrušen

LISABON/PRAHA To, o čem se několik dnů potichu mluvilo, se včera dopoledne stalo skutkem. Slavná pouštní Rallye Dakar byla den před startem jubilejního 30. ročníku z bezpečnostních důvodů zrušena.

I když se nejslavnější pouštní maraton už v minulosti ocitl v nebezpečí, k úplnému zrušení došlo poprvé v historii. Naposledy doznaly změn kvůli obavám z možného teroristického útoku právě na území Mauritánie dvě etapy.

„Po řadě konzultací s představiteli francouzské vlády jsme se na jejich doporučení rozhodli po důkladném zvážení ročník 2008 zrušit,“ uvedli zástupci pořádající organizace Amaury Sport Organisation (ASO). Podle nich totiž existovaly přímé teroristické hrozby. Zástupci ASO však věří, že tento krok rallye nezničí. „Dakar je symbol a ten nejde zničit,“ uvedli pořadatelé.

Podle Jiřího Vintra, zpravodaje Tatra Loprais Teamu, nemělo cenu pokoušet se ani o zkrácenou trasu v Maroku. „Soustředění lidí a techniky je tak značné, že by to nebylo organizačně možné zvládnout. Hlavní poselství do budoucna je, že Rallye Dakar má být příští rok zpátky, ale v této chvíli je opravdu těžké něco předjímat,“ řekl Vintr LN z Lisabonu. Tam byl přítomen brífinku, kde ředitel rallye Etienne Lavigne přečetl tiskové prohlášení.

„Nastalo obrovské zklamání, nikdo ho ale nedával nijak zvlášť najevo. Každý se s tím nějak srovnává.“

Jezdci na nepříjemnou zprávu reagovali souhlasně. „Z vývoje Dakaru jsme smutní. S rozhodnutím pořadatelů však bez diskusí souhlasím. Přepadení jsem zažil na vlastní kůži již před deseti lety a dvakrát pokoušet osud se nevyplácí,“ uvedl tatrovák Tomáš Tomeček, jehož posádce bandité při přepadení ukradli kamion.

„Je to smutné. Člověk se chystá celý rok, obětuje jí spoustu času a peněz, ale obavy o bezpečnost chápu. Lidský život nic nenahradí,“ řekl ČTK motocyklista Martin Macek.

Zástupci organizátorů jezdcům sdělili, že mají informace od francouzských bezpečnostních složek, že účastníci rallye byli v ohrožení. Pořadatelé budou muset vracet poplatky „Proslýchá se, že Al Kajda byla připravena na konvoj zaútočit kdekoli v Africe. A bylo jedno, jestli to bude v Maroku, Mauritánii, nebo Senegalu. Takže to zrušení chápu,“ tlumočil Macek obavy pořadatelů, kteří nyní budou muset startujícím vrátit všechny poplatky.

Že se děje něco neobvyklého, prý poznal čtyřnásobný vítěz čtyřkolek Josef Macháček již při technických přejímkách. „Bylo to vidět na lidech. Chovali se úplně jinak než jindy. Byli napjatí a asi tušili. Jen od těch ,nahoře‘ neměli informace. Že se ale stane tohle, tomu bych nikdy nevěřil,“ kroutil hlavou.

Obavy o bezpečnost souvisely hlavně s incidenty, které se na konci roku odehrály v Mauritánii. Na Štědrý den byli u města Aleg zabiti čtyři francouzští turisté a o několik dnů později při násilnostech na severovýchodě země zahynuli i tři vojáci.

Do Mauritánie se poté vydali zástupci organizátorů, aby o bezpečnostních rizicích jednali s tamní vládou. Ta jim slíbila, že se na ochraně účastníků rallye bude podílet několik tisíc vojáků, a pořadatelé Dakaru oznámili, že 30. ročník uspořádají i přes obavy o bezpečnost.

Ty ve čtvrtek vyjádřilo i francouzské ministerstvo zahraničí, které pořadatele varovalo před teroristickými útoky v Mauritánii. Tam se měla uskutečnit stěžejní část soutěže s nejnáročnějšími etapami. Konvoj měl v zemi strávit devět dnů. „Varovali jsme, že je to nebezpečné. Věřím, že nám rozuměli, ale je to jejich byznys. Jde o soukromou akci,“ uvedl francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner.

***

Co bude dál s Rallye Dakar

1. BUDE POKRAČOVAT PO PŮVODNÍ TRASE.

Mauritánským úřadům se podaří vyčistit území od teroristů a trasa do Dakaru zůstane zachována.

2. POJEDE SE JINÝM SMĚREM.

Už dvakrát byl cílovým městem soutěže Egypt a jednou dokonce Kapské Město. Za dva roky se má startovat z Budapešti.

3. ÚPLNĚ ZANIKNE.

Sponzoři přestanou do nebezpečného podniku vkládat finance a slavný pouštní maraton zmizí z motoristického kalendáře.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat