Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Změní terorismus postoj Čechů k utečencům? Odmítejme uprchlé muže, radí Němcová

Česko

  14:30
PRAHA - Teroristické útoky ve Francii a Tunisku migrační politiku vlády neovlivní, ale mohou vyvolat nenávistné nálady ve společnosti, shodují se experti. Miroslava Němcová například radí, aby Česko nepřijímalo žádné muže. Ti mají doma bojovat proti islamistům.

Brněnský protest proti migrantům směřujícím do Evropy. foto: ČTK

Tři brutální teroristické útoky a desítky mrtvých. To je bilance pátečních útoků na turisty, věřící  v mešitě ale i na průmyslový závod ve francouzském Lyonu. K masakru v Tunisku a Kuvajtu se přihlásil Islámský stát. Evropské státy - včetně České republiky bezprostředně poté posílily bezpečnostní opatření.

Útoky přišly v době, kdy představitelé Evropské unie hovoří o přijímání uprchlíků z války postižených afrických a blízkovýchodních zemí. „Postoj vlády k přijímání uprchlíků se nemění, neboť reaguje i na zhoršující se bezpečnostní situaci v Evropě,“ reagoval pro server Lidovky.cz ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD.

K přijímání uprchlíků se však staví někteří politici stále kriticky. „Nové útoky ukazují, že rizika sílí,“ tvrdí například Miroslava Němcová z ODS. „Obávám se, že vláda o narůstajících rizicích mluvit nechce. Premiér se chlubí, že odvrátil povinné kvóty na rozdělení 40 tisíc uprchlíků, ale přijal dobrovolně „kvóty“ na 60 tisíc,“ dodává. 

Vláda by podle ní měla k uprchlíkům přistupovat jako Austrálie. „Pokud máme pomoci, tak matkám, dětem a seniorům. Muži mají povinnost bojovat proti Islámskému státu, ne utíkat a opouštět své rodiny,“ radí Němcová.

Posílení extrémismu

Nové útoky by podle experta na extrémismus Štěpána Výborného mohly posílit negativní emoce proti uprchlíkům z Afriky a blízkého východu. „Může to opět vyvolat další nenávistné nálady, které využijí antiislámské skupiny. Pro ně je každý útok, co chtějí,“ míní Výborný. Politiku na úrovni státních orgánů podle něj ale poslední akce islamistů neovlivní.

Na útoky zareagovala už největší antiislamistická skupina - Islám v České republice nechceme. „Vystavují (politici přijímáním uprchlíků pozn. red.) zemi stejným nebezpečím, jaké jsme viděli na atentátech ve Francii a v Tunisku,“ láká šéf iniciativy Martin Konvička své sympatizanty na chystanou demonstraci na Palackém náměstí v Praze.

Podle Lukáše Houdka koordinátora iniciativy HateFree Culture může lidi k účasti na takové akce dohnat i strach. „Řada lidí, kteří muslimy neznají, budou mít přirozeně strach, že se spolu s uprchlíky dostanou do země i teroristé,“ tvrdí.

Někteří muslimové v Česku se bojí proti útokům veřejně vystoupit. „Muslimové v mém okolí to odsuzují a rozhodně se bojí následků na jejich komunitu,“ řekl Houdek. „Muslimové jsou málo viditelní, protože se bojí fanatických odpůrců islámu. Když nějaký muslim veřejně vystoupí, stane se totiž terčem kyberšikany,“ popisuje důvody.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!