25. října 2017 15:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Těším se na další setkání‘. Zeman gratuloval znovuzvolenému Si Ťin-pchingovi

Český prezident Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman ve středu gratuloval čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi ke znovuzvolení generálním tajemníkem Komunistické strany Číny. V blahopřejném dopisu, který zveřejnil Pražský hrad, se vyslovil pro rozvoj česko-čínských vztahů.

Si Ťin-pching povede čínskékomunisty dalších pět let. Do sedmičlenného stálého výboru politbyra, který určuje dění v zemi, bylo ve středu zvoleno pět nováčků a není v něm jasný nástupce na nejvyšší funkci. 

Ostatní politici museli na Zemana čekat, než jej k místu focení přivezl vozík.
Prezident Miloš Zeman po příletu do Číny.

Si výrazně posílil svou pozici už v úterý, když delegáti sjezdu čínských komunistů schválili zařazení ideologie prezidenta do stanov strany. Podle některých komentářů to naznačuje, že prezident Si bude chtít udržet si moc i po novém pětiletém mandátu. 

Český a čínský prezident loni podepsali prohlášení o navázání strategického partnerství mezi oběma zeměmi. Rozvoj dalších vztahů má podpořit mezivládní komise pro dvoustrannou spolupráci. „Organizace prvního zasedání mezivládní komise v rámci našeho strategického dialogu je tak zásadním prvkem v rozvoji našich bilaterálních vztahů,“ napsal ve středu Zeman, který opakovaně zdůrazňuje přínosy čínských investic v Česku.

Zeman podpořil i Siův projekt ekonomické transformace

Si Ťin-pching se setkal se Zemanem v Praze loni v březnu, návštěvu čínské delegace tehdy provázely potyčky mezi jeho příznivci a odpůrci. 

Letos v květnu se český prezident v Číně spolu se svým čínským protějškem a představiteli dalších 27 států zúčastnili konference k čínské iniciativě novodobé Hedvábné stezky, která chce zlepšit dopravní propojení mezi Asií, Evropou i Afrikou, a tím zlepšit obchodní a ekonomickou spolupráci. „Excelence, těším se na naše další setkání, kdy budeme moci v přátelském rozhovoru pokračovat,“ uvedl ve středu Zeman.

Český prezident také podpořil projekt ekonomické transformace, o kterou Si v Číně usiluje. „Česká republika má své zkušenosti s transformací ekonomiky, jakkoli v několikanásobně menších dimenzích, a proto rozumíme, o jak náročný proces se jedná,“ napsal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz