Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Těsně před volbami strany přitvrdily, posílají letáky o úplatcích

Česko

  17:49
PRAHA - Poslední hodiny před volbami už jde 'kultura volebních kampaní' stranou. Strany dohánějí, co se dá. Hodí se hlavně připomenout všechny nelichotivé informace o ostatních stranách. Čtyřstránkový pamflet Rexlefe nenechává nit suchou na TOP 09 a Věcech veřejných.

Ministr financí Miroslav Kalousek v parném letním odpoledni foto: ČTK

Stranické letáky a noviny plní už nějaký ten pátek domovní schránky po celé zemi. Den před začátkem komunálních a senátních voleb v nich přibyl i čtyřstránkový pamflet Reflexe, který nese podtitul Průvodce inteligentního voliče po vlastním osudu.

Leták bez tiráže si bere na mušku koaliční strany TOP 09 a Věci Veřejné. "O ODS, ČSSD a komunistech už toho bylo napsáno tolik, že ani nemá smysl se tomu věnovat," píše se v úvodníku podepsaném 'Nespokojenými občany'.

Provize pro Bártu i Kalouska

V letáku se například píše, že ministr dopravy Vít Bárta (VV) zastavil stavby některých silnic a dálnic jen proto, aby od těchto firem utržil tučnou provizi. "Kdo Bártovi zaplatil, může stavět dál," píše se v listu.

Z korupce viní Reflexe i ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který má podle pamfletu slíbenou provizi šest miliard korun za to, že ekologický supertendr v hodnotě 100 miliard korun získá jediná firma.

Pamflet dále připomíná například nevěru předsedy VV Radka Johna nebo to, jak kandidát na primátora za TOP 09 Zdeněk Tůma bydlel ve státním bytě s regulovaným nájmem, ačkoli dostával 200tisícový měsíční plat.

To už tady bylo

"Kdo nemá téma, uchyluje se k negativní kampani," komentoval pomlouvačný leták volební manažer TOP 09 Jaroslav Poláček. V případě podobných pamfletů prý nechávají právníky posoudit, zda je způsobilý žaloby.

Nejedná se totiž o novinku v negativních kampaních. Podobný formát jako Reflexe má i občasník Pražské listy, jehož poslední číslo napadající politické strany se dostalo lidem do rukou koncem září. 

"Takovýchto letáků je spoustu spoustu a jsem z toho už znechucený. Tento způsob kampaně se mi hnusí, protože není férový," komentoval leták volební manažer VV Pavel Dobeš.

Připustil, že kampaň VV se možná někomu v některých ohledech může zdát tvrdší, ale nejedná se o negativní kampaň. "A jsme ochotni se pod své věty podepsat," dodal Dobeš.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...