Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Test digitálních zrcadlovek, díl 3.

Česko

Antiprachový filtr, živý náhled nebo redukce vibrací, to jsou aktuální trendy na trhu s digitálními zrcadlovkami.

V dnešním díle se blíže podíváme nejen na tři další, velmi úspěšné digitální zrcadlovky, ale také na tři horké novinky, které nepochybně výrazně ovlivní prodej v této oblasti. Jasně ukazují trendy, kterými se digitální zrcadlovky budou v nejbližší budoucnosti Jedna z nejzajímavějších zrcadlovek, kterou jsme měli k dispozici. Tělo je postaveno na bázi oblíbeného Nikonu D200. Naopak srdcem FinePix S5 je nový snímač Super CCD SR, jehož unikátní technologie umožňuje lépe snímat například bílé plochy.

FinePix S5 Pro má i další vlastnosti, pro které je oblíbený. Jednou z nejdůležitějších je zvýšený dynamický rozsah. S5 je proto ideální například pro fotografování svateb, portrétů i studiovou fotografii. Unikátní technologie je postavena na 12 milionech párových pixelů (6,17 milionu větších S-pixelů zachycujících hlavní obrazovou informaci, doplněných o 6,17 milionu menších R-pixelů zaznamenávajících data z jasných ploch).

Oproti předcházejícím modelům se také snížil šum a zvýšila se citlivost až na 3200 ISO. Mezi unikátní vlastnosti patří identifikování až deseti obličejů a následné možnosti rychlého ověření snímku. Nejpodstatnější Poloprofesionální přístroj, pokračovatel oblíbeného modelu 30D s 10,1megapixelovým snímačem CMOS a superrychlým kontinuálním snímáním rychlostí 6,5 snímku za sekundu. To umožňuje především procesor Canon DIGIC III, který kromě špičkové rychlosti zajišťuje i rychlou odezvu fotoaparátu. Tento procesor byl poprvé použit v profesionálním přístroji EOS 1D Mark III.

Třípalcový displej se zabudovaným režimem Live View umožňuje snímání bez přímého kontaktu oka s přístrojem, například v davu či na koncertech. Zatímco tento systém byl dříve používán především u digitálních kamer, v oblasti zrcadlovek je novým trendem. Škoda jen, že displej má pouhých 230 000 pixelů proti neuvěřitelným 900 000 u Nikonu D300 či nové Alphy A700. Zásadní v této třídě je u Canonu nově instalovaný samočisticí filtr, podobně jako u levnější čtyřstovky. ubírat. Není náhodou, že všechny tři jsou opatřeny antiprachovým filtrem, což je například u Nikonu absolutní novinka.

Kdo často mění objektivy u přístroje bez této chytré pomůcky, mi dá jistě za pravdu, že to je věc náramně užitečná a bez ní je soustavná péče o „čistý“ čip pěkně otravná. Uvědomili si to i výrobci, a proto je více než pravděpodobné, že úspěšný model se bez antiprachového filtru v budoucnu asi neobejde.

Druhým fenoménem současných novinek je živý náhled neboli Live View. Ten je zcela běžný u digitálních kamer, u digitálních zrcadlovek jsou však výsledné snímky. Jak jsme měli možnost se přesvědčit, největší kouzlo a síla S5 je právě v této oblasti. Dle našich zkušeností se více než na kterémkoli jiném čipu přibližují klasickému filmu. Nejpřesvědčivější pak jsou na detaily v bílých partiích. Když k tomu přidáme vynikající robustní tělo, není co řešit.

Ještě zajímavost na závěr. Také zde jsme použili při testech kromě jiných objektivů i kombinaci 70-300 mm F 4,5-5,6 G AF-S VR II a konvertoru Tamron s koeficientem 1,4x. Přestože i autofokus S5 vychází z Nikonu D200, výsledky byly právě u S5 nejlepší. Nevýhodou je uměle zakázaná kompatibilita mezi bateriemi Nikon a S5.

Výhody: Všechny výhody vynikajícího „těla“ Nikonu D200, vynikající čip s výbornou dynamikou, nejlepší práce s méně světelnými objektivy v kombinaci s konvertory. Nevýhody: Čipově uměle zakázané baterie pro Nikon.

Nový je i autofokus se senzory křížového typu. Zajímavostí je například funkce AF Start, kdy po stisknutí vyčleněného tlačítka dojde k okamžitému zaostření.

Samozřejmostí je robustní tělo z hořčíkové slitiny. Velmi sympatická je i cena. Zatímco například u Nikonu je rozdíl mezi cenou starší dvoustovky a zbrusu nové třístovky podstatný, u 40D je relativně velmi malý. Cena těla se pohybuje okolo 32 000 Kč. Vzhledem k akci Canonu na zpětnou slevu vás však může stát i méně než 30 000 Kč, což je velmi sympatické. Dle našeho názoru vyvážený přístroj s výbornými vlastnostmi za velmi dobrou cenu také přispěje k upevnění špičkového postavení Canonu na světovém trhu.

Výhody: Samočisticí filtr, třípalcový displej, souvislé snímání 6,5, snímku za sekundu, Live View.

Nevýhody: Třípalcový displej má pouze 230 000 pixelů.

je to však nový trend. Fotograf bude mít díky tomu pod kontrolou nejen tlačenice – pouze si dá fotoaparát nad hlavu a hotovo. To sice mohl dělat i předtím, ale chybička byla v tom, že fotil naslepo. Pixely se ustálily zhruba na deseti milionech – výjimku tvoří pouze Nikon D 300 s 12 miliony.

Za zajímavější však považujeme i v této kategorii přechod z CCD snímače na CMOS. Zřetelným posunem procházejí také modely se stabilizovaným snímačem. Zde je momentálním rekordmanem Olympus E3, který má redukovat vibrace až o pět stupňů, což První pravá zrcadlovka od Sony. Je přepracovanou legendární zrcadlovkou Konica Minolta, která byla vybavená ve své době skvělými progresivními prvky, jako je například stabilizace čipu či automatické čistění.

Stabilizace čipu se nám však zdá v praxi méně výkonná než například u Olympusu či Samsungu – většinou zhruba o jeden stupeň. To by však měla řešit nová zrcadlovka Sony Alpha A700, která má se čtyřmi stupni redukce vibrací patřit v této oblasti – alespoň papírově – k absolutně nejlepším.

Objektiv za sedmdesát tisíc Další problém vidíme v některých relativně velmi drahých objektivech. Například teleobjektiv 70200/2,8, který patří k základům profesionální fotografie, stojí přes 70 tisíc Kč. Zoomy obdobné ohniskové vzdálenosti a světelnosti značky Nikon či Canon jsou levnější zhruba o polovinu. Levnější jsou od Žhavou novinku od Nikonu jsme zatím testovali pouze v předprodukční verzi, ostrá by však na trh měla přijít již v nejbližších dnech.

D300 je první Nikon, který v této cenové třídě opustil CCD snímač. Srdcem nové třístovky je CMOS s 12,3 milionu pixelů. Samozřejmostí u Nikonu zatím nevídanou je samočisticí filtr. To je určitě vynikající zpráva. Naše zkušenosti ukazují, že při častém měnění optiky například u „sedmdesátek“ a „osmdesátek“ je udržení čistého čipu takřka nad lidské síly. Kvalitu snímku zajišťuje obvod pro zpracování obrazu EXPEED s 14bitovou A/D konverzí a 16bitovým zpracováním dat.

Třípalcový displej má excelentní rozlišení 900 000 pixelů. Také živý náhled je u třístovky samozřejmostí. Rychlost souvislého snímání 6 snímků za sekundu je výborná, při použití volitelného Battery packu MB-D10 dokonce 8 snímků.

byla ještě nedávno hodnota v oblasti snů.

Stabilizace obrazu ve fotooaparátu nebo v objektivu? Ze začátku bylo vše jasné. Objektiv Nikon VRII dominoval až se čtyřmi stupni prodlouženého času, těsně následován Canonem a novým stabilizovaným zoomem od Tamronu, který stabilizuje dokonce horizontálně i vertikálně.

Stabilizace snímacího čipu pokulhávala minimálně o krok. Tedy „ustabilizovala“ zhruba pouze dvakrát delší čas (například místo stopětadvacetiny třicetinu sekundy). Z tohoto těchto značek dokonce i objektivy se zabudovaným stabilizátorem.

Naopak velmi dobrá je možnost podle potřeby používat dva typy paměťových karet: klasickou Compact Flash I, II, Memory Stick Duo a PRO Duo přes adaptér. I když oproti výchozímu modelu Konica Minolta není Alpha A100 dle našeho mínění žádným převratným šlágrem, je patrné, že Sony si spíše na tomto modelu osvojoval danou technologii a výrazných inovací se rozhodl dosáhnout až při konstrukci následujících modelů.

Tuto domněnku dokazuje i novinka Alpha A700, kterou budeme mít v nejbližší době k dispozici a jejíž test uveřejníme na webových stránkách iTestu.

Proč ano a proč ne Výhody: Stabilizovaný čip, protiprachový filtr, široký sortiment objektivů. Nevýhody: Menší účinnost stabilizovaného čipu.

Také tělo D300 je zhotoveno z hořčíkových slitin, což se v této třídě již stalo nepsaným standardem. Kvalita, ale za vysokou cenu Ovládání a základní prvky zůstaly shodné jako u velmi povedeného předchůdce D200. Pro excelentní měření je autofokus vybaven 51 zaostřovacími body. Otázkou je, zda se vůbec v praxi reálně využijí.

Dle našeho názoru je D300 velmi silný konkurent, vycházející ze všech výborných vlastností svého předchůdce a s bonusem použití všech nových trendů. Uvidíme, zda jeho cena, která se má pohybovat okolo 48 tisíc Kč, není proti konkurenčnímu Canonu 40D (v současné době za zhruba 30 000 Kč) přece jen vysoká.

Výhody: Samočisticí filtr, třípalcový displej s vynikajícím rozlišením, souvislé snímání 6 snímků za sekundu, Live View.

Nevýhody: Vysoká cena.

pohledu je vše poměrně jasné. Zásadní výhodou stabilizace „čipu“ jsou nižší náklady. Tělo stabilizujete a pak k němu dokupujete levnější objektivy bez stabilizace. Nevýhodou zde je menší účinnost.

Stabilizovaný objektiv je naopak dražší, nejen sám o sobě, ale především proto, že musíte připlatit tolikrát, kolik objektivů koupíte. Za odměnu máte stabilizaci výrazně účinnější. Takto pěkně rozdělené to fungovalo ještě před pár dny, dokud Olympus neohlásil svou novou vlajkovou loď E 3 s neuvěřitelnou stabilizací obrazového snímače o pět stupňů. Bude-li to tak fungovat Přístroj s čipem 10,2 Mpx, který nás hodně zaměstnal především díky svým protikladům. Právě na něm je stejně jako u „dvojčete“ Pentax K10D patrné, že vynikající model nemusí mít snadnou cestu na špičku.

Má výbornou ergonomii i konstrukci. Jeho tělo je zhotoveno z hořčíkové slitiny. Prachotěsné pouzdro utěsněné i proti vodním srážkám může uspokojit i náročné uživatele. Má prvotřídně řešený systém ovládání pomocí dvou rolerů, podobně jako zrcadlovky Nikon. V cenové třídě okolo 20 000 Kč je neobvyklý přehledný kontrolní displej, který je u jiných značek vyhrazen spíše dražším modelům.

Samsung je kvalitní nejen dle výčtu vlastností, ale i v praxi. Stabilizované tělo pracuje dobře. Základní optika vyráběná pod kontrolou prestižní značky Schneider Kreuznach je bezproblémová.

Pádné jsou však i tři nevýhody: relativně slabší dosažitelnost přístroje, Tato profesionální digitální zrcadlovka je určená zejména pro reportážní a dokumentární fotografii. Pokračuje ve standardu 4/3 (používá tedy malý senzor o rozměrech 17,3 x 13 mm kompatibilní se všemi objektivy tohoto standardu). Díky tomu může mít tělo fotoaparátu a zejména objektivy menší rozměry – což plně vyvažuje nevýhody menšího formátu snímače: Olympus E-3 totiž působí nenápadně. Tělo o hmotnosti pouhých 810 gramů se také lépe nosí v náročném terénu.

Efektivní rozlišení snímače Live MOS – 10,1 Mpix – plně postačuje pro profesionální reportážní použití. Vedle rozměrů má Olympus E-3 ale i další sympatické parametry pro reportéry. Propracovaný systém zaostřování (podle výrobce údajně nejrychlejší na světě) dobře funguje i za velmi špatných světelných podmínek. Robustní tělo i v praxi, bude zase všechno jinak, proto vás s podrobným redakčním testem nového Olympusu seznámíme brzy na stránkách www.itest.cz,

Již 10. prosince se v LN blíže podíváme na to, v čem fotovybavení nosit, a zaměříme se i na tiskárny.

Autor je šéfredaktorem serveru iTest

Více informací najdete na serveru iTEST (www.itest.cz)

objektivů i příslušenství, než je tomu u gigantů, jako je například Canon, Nikon či Sony, a oproti konkurenci malý výběr vlastních objektivů, včetně těch od Pentaxu. Poslední dobou se však situace zásadně mění. Tamron, Sigma či Pentax dělá pro Samsung stále větší škálu objektivů i příslušenství.

A do třetice, ze všech testovaných modelů je dle našeho názoru jeho image absolutně nejslabší. Zatímco Nikon, Canon, ale například i Pentax jsou celosvětovým pojmem, je Samsung znám především jako představitel kvalitní spotřební elektroniky. Digitální zrcadlovky jsou ale během na dlouhou trať a je velmi pravděpodobné, že díky vynikající spotřební elektronice Samsung uchvátí především zájemce z mladé generace.

Výhody: Profesionální tělo, stabilizace čipu, výborné ovládání, velmi dobrý poměr cena výkon.

Nevýhody: Malý výběr objektivů a příslušenství.

z hořčíkových slitin je odolné proti postříkání a vlhkosti. Senzor je chráněn před prachem ultrazvukovým filtrem.

Funkce živého náhledu na výklopném a otočném displeji umožňuje fotit od pasu, nad hlavou a v dalších nezvyklých pozicích. Mechanický stabilizátor v těle přístroje stabilizuje podle údajů výrobce až o 5 EV. Rychlost sériového snímání uvádí výrobce až 5 snímků ve formátu JPEG za vteřinu. V internetových obchodech lze tělo E-3 koupit i za méně než 45 000 Kč, což je vzhledem k popsaným vlastnostem a cenách konkurence velmi zajímavá cena.

Výhody: Příznivý poměr cena/ výkon, Ideální parametry pro reportážní a dokumentární fotografii.

Nevýhody: Malá velikost snímače pro krajinářskou a uměleckou fotografii,malá nabídka objektivů od konkurenčních výrobců.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat