Test pro armádu: nakupovat bez prostředníků

PRAHA Zbrojařská firma Omnipol loni zvýšila svůj zisk na 33 milionů korun. Zlaté časy jí ale nejspíš končí. Pravděpodobná vládní koalice se shodla na tom, že armádní zakázky nepůjdou přes prostředníka. Právě tak Omnipol vydělával. Prvním velkým tendrem, kde by se mělo ukázat, jakou cestou půjde vláda, bude nákup nových letounů do armádní VIP letky. Kabinet Jana Fischera obchod neschválil, ministerstvo obrany a financí mají do konce roku zpracovat analýzy. „Budeme diskutovat i o zdrojích, z nichž by měla být zakázka financována,“ vysvětlil mluvčí resortu financí.

Podle dostupných informací počítá armáda s tím, že do nákupu až tří letadel a dvou vrtulníků investuje více než tři miliardy korun. O tendr by se chtěla ucházet firma Omnipol. Ta pro armádu zprostředkuje až několik desítek zakázek ročně. „Výběrového řízení se rádi zúčastníme. V minulosti jsme poskytovali řadu informací o produktech firmy, kterou zastupujeme v ČR,“ říká Petr Křižanovský ze společnosti.

Jenže koaliční dohoda šance Omnipolu a podobných firem snižuje. „Máme v plánu umožnit, aby ministerstvo obrany mělo možnost nakupovat bez prostředníků,“ čte ze smlouvy Kristýna Kočí (VV). A to potvrzuje i ODS. „Chceme toho určitě dosáhnout,“ říká její kandidát na ministra obrany Alexandr Vondra.

Jedině TOP 09, hlavně Miroslav Kalousek, se staví proti. Bývalý náměstek ministra obrany a přítel Richarda Hávy, jednoho ze šéfů Omnipolu, který proslul nákupem nebezpečných padáků, to považuje za zbytečné. Jiný přístup podle něj úspory nepřinese. Pro zajímavost -v době Kalouskova působení v resortu obrany dokonce vznikl zákon, který nutil armádu nakupovat věci jen přes české prostředníky. V podepsané dohodě se ale všechny tři strany zavázaly, že prosadí úpravu, která zaběhnutou praxi v armádních zakázkách změní. „Nejpozději do konce roku chceme schválit zákon, který ministerstvu obrany umožní nakupovat přímo,“ říká za koalici Kristýna Kočí. Podle ní jde jen o dílčí věc, budoucí vláda chce změnit celý systém veřejných zakázek.

Na armádních tendrech vydělávala i firma MPI Group. Jen za působení Martina Bartáka v čele obrany dodala materiál za více než 850 milionů. Za celou předchozí dobu ale měly její obchody celkovou hodnotu jen 10 milionů.

***

NEJKŘIKLAVĚJŠÍ ARMÁDNÍ OBCHODY

* Nákup transportních letadel Casa (2009) - nákup za 3,6 miliardy kritizuje EU, vadí jí, že nebylo vypsáno výběrové řízení * Smlouva na servis letadel Casa do roku 2013 (2009) - Omnipol dodá armádě náhradní díly za 1 miliardu * Nákup lehkých obrněných vozidel (2007) - poté, co vyšlo najevo, že zakázka je šitá na míru Omnipolu, ministerstvo tendr zrušilo

* Nákup vozidel DINGO II a IVECO MLV 1 (2008) - obchod MPI Group za 1 miliardu korun je kritizován proto, že armáda měla k dispozici kvalitnější a levnější vozidla * Objednávka letounů Skylark (2009) - obchod za 50 milionů vyhrála bez výběrového řízení MPI Group * Nákup tisíce pistolí Glock + munice (2010) - firmy MPI CZ + MPI Group, obchod bez výběrového řízení v hodnotě 15,25 milionu

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.