Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Test ukázal jen rozpaky

Česko

Stabilní tváře fotbalové reprezentace mají místo jisté. Na Kypru jim chyběla větší motivace

ANALÝZA

PRAHA Kdy jindy by měla fotbalová reprezentace hrát uvolněně, bez zbytečné nervozity a tlaku. Při středečním zápasu proti Polsku k tomu měla ideální příležitost. Fanoušci ale sledovali jen matné představení, které završilo testovací výjezd na Kypr porážkou 0:2. Zásadní hádanka na začátku roku, jehož vrcholem bude červnový evropský šampionát, zůstala nezodpovězená. Kdo má ještě šanci okysličit obvyklý Brücknerův výběr?

V sestavě proti Polsku se neobjevilo jediné překvapivé jméno. A je zřejmé, že stabilní pozice Čecha, Rozehnala, Plašila či Kollera se přes nepříznivý výsledek ani drobně neotřásly.

Početná výprava, která se od konce minulého týdne sjížděla na středomořském ostrově, totiž byla od začátku rozdělená do dvou skupin. Garnitura nováčků a méně osvědčených hráčů zůstala vyčleněna pro úterní zápas s rezervním týmem Řecka. Vyzkoušet si atmosféru oficiálního mezistátního zápasu nedostal třeba ani Luboš Kalouda, který patřil při úterním měření sil mezi nejlepší muže na trávníku. Jak by fungovala „fotbalová chemie“ mezi ním a zbytkem zálohy? To zůstává zahaleno tajemstvím.

Prověrka hlavně pro Radu Možnost vyzkoušet kombinaci rozjetého Fenina s Kollerem zase zhatil nabitý bundesligový program. Bývalého teplického útočníka čeká už dnes druhý zápas za Frankfurt.

„Největší význam obou přípravných zápasů spočívá v tom, že nám přinesly mnoho důležitého pracovního materiálu, který si nyní vyhodnotíme,“ vážil si Karel Brückner předvedených výkonů. Hlavní trenér poprvé za dobu svého působení u reprezentace sledoval kvůli zdravotním problémům výkony českého týmu na dálku z Olomouce.

Velkou zkoušku tak v nové roli podstoupil především jeho asistent Petr Rada. Jeden z vážných kandidátů Brücknerova nástupnictví měl poprvé na lavičce hlavní slovo. Kžádným velkým taktickým manévrům se přes nepříznivý vývoj v obou zápasech neodhodlal.

K nevýraznému hodnocení kyperské mise přispěla také nižší atraktivita soupeřů. Polsko je sice jedním z šestnácti účastníků mistrovství Evropy, ale nálada sousedského derby ze zápasu v Larnace nedýchala ani v náznaku.

Se slabšími mají horší bilanci Přitom úspěchy proti renomovaným soupeřům v přátelských zápasech si Brückner budoval renomé na začátku svého působení u národního týmu. Tehdejšími výsledky dokázal vzbudit u fotbalové veřejnosti velké nadšení.

Jen pro připomenutí - Češi v prvních dvou letech po Brücknerově angažování porazili Itálii, zaskočili Francii na Stade de France a Jugoslávii deklasovali pětibrankovým rozdílem. Soupeřům ze světové extratřídy se Češi v posledních letech při přípravě vyhýbají. S papírově slabšími vyzývateli mají nyní překvapivě horší bilanci.

Za přípravné zápasy se však body nerozdávají ani se z nich nepostupuje na žádný turnaj. Důležité nyní bude, aby Češi dokázali oživit své vítězné návyky ve správnou chvíli. Ta přijde 7. června v Basileji proti Švýcarsku.

***

Střídavé úspěchy v přátelských zápasech 2008 výsledky: Česko - Polsko 0:2 bilance: 0-0-1, skóre 0:2 2007 výsledky: Belgie - Česko 0:2, Rakousko - Česko 1:1 bilance: 1-1-0, skóre 3:1 2006 výsledky: Turecko - Česko 2:2, Česko - Saudská Arábie 2:0, Česko - Kostarika 1:0, Česko -Trinidad a Tobago 3:0, Česko -Srbsko 1:3, Česko - Dánsko 1:1 bilance: 3-2-1, skóre 10:6 2005 výsledky: Slovinsko - Česko 0:3, Švédsko - Česko 2:1 bilance: 1-0-1, skóre 4:2 2004 výsledky: Itálie - Česko 2:2, Irsko - Česko 2:1, Česko -Japonsko 0:1, Česko -Bulharsko 3:1, Česko -Estonsko 2:0, Česko - Řecko 0:0, bilance: 2-2-2, skóre 8:6

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat