Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Test zahradních traktorů

Česko

Testovat zahradní traktory je podstatně náročnější než testovat například sekačky na trávu či jinou jednodušší zahradní techniku. A to především proto, že jsou to zařízení podstatně složitější a záleží zde na více konstrukčních detailech než právě třeba u sekaček, proto jsme zatím nevolili klasický test.

To však neznamená, že bychom s nimi neměli praktické zkušenosti. U tří ze čtyř uveřejněných modelů jsme sekali, zkoumali jsme, jak sbírají trávu a plní koše a jak jsou subjektivně „přátelské“.

Zaměřili jsme se na to, jak robustní je jejich konstrukce. Modely jsme nevybírali náhodně, ale velmi pečlivě jsme volili ty, které jsou známé a hodně se prodávají. V případě traktorů Honda vás seznámíme s jedním z modelů zcela nové řady.

Zvolili jsme traktory od 86 000 do 139 000 korun. Záměrně jsme se soustředili na dražší modely, které nám daly příležitost posoudit nejnovější technologie.

Pro velkou zahradu Máte-li větší zahradu, pak je zahradní traktor pro vás jako stvořen. Na rozdíl od klasické sekačky je práce s traktorem podstatně lehčí, rychlejší a pohodlnější. A nejde vždy jen o sekání.

Některé modely mají prvky, které jim umožňují i jiné činnosti. Velmi žádané je například tažné zařízení, za které si můžete připojit další techniku, nebo třeba transportní vozík.

Po motorické stránce se u těch nejrozšířenějších používají nejčastěji tři značky motorů: jednoválcový a dvouválcový Briggs a Straton a dvouválcové Honda a Kawasaki. Samozřejmě že podstatně dražší dvouválce jsou výrazně lepší. Nicméně byli jsme velmi příjemně překvapeni i jednoválcovým traktorem. Především proto, že od jednoválce jsme očekávali podstatně větší vibrace. Ty se však kupodivu nekonaly. Dle technických údajů za to může systém AVS s protizávažím a je nutno konstatovat, že - jak jsme si ověřili, někteří zahradní nováčci si zpočátku ani moc rozdílů mezi jedno- a dvouválcem neuvědomovali. Samozřejmě jen do té doby, než se sekala vysoká přerostlá tráva, kde vzhledem k vyššímu krouticímu momentu vládla dvouválcová Honda Kawasaki.

A na co si dávat pozor při koupi zahradního traktoru? Především se dívejte na kvalitu sběru trávy. Sledujte také plnění koše. Podle toho, jak dobře naplníte koš, lze do jisté míry usuzovat, jak kvalitní je konstrukce modelu. Dále je důležitá robustnost konstrukce. Prohlédněte si nápravy a technologii spojení jednotlivých dílů. Svařované rámy jsou nejodolnější. Levnější modely používají výlisky, které se tvarují. Nezapomeňte se podívat na přední nápravu a čepy. Obecně platí, že čím větší jsou kulové čepy, tím déle vydrží a snesou i horší zacházení. Svou roli hraje i příslušenství. Velmi důležité je například závěsné zařízení pro možnost připojení vozíku i dalšího příslušenství. Nezapomeňte se zeptat na bezpečnostní spínače, připojení koše, kontrolka dobíjení alternátoru a bezpečnostní spínač pod sedačkou. Ideální ložiska jsou valivá zapouzdřená, protože se nemusejí promazávat.

Náprava by měla být nejlépe kovaná. Ta je pevná a robustní a odolná i při jízdě v nerovném terénu. Důležité je i to, aby se koš dal vysypávat z místa, kde sedí obsluha. To značně usnadňuje práci s traktorem.

Každý dobrý traktor by měl mít i kontrolní panel s potřebnými pracovními údaji \- základní kontrolky. Důležitá je i velikost a tvar kol. Širší kolo lépe rozkládá hmotnost a je šetrnější k trávníku.

***

Více informací najdete na www.iTEST.cz (logo)

Mountfield XT 190 HD: 93 500 Kč

* Bezproblémová obsluha i manipulace. Osazen jednoválcovým motorem Briggs & Stratton Intek OHV AVS o výkonu 18,5 HP. * Tento nový model je velkým

překvapením pro každého, kdo by čekal velké vibrace jednoválcového stroje. Ty se snížily oproti starším modelům díky systému AVS s protizávažím více než o polovinu. * Hydrostatická převodovka umožňuje plynule regulovat rychlost. * Rychlost až 8,8 km/h. Seče v šíři 102 cm, výšku sečení můžete nastavit na 3-9 cm. Trávu odhazuje dozadu nebo sbírá do koše o objemu 300 l. * Lze k němu připojit radlice na sníh. Traktor také mulčuje. Má sedmiletou záruční lhůtu. * S vkladní knížkou Mountfield cena 86 955 Kč

John Deere X 300 R: 137 700 Kč

* Osazen dvouválcovým motorem do V - iTorque John Deere od Kawasaki o výkonu 17 HP. * Patentovaný žací systém TurboStar, v němž ventilátor vyhání

materiál zpod žací jednotky a pak jej odfukuje do zadního sběrného koše. * Pokud nechcete trávu sbírat, můžete použít výhozový deflektor (výbava na přání) a trávu necháte volně ležet nebo můžete mulčovat. * V zimě lze nasadit radlice nebo zametač. * Automatická převodovka s nožním pedálem Twin Touch, standardně dodáván s tempomatem, což je obzvlášť vhodné pro sekání velkých ploch. * Poloměr zatáčení 40 cm pro snadné sečení okrajů. Max. rychlost 8,9 km/h vpřed a 5,6 km/h vzad, traktor seče v šířce 107 cm.

Honda HF 2620 HME: 139 990 Kč

* Hlavní novinkou je turbo systém, který zvyšuje tlak a lépe sbírá trávu do koše. * Snadno ovladatelný traktor s jednoduchou obsluhou

i manipulací. Osazen hydrostatickou převodovkou. * Čtyřtaktní dvouválcový vzduchem chlazený motor Honda GXV 620 o výkonu 20 HP (3600 otáček). * Rychlost až 8,2 km vpřed a 4,2 km vzad, objem sběrného koše 350 l. * Výška sečení 30-90 mm, nastavitelná v sedmi stupních, šířka sečení 121 cm. * Odhoz trávy, pokud nechcete sbírat do koše, je umístěn vzadu. * Nezahlcuje se ani přerostlou travou. * Nárazníky bezpečnostní pojistky a senzor přítomnosti řidiče. * Pětiletá záruční lhůta.

Viking MT 6112: 117 000 Kč

* Nový zahradní traktor s jednoválcovým motorem Briggs & Stratton 17,5 Hp OHV. * Seká v šíři 110 cm, výška sekání 30-110 mm.

* Disponuje sběrným košem na trávu o obsahu 350 l. Převodovka je hydrostatická, palubní deska je s LCD displejem. * Nastavitelné sedadlo, individuálně nastavitelný indikátor naplnění koše, integrované závěsné zařízení pro přívěs, odkládací přihrádky, uzávěr nádrže s ochranou proti přeplnění a širokoprofilové pneumatiky. * Přepínání směru jízdy vpřed -vzad, systém zachytávání trávy pro přesné sečení kolem okrajů trávníků, snadné ovládání sběrného koše. Traktor také mulčuje. Vpředu je opatřen nárazníkem.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat