Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Systém očkovaným stále povoluje jen dva hrazené PCR testy místo pěti. Náprava přijde až za několik dnů

ilustrační snímek foto: Dan MaternaMAFRA

Systém ministerstva zdravotnictví očkovaným lidem do úterý nepovoloval více než dva PCR testy hrazené zdravotní pojišťovnou na koronavirus měsíčně. Od pondělí mají přitom nárok na pět hrazených testů za měsíc. O chybě informoval portál iRozhlas.cz a Radiožurnál. Ministerstvo zdravotnictví ve středu ráno uvedlo, že už systém upravilo.
  8:31aktualizováno  8:56

„Osoba nesplňuje podmínky úhrady pro plošné PCR testování obyvatel dle aktuálně platného Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví,“ hlásil systém při snaze využít nárok na třetí test. Chybu potvrdila iRozhlasu i některá odběrová místa.

Údaje však nebyly aktualizované ani na webu Úřadu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Stále se na něm psalo, že očkovaní lidé mají za kalendářní měsíc nárok na dva hrazené PCR testy. To platilo jen do neděle.

„Technické problémy, které mohou nastávat při změně systému, samozřejmě řešíme. Počítáme, že během několika málo dní budou vyřešeny ke všeobecné spokojenosti,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

Zájemcům o testy zatím doporučil, aby se zkusili domluvit na odběrovém místě, jestli existuje alternativní možnost provedení testu. „Případně zkusit jiné místo, které by už tato data měla mít správně,“ dodal.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob později řekl, že nastavení bylo změněno.

Neočkovaní lidé nad 18 let nemají testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Za PCR test tak zaplatí zhruba 800 korun. Pro rozočkované, osoby s kontraindikacemi očkování zapsanými v Informačních systému infekčních nemocí a děti dál podle mimořádného opatření zůstává také pět testů měsíčně.

12. ledna 2022

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!