Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Blatný vyzval lidi, aby se nechali testovat. Je to nutné pro udržení otevřených obchodů a restaurací

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Lidé by se měli nechat testovat na covid-19, aby bylo možné i nadále zachovat otevřené obchody a restaurace, vést společenský život a obnovit zdravotní péči. Novinářům to v pátek řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Od pátku se mohou nechat bezplatně otestovat pedagogičtí pracovníci.

V provozu je podle ministra více než 1000 odběrových míst, další přibudou příští týden. S dobrovolným testováním veřejnosti se počítá od 18. prosince.

Blatný jako důvody, proč by se učitelé i veřejnost měli nechat otestovat na koronavirus, uvedl: „Prostě proto, abychom udrželi otevřené obchody a restaurace, abychom udrželi společenský život a obnovili zdravotní péči v plném rozsahu.“ Všechny obchody, restaurace a také provozovny služeb se s omezením znovu otevřely ve čtvrtek. Odborníci očekávají, že kvůli vyššímu pohybu lidí se může šíření koronaviru zhoršit. Počty nově nakažených v posledních týdnech klesaly.

První den po znovuotevření neměly obchody o zákazníky nouzi.
Fronty před obchody se během prvního dne tvořily i například v olomouckém...

Na testy se musí zájemci objednat přes rezervační systém. Zájem učitelů o testování takzvanými antigenními testy byl dnes v Praze malý. Petr Šnajdárek, který se za armádu podílel na projektu chytré karantény, dnes uvedl, že podstoupit testování bude možné v příštím týdnu i u praktických lékařů a ambulantních specialistů. „Z iniciativy Lékaři pomáhají Česku je aktuálně zapojeno 665 stomatologů,“ řekl Šnajdárek. Fungovat budou rovněž mobilní odběrové týmy hasičů. Nyní je síť odběrových míst především v nemocnicích.

Díky bezplatnému testování pedagogických pracovníků a od 18. prosince všech zájemců má podle vlády stoupnout počet testů. Vyšší počty budou podle odborníků přesněji odrážet reálný vývoj epidemie. Pokud chodí na testy převážně lidé s příznaky, pozitivita mezi testovanými je vyšší než deset procent, signalizuje to komunitní šíření.

Blatný v minulých dnech řekl, že pokud se při nynějším zmírnění opatření situace zhorší, projeví se to zřejmě do poloviny ledna. Roli kromě většího počtu kontaktů po otevření obchodů či restaurací mohou hrát také vánoční svátky s větším množstvím rodinných návštěv.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...