Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V tuto chvíli nepočítáme s plošným testováním ve školách, řekl Vojtěch. Výsledky nejsou prý dramatické

Česko

  10:01aktualizováno  11:22
Plošné testování na covid-19 ve školách neodhalilo závažné šíření nákazy, pokračovat tak nebude, řekl ve středu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Připustil návrat kontrolního plošného screeningu v průběhu podzimu podle situace. Resort zatím neplánuje ani lokální testování v rizikovějších oblastech, ačkoliv Vojtěch ani tuto možnost nevyloučil.

Ministerstvo už má nyní k dispozici kompletní výsledky všech tří kol testování z 1., 6. a 9. září. A to včetně potvrzujících PCR testů. „Pokud jde o záchyty, nejsou nijak dramatické, jsou očekávané a potvrzují trend infekce v populaci,“ řekl ve středu Vojtěch.

První školu v Praze zcela zavřeli kvůli covidu, nakažené jsou děti i učitelé

Struktura zátěže je podle něj vyšší na středních a vyšších odborných školách, což odpovídá většímu šíření obecně ve věkové skupině nad 16 let. „Ty záchyty v čase nerostou, naopak v některých ohledech a krajích klesají, když porovnáme první a třetí vlnu testů,“ dodal ministr.

Číselně testování odhalilo celkem 438 případů covidu, z toho nicméně 290 na základních školách a 148 na středních školách. Provedeno bylo 3,2 milionu testů. Incidence, tedy počet pozitivních případů na 100 000 testů, je 13,8. Za rizikovou, při níž by testování mohlo pokračovat, ministerstvo už dříve označilo 25 případů.

„Důležité je, že jsme zmapovali situaci a odchytili pozitivní případy, které nyní trasujeme. S plošným testováním už dál nepočítáme,“ zhodnotil Vojtěch. Následně připustil, že ministerstvo možná k plošnému screeningu přistoupí během podzimu v závislosti na vývoj situace. „Mohla by to třeba být jen dvě kola, ale to bychom ještě konzultovali,“ doplnil.

Ministerstvo pro případ zhoršení situace v některých krajích zvažovalo spíše lokální testování v konkrétních oblastech, ani tuto variantu zatím nechystá. „Je to v gesci regionálních hygienických stanic. Pokud by situace někde eskalovala a hygiena by to vyhodnotila, je možné k tomu přistoupit,“ popsal Vojtěch.

V úterý se z důvodu vysokého výskytu koronaviru zavřela Základní škola Chmelnice v Praze a v opavské Základní škole Edvarda Beneše je v domácí izolaci hned třetina ze čtyřiadvaceti tříd.

Ministr školství Robert Plaga na brífinku ocenil hladký průběh akce, poděkoval zejména rodičům a pracovníkům škol. „Bylo to nesmírně důležité a jsem rád, že to proběhlo v tom designu, který jsme plánovali už koncem předchozího školního roku,“ prohlásil. Obě ministerstva se budou zabývat možností přiobjednání 1,6 milionu testů, aby byly k dispozici pro případ obnovení testování.

Po týdnu je opět přes 500 nově nakažených

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek se vyjádřil i k celkovému stavu epidemie v Česku. „Záchyty se zvýšily, ale stále nejsou dramatické. Jsme v hladině kolem 25 případů na 100 tisíc za týden, což je pořád bezpečné,“ komentoval. Zopakoval, že nákaza se dál nejvíce šíří mezi mladými a neočkovanými.

Od začátku září do úterý přibylo 4 312 nových případů, záchyty ve školách tvoří asi desetinu. Ve školním věku pět až 19 let je ale více než 34 procent nově odhalených případů. Nejhorší epidemická situace je od začátku září podle Duška v Praze a Karlovarském kraji, zejména v okrese Karlovy Vary. Tam ale nových případů už ubývá.

Dušek připustil případné testování očkovaných. Nikdy, reagoval Babiš

Ředitel ÚZIS by v případě zhoršené situace rád testoval i ty občany, kteří mají dokončené očkování. Tato povinnost se na ně nyní nevztahuje a je oproti neočkovaným zvýhodněním. Z epidemického hlediska však rozlišování obou skupin nedává smysl, protože nákazu mohou přenášet všichni.

Vojtěch však testování očkovaných na středečním brífinku odmítl. Podobně se předtím vyjádřil i premiér Andrej Babiš. „Nikdy to nebude, je to úplně mimo,“ sdělil.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat