130 let

Těstoviny s omáčkou

Česko

Zřejmě nikdo si nedokáže představit italskou kuchyni bez rajských jablíček. A přece až do poloviny 18. století Italové, stejně jako ostatní obyvatelé Evropy, považovali rajčata za jedovatá, a to z prostého důvodu jejich příslušnosti k čeledi lilkovitých, vůči nimž nikdo nepojímal důvěru. Dnes je rajče na italské půdě s láskou hýčkáno. Italové ho nazývají pomodoro, zlatým jablkem. Na kvalitu sytě červených plodů je pyšný nejeden obyvatel jihu Apeninského poloostrova. V laskavých italských rukách získává rajče mnoho kulinářských podob - bývá loupáno a konzervováno, sušeno na slunci, pasírováno na jemné pyré, šťávu či silný rajčatový koncentrát.

Na salsa di pomodoro, rajčatovou omáčku, je dnes pohlíženo jako na jeden ze základních stavebních kamenů italské gastronomie. O její společnost se s úspěchem ucházejí nejenom těstoviny, ale také bramborové gnocchi, plněné ravioli či tortelini, kukuřičná polenta, grilované plátky lilku i telecí řízky.

POTŘEBUJEME:

Pro 4 osoby

400 g těstovin

2 lžíce extra panenského olivového

oleje

1 cibule

750 g rajčat

1 lžíce čerstvé bazalky

sůl a čerstvě mletý pepř

strouhaný parmezán

POSTUP:

Cibuli nakrájíme nadrobno. Rajčata na špičce malým, ostrým nožem nařízneme do tvaru kříže a ponoříme je do velmi horké, nikoliv však vroucí vody. Jakmile se nakrojená slupka začne z rajčat sama odlupovat, vyjmeme rajčata z vody a slupku opatrně sloupneme. Dužninu nakrájíme na malé kostičky. Bazalku nadrobno nasekáme. V hrnci rozehřejeme olivový olej a necháme na něm zesklovatět cibulku. Přidáme nakrájená rajčata a bazalku. Dle chuti osolíme a opepříme, zakryjeme pokličkou a povaříme na mírném ohni 30 minut. V jiném hrnci přivedeme k varu velké množství osolené vody, přidáme těstoviny a uvaříme je al dente. Těstoviny scedíme, přendáme na talíř, přelijeme rajčatovou omáčkou a posypeme strouhaným parmezánem. Nacházíte-li se v časové tísni, neloupejte se s čerstvými rajčaty a využijte výhod již oloupaných rajčat v konzervě. Tento italský vynález je velmi vítán zejména za hranicemi Itálie, neboť do malé plechové krabičky je možno ukrýt výtečná jihoitalská rajská jablíčka.

***

4 další rady, jak vylepšit omáčku

1 Kuchyně kraje jihoitalského Basilicata je známa svou nekompromisní ostrostí, za niž vděčí chilli papričce peperoncino. Zdejší rajčatová omáčka zvaná „all'arrabbiata“ sestává z osmahnuté cibulky a slaniny (100 g), k nimž je přidán česnek (2 stroužky), nakrájená rajčata (500 g) a sušené peperoncino zbavené semínek, a vše je na mírném ohni povařeno.

2 O poznání jemnější chuť má krémová rajčatová omáčka s italským sýrem Ricotta. Získáte ji tak, že základní rajčatovou omáčku rozmixujete dohladka, pozvolna do ní vmícháte ricottu (250 g), přidáte ještě trochu bazalky (1 lžíce), dochutíte solí a pepřem a prohřejete.

3 Římská rajčatová omáčka nesoucí jméno „alla puttanesca“ sestává z nakrájených ančoviček (4 filátka) osmahnutých s česnekem (2 stroužky) na olivovém oleji, k nimž jsou přidána nakrájená rajčata (500 g), celé černé olivy (150 g) a kapary (1 lžíce), a vše je povařeno na mírném ohni.

4 Obyvatelé prosluněného sicilského ostrova servírují těstoviny s rajčatovo-lilkovou omáčkou. Lilek (2 středně velké) nakrájený na plátky je osmahnut na olivovém oleji, následně je k němu přidán nakrájený česnek (2 stroužky), nakrájená rajčata (500 g) a bazalka (2 lžíce), a vše je povařeno na mírném ohni.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás