1. září 2013 14:39, aktualizováno  18:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie vyklidila chátrající dům na Pohořelci. Zadržela 27 squatterů

Policie na Pohořelci zasahovala proti squatterům | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie na Pohořelci zasahovala proti squatterům | foto: ČTK

PRAHA Policie vyklidila chátrající dům na Pohořelci, který v sobotu obsadili squatteři. Při zásahu zadržela 27 lidí. Policejní vozy je odvezly do centra města k vyšetřování. Squatteři s postupem nesouhlasí. Policejní zásah považují za zbytečný. Před budovou proti němu protestovalo několik desítek jejich příznivců. Policisté místo hlídají.

"Těžkooděnci zadrželi celkem 26 osob plus jednu slečnu, která poté, co protrhla pásku, vběhla do domu, aniž by tam měla co dělat," uvedla policejní mluvčí Jana Rösslerová. Podle ní policisté převezli zadržené na služebnu Na Perštýně kvůli dalšímu vyšetřování. Squatterům může prý hrozit několikatisícová pokuta od radnice za neuposlechnutí výzvy. Výše sankce závisí na úřadu.

Zadržené vyvedla policie s pouty na rukou. Podle mluvčí si museli příslušníci pomoci "hmaty a chvaty". Squatteři dostali dnes před 13:00 na vyklizení domu půl hodiny. Podle Rösslerové policisté dvakrát lhůtu prodlužovali. Když skupina squatterů i nadále odmítala budovu opustit, vnikli dovnitř těžkooděnci.

Zásah těžkooděnců

"Když policisté umístili zajištěné do aut, jedna žena se pak snažila vběhnout i přes výzvu zpět do domu. Mladou ženu policisté rovněž zajistili a všichni pak putovali na služebnu na Praze 1, kde k celému incidentu momentálně podávají vysvětlení. Policisté zajistili osoby na nezbytně nutnou dobu, a jakmile je k incidentu vyslechnou, propustí je následně na svobodu," informovala o zásahu mluvčí Rösslerová.

V domě zasahovalo kolem čtyř desítek těžkooděnců. Policie měla s sebou i psy. Před zásahem příslušníci obehnali prostor před budovou bezpečnostní páskou a uzavřeli. Omezili v místě i dopravu. Kolem domu byly zhruba dvě desítky policistů. Policie dál objekt hlídá. Zůstane u něj do doby, než majitel zajistí bezpečnostní službu.

Squatteři zdevastovaný dům na Pohořelci obsadili v sobotu, tedy přesně 20 let po vzniku legendárního squatu Ladronka. Uspořádali v budově výstavu a koncert, na dvoře se tančilo. Podobné to bylo i v několika dalších chátrajících objektech, z nich ale návštěvníci odešli. Aktivisté chtěli podle svého prohlášení v rozpadajících se budovách mimo jiné upozornit na neexistující sociální bydlení.

Mluvčí squatterů Radko Pytlíček označil obsazení objektu na Pohořelci za "preventivní občanskou intervenci". Policejní zásah považuje za zbytečný. "Dům je prázdný a chátrá, a to nejspíš záměrně. Firma chce zřejmě objekt změnit z bytového na administrativní. To, že se bude rozpadat, jí to má zřejmě usnadnit," řekl Pytlíček.

Squatteři na pražském Pohořelci.

Policii dopoledne kontaktoval majitel domu. Ten vlastní akciová společnost U svatého Michala. Jejím jediným akcionářem je firma Czech Property Investments (CPI) ovládaná podnikatelem Radovanem Vítkem, vyplývá z internetového katastru nemovitostí a Obchodního rejstříku.

Squatteři na svém webu uvedli, že CPI má také rohový dům na Václavském náměstí. Jeho majitelem je nicméně akciová společnost Realty IV., kterou stoprocentně vlastní v Lucembursku registrovaná firma Czech Property Holdings S.á.r.l.

Před budovou dění přihlíželo několik desítek lidí. Proti zásahu protestovali. Skandovali hesla: "Nechte je být" nebo "Bráníte mafii". Protrhli bezpečnostní pásky, do vyhrazeného prostoru ale nešli. Při odjezdu policejních vozů se zadrženými si protestující sedli na silnici, kterou tak zatarasili. Ozýval se křik, pískání i štěkot psů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!