Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Těžký život u Želivky: není práce, silnice se rozpadají a vesnice vylidňují

Česko

  10:30
Rozpadlé padesát let staré silnice, poloprázdné vesnice, až 40 minut dlouhé čekání na záchranku či padající lampy veřejného osvětlení. I tak vypadá každodenní život v obcích na březích švihovské vodní nádrže, která zásobuje Prahu pitnou vodou. Příčinou je přetrvávající nedostatek finančních prostředků i přísné požadavky hygieniků, které musí obce splnit.

Přehrada, ilustrační foto. foto: Martin Stolař, MAFRA

Když obyvatelku Bernatic na Benešovsku o prázdninách štípla vosa, místo vpichu jí ošklivě oteklo a žena se začala dusit. Příbuzní jí proto zavolali záchrannou službu, na kterou ale museli čekat více než půl hodiny, a to i přesto, že sanitky by se podle zákona měly na každé místo v Česku dostat nejpozději do dvaceti minut.

Praha plánuje modernizaci Želivky za stovky milionů

V regionu na hranicích Havlíčkobrodska a Benešovska je však takovéto zpoždění běžnou záležitostí. Do tamějších vesnic se totiž záchranáři rychleji dostat zkrátka nestihnou. Příčinou jsou přetrvávající a neřešené potíže s velmi nekvalitní a nekompletní silniční sítí, kterou před více než čtyřiceti lety zpřetrhala výstavba vodní nádrže Švihov.

Vodní nádrž Švihov na řece Želivce.

Vodní nádrž Švihov na řece Želivce.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Tělocvik na skládce uhlí

A problémy se službami a infrastrukturou trápí i drtivou většinu dalších obcí v sousedství. Například v nedalekých Dolních Kralovicích musí žáci tamější základní školy hodiny tělesné výchovy trávit v místech, která v zimních měsících slouží k uskladňování uhlí. „Když si chtějí o tělocviku zaběhat, musí za plného provozu vyrazit na hlavní silnici,“ popisuje ředitel školy Jaroslav Kosprd.

101 výletů s dětmi: Proti proudu vodovodu do Zahrádky

Situace je vážná, lidé se houfně stěhují pryč, ubývá pracovních příležitostí, padesát let stará infrastruktura se hroutí, cestovní ruch v oblasti klesá k nule a nikdo s tím nic nedělá, shodují se starostové. „O náš region se vláda začne zajímat až v momentě, kdy dojde k nějaké přírodní katastrofě, jinak se o nás nestará vůbec nikdo,“ stěžuje si starosta Kožlí na Havlíčkobrodsku Václav Husák (bezp.).

‚Normy zmírníme‘

„Obce musí plnit požadavky Povodí Vltavy a Vodovodů a kanalizací na zajištění kvality vody, které financujeme ze svých rozpočtů. Na náš vlastní rozvoj se nám už nedostává,“ popisuje jednu z příčin úpadku vesnic v okolí Švihova Husák.

„Nemůže být dotčeno to, k čemu ochranná pásma slouží, tedy k zajištění požadované kvality a množství vody v těchto vodárenských nádržích,“ upozornil nedávno v ČT generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala, který však připustil, že hygienické normy jsou v současnosti skutečně velmi přísné a slíbil, že je Povodí Vltavy v dohledné době zmírní.

Starostům se však na slibované uvolnění čekat nechce a vzali proto situaci do svých rukou. K jejich snaze se rozhodli přispět i europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Pavel Poc (ČSSD). Ti momentálně pomáhají se sestavením expertní skupiny, která by už na podzim chtěla o neutěšené situaci v okolí Švihova začít jednat s pražskými zastupiteli i s vládou.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat