Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Těžký život u Želivky: není práce, silnice se rozpadají a vesnice vylidňují

Přehrada, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přehrada, ilustrační foto. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Rozpadlé padesát let staré silnice, poloprázdné vesnice, až 40 minut dlouhé čekání na záchranku či padající lampy veřejného osvětlení. I tak vypadá každodenní život v obcích na březích švihovské vodní nádrže, která zásobuje Prahu pitnou vodou. Příčinou je přetrvávající nedostatek finančních prostředků i přísné požadavky hygieniků, které musí obce splnit.

Když obyvatelku Bernatic na Benešovsku o prázdninách štípla vosa, místo vpichu jí ošklivě oteklo a žena se začala dusit. Příbuzní jí proto zavolali záchrannou službu, na kterou ale museli čekat více než půl hodiny, a to i přesto, že sanitky by se podle zákona měly na každé místo v Česku dostat nejpozději do dvaceti minut.

V regionu na hranicích Havlíčkobrodska a Benešovska je však takovéto zpoždění běžnou záležitostí. Do tamějších vesnic se totiž záchranáři rychleji dostat zkrátka nestihnou. Příčinou jsou přetrvávající a neřešené potíže s velmi nekvalitní a nekompletní silniční sítí, kterou před více než čtyřiceti lety zpřetrhala výstavba vodní nádrže Švihov.

Vodní nádrž Švihov na řece Želivce.

Vodní nádrž Švihov na řece Želivce.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Tělocvik na skládce uhlí

A problémy se službami a infrastrukturou trápí i drtivou většinu dalších obcí v sousedství. Například v nedalekých Dolních Kralovicích musí žáci tamější základní školy hodiny tělesné výchovy trávit v místech, která v zimních měsících slouží k uskladňování uhlí. „Když si chtějí o tělocviku zaběhat, musí za plného provozu vyrazit na hlavní silnici,“ popisuje ředitel školy Jaroslav Kosprd.

Situace je vážná, lidé se houfně stěhují pryč, ubývá pracovních příležitostí, padesát let stará infrastruktura se hroutí, cestovní ruch v oblasti klesá k nule a nikdo s tím nic nedělá, shodují se starostové. „O náš region se vláda začne zajímat až v momentě, kdy dojde k nějaké přírodní katastrofě, jinak se o nás nestará vůbec nikdo,“ stěžuje si starosta Kožlí na Havlíčkobrodsku Václav Husák (bezp.).

‚Normy zmírníme‘

„Obce musí plnit požadavky Povodí Vltavy a Vodovodů a kanalizací na zajištění kvality vody, které financujeme ze svých rozpočtů. Na náš vlastní rozvoj se nám už nedostává,“ popisuje jednu z příčin úpadku vesnic v okolí Švihova Husák.

„Nemůže být dotčeno to, k čemu ochranná pásma slouží, tedy k zajištění požadované kvality a množství vody v těchto vodárenských nádržích,“ upozornil nedávno v ČT generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala, který však připustil, že hygienické normy jsou v současnosti skutečně velmi přísné a slíbil, že je Povodí Vltavy v dohledné době zmírní.

Starostům se však na slibované uvolnění čekat nechce a vzali proto situaci do svých rukou. K jejich snaze se rozhodli přispět i europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Pavel Poc (ČSSD). Ti momentálně pomáhají se sestavením expertní skupiny, která by už na podzim chtěla o neutěšené situaci v okolí Švihova začít jednat s pražskými zastupiteli i s vládou.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!