Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Thajsko je ve varu. Král mlčí

Česko

Panovník je u moci více než 60 let. Nyní ho trápí zdravotní problémy

BANGKOK/PRAHA „Jeho výsost je naše poslední naděje,“ prohlásil o víkendu vůdce protivládních demonstrantů Jatuporn Prompan. Reagoval na vleklé střety mezi armádou a demonstranty. Za poslední dny to bylo už podruhé, co se veřejně dovolával pomoci thajského krále Pchúmipchóna Adundéta. Ten ale dramatické dění v Thajsku ani slovem neokomentoval.

Thajský král je v současnosti nejdéle panujícím monarchou světa. Letos 5. května oslavil 60. výročí korunovace. Pro Thajce je něco jako poloviční bůh, který se těší nezlomnému respektu. Když v roce 2008 slavil 80. narozeniny, miliony lidí nosily jeho barvu – žlutou, aby mu přinesli štěstí. Jeho autorita je navíc upevněna tím, že za jakoukoli kritiku na adresu jeho osoby hrozí v Thajsku až 15 let vězení.

Již několik let se potýká se zdravotními obtížemi a od loňského září soustavně pobývá v nemocnici. Palác se k jeho stavu nijak nevyjadřuje a také pro média je to natolik citlivé téma, že o něm mlčí.

Na veřejnosti se objevuje jen zřídka – naposledy se ukázal v den výročí korunovace, k veřejnosti promluvil letos v dubnu. Hodnocení politických událostí se však zdržel. „Král neříká nic o současném dění,“ citovala agentura AFP Arnauda Leveaua, experta na jihovýchodní Asii. „Nijak nenaznačil, o čem ví nebo o čem přemýšlí,“ dodal. Dnes dvaaosmdesátiletý Pchúmipchón Adundét neboli Ráma IX. usedl na trůn 9. června 1946 po smrti svého bratra. Ten byl za dosud nevyjasněných okolností nalezen zastřelený ve své ložnici. Král nejprve dokončil studia ve Švýcarsku, odkud se v roce 1950 vrátil do Thajska na svou korunovaci. Jak popsala BBC, mladý král byl v počátcích svojí vlády zastiňován několika vojenskými lídry. Respekt si ale postupem času vybudoval tím, že podnikal cesty po thajském venkově a přišel s několika projekty na hospodářský rozvoj země. I když má král v thajské konstituční monarchii pravomoci jen omezené, Ráma IX. dokázal mnohokrát využít své autority k tomu, aby zmírnil politické spory ve prospěch stability v zemi.

Poprvé se mu to podařilo v roce 1973, kdy vojáci stříleli do demonstrantů bojujících za nastolení demokracie. Dovolil jim skrýt se v královském paláci, což později vedlo k pádu vojenské vlády tehdejšího premiéra Tchanoma Kittikačorna. Na druhou stranu se mu nepodařilo zabránit lynčování levicových studentů o tři roky později, v době, kdy se na sklonku vietnamské války monarchie obávala vzestupu komunismu. Nezasahoval ani do krize, která se v roce 2006 točila okolo vlády premiéra Tchaksina Šinavatry. Zdálo se mu to „nevhodné“. Když ale premiér v předčasných volbách zvítězil, byly později anulovány. Dodnes se neví, jakou úlohu v tom král sehrál.

Podle BBC se král v mládí věnoval mnoha koníčkům – fotografii, hraní a skládání písní pro saxofon, malování a psaní. Dokonce má prý patentovaný postup na to, jak uměle vyvolat déšť.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...