Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajsko – země krásných pláží a politických zmatků

Česko

Do exotické a lákavé země přijelo vloni o osm procent turistů méně než v roce 2008. Místní vláda se je snaží přilákat na nejrůznější slevy a výhody, ale zabere to?

BANGKOK/PRAHA Po plážích ostrova Ko Phi Phi se proháněl americký herec Leonardo di Caprio v kultovním snímku Pláž. Luxus thajských hotelů má v oblibě množství celebrit, letošní Silvestr zde například trávily modelky Kate Mossová a Naomi Campbellová. Thajsko ale není jen zemí pro bohatší vrstvy, na své si zde přijdou i ,,baťůžkáři“. Tedy až dosud přišli.

Kromě přírodních krás a historických památek je totiž Thajsko i zemí politických zmatků. Jedinou stabilní jednotkou je zde král Pchúmipchon Adundét, který zde vládne od roku 1946. Za tu dobu se podle agentury AFP v čele země vystřídalo 25 premiérů a bylo přijato celkem 18 ústav. Velmi silné postavení zde má rovněž armáda, která od roku 1932 provedla již 18 více či méně krvavých převratů. Počátek současných politických nepokojů se datuje už do roku 2006, kdy byl právě při vojenském puči svržen premiér Tchaksin Šinavatra. Od té doby se zde střídají období klidu a období protestů, což citelně zasáhlo turistický ruch.

Například během protivládních demonstrací v listopadu roku 2008 protestující zablokovali i hlavní bangkocká letiště, takže více než 100 tisíc turistů uvízlo „ve zmatku“ na několik dnů v thajské metropoli. I nejnovější čísla naznačují, že nejistá politická situace začíná návštěvníky odrazovat. Vloni poklesl počet turistů o osm procent oproti předchozímu roku, a to na 14,1 milionu návštěvníků. Příjem z turismu poklesl o tři procenta.

Jak přilákat turisty?

Pojištěním zdarma Thajsko zasáhla i finanční krize, HDP na hlavu rok od roku klesá, ekonomika se zpomaluje, a příjmy z turistického ruchu jsou tak pro místní obyvatele velmi důležité. Nepokoje sice zatím poznamenaly jen thajskou metropoli, ale i tam cizinci často míří – za královskými paláci a buddhistickými chrámy. V posledních dnech však již přes třicet zemí své občany varovalo, aby si cestu do Thajska rozmysleli. Thajská vláda sice vydala varování pro turisty, aby byli extrémně opatrní, protože situace v metropoli je „výbušná“, současně se ale snaží cizince všemožně nalákat.

Nově kabinet přišel s pojištěním zdarma v hodnotě 10 tisíc dolarů pro všechny zahraniční turisty. Toto pojištění by mělo být určené na náhrady škod, které by mohly turistům vzniknout během nepokojů. V případě, že je protestující zraní, dostanou bezplatnou lékařskou péči. Když se budou muset v Thajsku neplánovaně zdržet, získají 100 dolarů za každý den zpoždění.

Autor: