Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajský král poprvé vynechal tradiční projev

Česko

BANGKOK Thajský král Pchúmipchon Adundét včera kvůli nemoci poprvé za 62 let své vlády nepřednesl tradiční řeč k národu v předvečer svých narozenin. Veřejnost přitom proslov jednaosmdesátiletého monarchy netrpělivě očekávala. Důvodem byla vlna nepokojů, které vyústily až v osmidenní blokádu dvou bangkockých letišť a v pád vlády, uvedla agentura Reuters.

Místo krále vystoupil v krátkém rozhlasovém a televizním přenosu jeho syn, korunní princ Macha Vadžiralongčorn. Jménem svého otce poděkoval Thajcům za blahopřání k narozeninám a popřál jim hodně zdraví. Vadžiralongčornova sestra, princezna Macha Čakrí Sirindchorn, poté veřejnosti oznámila, že král svůj projev zrušil kvůli zánětu hrtanu, jeho stav ale není vážný.

Řada Thajců od krále očekávala radu, na kterou stranu se postavit v současné politické krizi. Adundét ve svých předchozích projevech obvykle vyzýval k národní jednotě. Jeho výroky o potřebě „čisté vlády“ však byly vykládány jako skryté útoky proti bývalému premiérovi Tchaksinu Šinavatrovi. Toho v roce 2006 připravil vojenský puč o moc a soud mu zakázal politickou činnost, strana jeho příznivců ale ovládla parlament po posledních volbách v roce 2007.

Demonstrace ve jménu krále Adundétovým jménem se v uplynulých měsících zaštiťovali protivládní demonstranti, kteří od srpna okupovali pozemky úřadu vlády a od 25. listopadu i dvě největší letiště v thajské metropoli. Demonstranti mimo jiného obviňovali vládu, že chce zavést republiku a svrhnout krále, kterého řada Thajců uctívá jako poloboha.

Demonstranti ukončili své protesty ve středu, tedy den poté, co ústavní soud rozpustil tři vládní strany kvůli volebním podvodům a jejich předákům, včetně premiéra Somčaje Vongsavata, zakázal na pět let účast v politice. Provoz letišť v Bangkoku se po osmidenní blokádě zvolna obnovuje.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.