Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thanuová cítí silný tlak

Česko

ATÉNY/PRAHA Řecká sprinterka Ekaterini Thanuová uvedla, že na ni byl v poslední době vyvíjen silný tlak, aby se nezúčastnila olympijských her v Pekingu.

Thanuová se na olympiádu sice kvalifikovala, ale v paměti stále zůstává velký skandál před hrami v Aténách. Před olympiádou totiž sprinterka nedorazila na dopingové testy a domácích her se zúčastnit nesměla.

Na tiskové konferenci držitelka stříbrné medaile ze Sydney uvedla, že se cítí pod permanentním tlakem. „Mám pocit, že jsem ve válce,“ řekla třiatřicetiletá atletka. „Jsem bombardována dopisy, které mají za úkol překazit mou účast v olympijském závodě,“ dodala Thanuová.

Sprinterka si odpykala dvouletý distanc a loni se vrátila na dráhu. V polovině letošního července se jí na poslední chvíli podařilo splnit olympijský limit. Jenže Mezinárodní olympijský výbor (MOV) by ji nejraději na hry do Pekingu kvůli kontroverzní minulosti nepustil. Vedení MOV se má případem zabývat až 7. srpna, tedy pouhý den před startem olympiády.

Pokračování na straně 16

Dokončení ze strany 18

Advokát Thanuové Nikos Kollias si postěžoval, že MOV jeho klientku diskriminuje. „Thanuová má právo na olympiádě startovat,“ řekl Kollias.

Právník též dodal, že mnoho atletů, kteří mají také dopingovou minulost, bude v Pekingu bez problémů startovat. Jde například o několik amerických běžců, překážkáře Damua Cherryho a bývalou mistryni světa v běhu na 100 metrů Torri Edwardsovou nebo maďarského diskaře Róberta Fazekase, jenž přišel o zlatou medaili z Atén kvůli podezření z manipulace se vzorky moči.

Podle některých informací by také Thanuová měla dodatečně dostat zlatou medaili ze Sydney, jelikož tehdejší vítězce Marion Jonesové byla po dopingovém skandálu odebrána. MOV však jednání o tomto popřel.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat