Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Theodor Pištěk natřikrát

Česko

V pražském Museu Kampa se představuje jubilující malíř, kostýmní výtvarník a autor pozoruhodných instalací

PRAHA Rozsáhlý projekt, ve kterém se postupně představí nejdůležitější oblasti jeho volné tvorby, připravil pro Museum Kampa Theodor Pištěk. V tamní konírně se budou jednotlivé instalace střídat po měsíci. První díl výstavního projektu, který byl otevřen v úterý a potrvá do 5. listopadu, se zaměřuje na malbu, druhá část (9. až 24. listopadu) bude obsahovat obrazy, ve kterých se Theodor Pištěk od sedmdesátých let zabývá tématem prostoru. V termínu od 29. listopadu do 20. ledna příštího roku bude následovat část třetí, která se soustředí na autorovy sugestivní instalace, v nichž Pištěk reaguje na životní styl druhé poloviny 20. století. Na vernisáži byla představena i výpravná monografie o Pištěkově celoživotním díle vydaná Galerií Pecka. Publikace i výstava připomíná dnešní umělcovy 75. narozeniny.

Mnoha talenty obdařený Theodor Pištěk (* 25. října 1932 v Praze), syn herců Theodora Pištěka a Marie Ženíškové, je absolventem pražské Akademie výtvarných umění, kde byl žákem Vratislava Nechleby a Antonína Pelce. Věnuje se malířství, je kostýmní a scénický výtvarník. Je autorem kostýmů pro více než stovku filmů české i zahraniční produkce (Markéta Lazarová, Údolí včel, Postřižiny, seriál Návštěvníci, který ČT reprízuje). Kostýmy pro film Miloše Formana Amadeus (1984) mu vynesly Oscara a nominaci na cenu Britské filmové akademie a za kostýmy pro rovněž Formanův film Valmont byl oceněn Cézarem a nominován na Oscara. Vedle toho se stal úspěšným automobilovým závodníkem, toto prostředí výrazně ovlivnilo také jeho malbu, v níž se často motivy ze světa aut objevují.

Montreal i Hluboká

Na počátku kariéry byl Theodor Pištěk mezi zakladateli uměleckého sdružení Paleta vlasti (1962-1979). Navrhl výtvarnou koncepci pavilonu Člověk a jeho svět na světové výstavě Expo Montreal (1969) a měl řadu samostatných výstav doma i ve světě - například v Henri Gallery Washington, D. C. (1985), v Museu of Evansville, Indiana, v Down Town Gallery v Indianapolisu (1987) a také v newyorské Fifth Avenue Gallery.

První retrospektivu mu v roce 1994 uspořádali v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou, v roce 1997 jej pak zevrubně představila Galerie hl. města Prahy v Městské knihovně. V roce 1998 byl na Bienále ve Florencii zařazen mezi deset nejvýznamnějších výtvarníků posledních desetiletí. Je nositelem řady zahraničních ocenění: v roce 1987 slavil úspěch na 4. bienále scénografie v newyorském Lincolnově centru.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...