8. prosince 2016 9:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poprvé 5 let vězení, teď nevinen. Vrchní soud zprostil exprimátora Thomu obžaloby

Juraj Thoma u soudu v roce 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Juraj Thoma u soudu v roce 2014. | foto: ČTK

PRAHA Odvolací Vrchní soud v Praze pravomocně osvobodil bývalého primátora Českých Budějovic Juraje Thomu, který čelil obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli tomu, že bez vědomí rady města podepsal dodatek smlouvy na zajištění IT služeb. Thoma letos v lednu dostal od českobudějovického krajského soudu pět let vězení, ale vrchní soud toto rozhodnutí ve čtvrtek dopoledne zrušil. Současně poukázal na to, že soud první instance opakovaně chyboval.

Thomu letos v lednu potrestal Krajský soud v Českých Budějovicích, kromě pětiletého trestu mu uložil pokutu ve výši 12,5 milionu korun. Podstatou údajného provinění Thomy je skutečnost, že v roce 2010 jako primátor podepsal dodatek ke smlouvě na zajištění IT služeb s firmou BitServis, aniž by si svůj krok nechal schválit radou města.

Podle soudu první instance se tím dopustil zneužití pravomoci úřední osoby, městu kvůli tomu měla vzniknout škoda 12,5 milionu korun. Dodatek kontraktu společnosti BitServis zaručoval 37 milionů korun, v případě vypsání otevřeného výběrového řízení by se ale zakázka podle soudu dala vysoutěžit právě o 12,5 milionu korun levněji.

„Podstata trestného činu byla zcela naplněna. Byla způsobena škoda velkého rozsahu. Překročil svou pravomoc a obešel radu,“ pronesl vedle dalšího v závěrečné řeči státní zástupce Václav Průcha, jenž kauzu dozoroval. Prodloužení smlouvy na IT služby vyhodnotil pro město jako nevýhodné, ačkoliv připustil, že tehdejší primátor nechtěl údajnou škodu způsobit vědomě.

Sám Thoma svůj případ vnímal jako komplot ODS, kterou kdysi opustil a s nově založeným hnutím Občané pro Budějovice odstavil z vedení města. „Poněkolikáté za posledních pět let, kdy se celý tento případ vleče, odmítám obvinění a ve smyslu obžaloby se cítím zcela nevinen. Finálním produktem tohoto v uvozovkách projektu má být má úplná společenská, politická, ale i existenční likvidace,“ sdělil krátce před rozsudkem Thoma.

Tehdejší primátor jihočeské metropole opakovaně ujišťoval, že v podpisu dodatku mu nic nebránilo, měl všechny potřebné právní posudky i doporučení své náměstkyně odpovědné za IT. „Postupoval jsem přesně podle směrnice rady města, která naprosto jednoznačně upravuje povinnosti zaměstnanců magistrátu a primátora či náměstků při uzavírání smluv,“ vysvětloval krátce po rozsudku v rozhovoru pro LN.

Thomovi tak hrozí pět let za mřížemi a pokud odvolací soud původní verdikt potvrdí, bude Thoma prvním českým politikem, jenž za výkon funkce primátora skončí ve vězení. Vzhledem k tomu, že se Thoma i státní zástupce po vynesení rozsudku odvolali, může Vrchní soud v Praze původní trest i navýšit.

Žalobce navrhl o půl roku až rok vyšší trest

Tříčlennému senátu, který o Thomově odvolání jedná, předsedá soudce Vladimír Vočka. Ten v úvodu jednání shrnul vše, čeho se měl Thoma dle obžaloby dopustit. Soudce Vočka rekapituluje i průběh líčení u soudu prvního stupně, mimo jiné připomíná, že Thoma tehdy odmítl vypovídat. Exprimátor se povětšinou dívá nepřítomně před sebe.

Vladimír Vočka v rekapitulaci zmínil rozhodnutí antimonopolního úřadu, podle kterého se České Budějovice v čele s Thomou dopustily dodatkem smlouvy správního deliktu. Město tehdy dostalo pokutu 1,2 milionů korun. Krátce před půl desátou soudce rekapitulaci ukončil.

Po Vočkovi dostal slovo žalobce. Ten navrhnl Thomovi zvýšit trest o půl roku až rok za zneužití pravomoci úřední osoby a trestný čin spočívající v porušení předpisů hospodářské soutěže. Thoma se jen podíval směrem k lavicím, kde sedí veřejnost. Poté si vzal slovo Thomův právní zástupce. Podle něj exprimátor dodatkem pouze využil možnost, kterou mu dával původní kontrakt. Přidal i další argumenty, Thoma prý postupoval striktně podle patřičné směrnice rady města. K dodatku měl měl doporučení odpovědné náměstkyně, odboru i právníka magistrátu.

„Thoma neměl žádné vazby na firmu BitServis. Podle finančního šetření nezískal podpisem dodatku žádný prospěch,“ podotkl exprimátorův advokát. Následně připustil, že Juraj Thoma podpisem dodatku mohl jednat na základě právního omylu způsobeného někým jiným. To podle něj ale nezakládá trestněprávní důsledky.

„Posudek obžaloby ohledně IT služeb je nepřezkoumatelný,“ vznesl jako svůj poslední argument Thomův advokát. Zároveň navrhl původní rozsudek zrušit a Thomu zprostit obžaloby. Thoma se na výzvu soudu odmítl vyjádřit: „Odkazuji na řeč svého právního zástupce.“

Následné závěrečné řeči zopakovaly návrhy žalobce i advokáta Thomy. Juraj Thoma si poté vzal poslední slovo. „Obvinění zcela odmítám, ve smyslu obžaloby se cítím nevinný. Cílem případu má být úplná společenská, politická a existenční likvidace.“ Své prohlášení četl Juraj Thoma z papíru.

„Jde o odporný, promyšlený a koordinovaný projekt za účelem zničení člověka, který si dlouho budoval morální a společenský kredit.“ Po Thomově řeči soudce přerušil jednání do 10:30.

Důkazy neprokazují porušení zákona, Thoma byl proto zproštěn obžaloby

Krátce po půl jedenácté se senát doradil a přišel vyhlásit rozhodnutí. Vrchní soud v Praze Thomu zprostil obžaloby. „Krajský soud provedl rozsáhlé dokazování, ale jeho rozhodnutí bylo spekulativní úvahou, která nemá oporu v provedených důkazech. Důkazy neprokazují úmysl obžalovaného porušit zákon a překročit svou pravomoc,“ vysvětloval po vynesení rozsudku soudce Vočka.

„Spisový materiál neobsahuje důkazy, že chtěl obžalovaný opatřit společnosti BitServis neoprávněný prospěch,“ pokračoval předsedající soudce. Vočka dodává, že jednání obžalovaného nenaplňuje zákonné znaky žádného trestného činu. Skutek, který je uvedený v žalobním návrhu se sice stal, ale není trestným činem. Tím Vočka zasedání ukončil.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!