Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thorpe je zpátky. Stačilo vidět Londýn

Česko

Slavný australský plavec, který dřív porážel Phelpse, se rozhodl vrátit k závodění * Rád by uspěl na příští olympiádě

PRAHA Další sportovní veličina si rozmyslela konec kariéry. Ve stopách Michaela Schumachera, Lance Armstronga nebo Kim Clijstersové se vydává také Ian Thorpe. Fenomenální australský plavec váhal dlouho a už to vypadalo, že bude jen vzpomínat na minulé úspěchy. A že jich bylo...

Pětkrát získal zlato z olympiády, jedenáctkrát nejcennější medaili ze světového šampionátu, v roce 2002 se Thorpe stal dokonce vůbec nejlepším sportovcem světa.

Už během teenager žil trochu svižnějším tempem než jeho vrstevníci. Jako patnáctiletý se stal nejmladším mistrem světa v historii, do dvaceti let stihl třináctkrát zlepšit světové rekordy na kraulařských tratích a třeba také vydat vlastní autobiografii. K tomu se stal jedním z prvních propagátorů celotělových plavek, které postupně začali využívat i všichni jeho soupeři, ale dnes jsou už zakázány.

Ve vrcholné formě nepřipomínal hbitým pohybem člověka – spíš obojživelníka. Asi proto je s ním spojená přezdívka Thorpedo.

Musí být rychlejší než dřív Po olympiádě v Aténách v roce 2004 ale začal ústup šampiona z titulních stránek. Nejdřív se dva roky vyhýbal velkým akcím a pak měsíc po svých 24. narozeninách oznámil, že už ho nebaví dívat se na stopky pokaždé, když vynoří hlavu z bazénu. Thorpe se stáhl do ústraní a začal studovat na univerzitě. Největší pozornost po něm k sobě dokázal připoutat další výjimečný plavec Michael Phelps.

Střih do září 2010. Během návštěvy Londýna si už osmadvacetiletý Thorpe vyrazil prohlédnout plavecký areál pro příští olympiádu. Najednou ho ovládla chuť zase závodit. „Měl jsem téměř bezchybnou kariéru, kterou návratem riskuji, ale rád žiju na hraně,“ okomentoval Thorpe obavy související s jeho comebackem. Lze je snadno pochopit. Za posledních šest let se vývoj v plaveckém světě pohnul o pořádný kus dopředu. Thorpe už dnes nedrží ani jeden světový rekord, a pokud chce začít znovu sbírat úspěchy, bude muset být rychlejší než v dobách svojí největší slávy.

„Já bych se k takovému kroku asi neodhodlal. Na druhou stranu měl Thorpe vždy vynikající techniku a velkou svalovou hmotu, a tak by mohl mít šanci,“ snažil se odhadnout Thorpovy možnosti Květoslav Svoboda. Českému plavci těsně unikla na olympiádě v Aténách účast ve finále 200 metrů, kde Thorpe porazil Phelpse i další plaveckou hvězdu Nizozemce Van den Hoogenbanda.

Thorpův střet s Phelpsem by se mohl stát jedním z vrcholů londýnské olympiády, i když první místo bude patřit pravděpodobně někomu jinému. Největší rozruch budí v posledních měsících Ryan Lochte. Na prosincovém mistrovství světa v krátkém bazénu ovládl všech pět individuálních závodů, do nichž nastoupil.

V Dubaji také pomohl k triumfu americké polohové štafety na 4x100 metrů. Právě na štafety se chce Thorpe nejvíc zaměřit a v nich mu dává také Svoboda slušné šance. „I když budou Australané špatní, do třetího místa se vždycky vejdou,“ ujišťuje.

A Thorpe určitě nebude tím, který by čtveřici brzdil. To prostě člověk se schopnostmi delfína nemá v genech.

***

Zajímavosti o Thorpedu

* Podezření z dopingu. List L'Équipe přišel s obviněním, že Thorpe měl v roce 2006 pozitivní výsledek na anabolický steroid testosteron. Thorpe byl později obvinění zbaven pro nedostatek důkazů. Thorpe později v této souvislosti vyhrál i soud s deníkem L'Equipe.

* Blízko padajících „dvojčat.“ 11. září 2001 Thorpe jen těsně unikl smrti, když krátce před teroristickým útokem na budovy Světového obchodního centra v New Yorku zjistil, že si zapomněl fotoaparát, a mrakodrap opustil.

* Prodělal na krizi. Na začátku roku 2010 se dostal do finanční tísně. Thorpe tehdy listu News Limited přiznal, že jeho úspor se citelně dotkla globální ekonomická krize. Kvůli svému studiu na univerzitě přitom odmítl lukrativní sponzorské smlouvy.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!