Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ti, jimiž se strašíme

Česko

Průlom: do Prahy poprvé přijíždí šéf bavorské vlády

Zkuste si maturitní otázku. Můžete jmenovat sousední zemi, jejíž lídr ještě Českou republiku oficiálně nenavštívil? Není to tak snadné. Vždyť u nás byli všichni američtí a ruští prezidenti i papežové... Odpověď je, jak už to u maturitních otázek bývá, podšitá. Tou zemí není samostatný stát, ale Bavorsko. A zítřejší oficiální návštěva premiéra Horsta Seehofera bude skutečně první.

Ta odpověď odkrývá cosi pozoruhodného. Bavorsko je velké jako Česko, ale má dvakrát silnější ekonomiku. Je v logice věci, že do Bavorska míří velká část našeho obchodu, kontakty mezi oběma zeměmi jsou živé a cesty z Prahy do Mnichova patří k těm nejbanálnějším. Tak proč sem bavorský premiér přijíždí až po 21 letech?

Česko-bavorské vztahy jsou obětí přepjatých ambicí. Bavorsko, patron sudetských Němců, stavělo jejich zájmy na evropskou rovinu, čímž si Praha pěstovala strašáka. Když byl roku 1993 premiér Klaus v Německu, tak „z devadesátiminutového rozhovoru s kancléřem Kohlem mluvil o problému sudetských Němců celých 36 vteřin“. Když jsme žádali bavorské vládní záruky na stavbu ropovodu Ingolstadt, premiér Stoiber je chtěl vyměnit za ústupky Prahy. Když se v roce 1995 v Domažlicích sešel se Stoiberem Klaus, Miloš Zeman ho nařkl ze vstřícnosti k sudetoněmeckým požadavkům. A když jsme vstupovali do EU, v europarlamentu hlasovala proti bavorská CSU.

Nynější setkání Nečas-Seehofer jako by patřilo do jiného světa. O čem se může jednat? Třeba o tom, jak nás i tři roky po vstupu do Schengenu buzeruje za bývalými hraničními přechody bavorská policie. Že to není téma důstojné té historické chvíle? Možná, ale pořád je to lepší než debatou o sudetských Němcích „strávit celých 36 vteřin“.

Autor: