Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Tibet a jak mu porozumět

Česko

Fakt, že před půl stoletím musel 14. dalajlama odejít do exilu, chce připomenout rozsáhlá výstava nazvaná Tibet mysli, která je ode dneška až do 14. dubna otevřená na Novoměstské radnici v Praze.

PRAHA Podle autorů expozice Tibet mysli, jež v mnoha podobách připomíná tibetskou kulturu, životní styl i myšlení, je smysluplné nabízet možnost setkání s jinými světy a nahlížet tak do souvislostí světa vlastního. „Setkání tohoto druhu nám pomáhají sbírat odvahu k tomu, abychom byli schopni vést dialog s jakoukoli ,jinou‘ kulturou při respektování vzájemných odlišností,“ připomínají kurátoři Zuzana Ondomišiová a Ivan Hucl smysl projektu a upozorňují, že západní a východní duchovní hodnoty se stále více přelévají a prolínají.

Na velkém prostoru je nyní v Novoměstské radnici v Praze soustředěn soubor mnoha autentických artefaktů, ale i fotografií a jiných reflexí našich pokusů přiblížit se k tibetské kultuře a životu. Původní rituální, sakrální a umělecké předměty pocházejí ze sbírek Národní galerie, Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur i z kolekcí soukromých sběratelů. Například thangky – tradiční náboženské malby na plátně, cagle – drobné ochranné malby či pečha – ukázky textů a knih tištěných z dřevěných matric.

Tibet i českýma očima Nemálo českých fotografů navštívilo Tibet, mnoho jich fotografovalo dalajlamu při jeho pobytech v Praze. Obrazy a fotografie českých autorů přinášejí doklad vývoje vztahu Čechů k Tibetu. Historicky cenný je více než půl století starý cyklus fotografií kameramana Josefa Vaniše a režiséra Vladimíra Síse. Filmaři se do Tibetu vypravili v roce 1954, pořídili kromě dokumentu (měl dvě verze: autorskou a sestříhanou po zásahu cenzury) i snímky církevních památek, náboženských obřadů i života Tibeťanů, kromě jiných i tehdy teprve devatenáctiletého dalajlamy. Leckteré záběry zachycují památky dnes už nedostupné či zničené. Josef Vaniš se přípravy výstavy aktivně zúčastnil, bohužel se jejího otevření nedožil, zemřel před několika dny.

O pár desetiletí mladší jsou umělecké fotoreportáže Jindřicha Štreita z Číny. Srovnání toho, co zachytili dokumentaristé před pětapadesáti lety v Tibetu a čím se inspiroval Štreit v současné Číně, může být snad i dokladem toho, jak silná je pro Středoevropana duchovnem prostoupená atmosféra onoho regionu a jak podmanivý je pro oko fotoaparátu tamní život.

Pro mnohé budou zajímavé buddhismem ovlivněné meditativní obrazy Františka Drtikola, tematicky příhodná jsou i díla současného malíře starší generace Jaromíra Skřivánka, jehož inspirace přicházejí z himálajské přírody, buddhistických i hinduistických chrámů a vedou až do „vnitřních krajin duše“. K nim velmi kontrastní jsou minimalistické, soustředěné kresby Jiřího Kornatovského. Nepřehlédnutelná je „nadživotní“ originálně koncipovaná Kniha Volnosti, jejíž obří listy z ručního papíru Dalibor Worm pojednal jako „otisky mlčení, ticha a prázdnoty“.

Výstava nabízí také předměty užitého umění. Efektní postříbřené či pozlacené nádoby, které ve zvětšeném měřítku připomínají náčiní používané při čajových obřadech, jsou překvapivě z porcelánu. Jejich autorem je ve světě známý Ivan Jelínek. Návštěvníka zaujmou také litinové objekty Miroslava Párala, jež ho vedou celou výstavou až k tísnivému připomenutí exodu tibetského národa po roce 1959 (tehdy Tibet opustilo přes sto tisíc lidí).

Působivá je část, v níž temnou imaginací až zaskočí působivé „sítě“ protkané zbytky živočichů a různých přírodnin, k nimž Australanku Zen Parryovou inspirovalo původní tibetské náboženství. V kombinaci s nimi jsou výmluvné nápodoby tradičních modlitebních praporků (lungta), jež keramička Dáša Štrossová vyrobila z recyklovaného lahvového skla. Pocity touhy po světle a svobodě evokují světelné obrazy – mandaly Marie Jiráskové.

***

50 let mimo Lhasu

Tibet mysli

Novoměstská radnice, Praha 2

26. února – 14. dubna 2009

Otevřeno denně kromě pondělí

www.tibetmysli.cz

Výběr z doprovodných akcí:

1. března – komentovaná

prohlídka s přednáškou lamy

Sonama Sangpa

7. dubna – Koncert pro Tibet –

Visací zámek a hosté

Brána tibetského filmu –

přehlídka filmů o Tibetu

v kinech Světozor a Aero

Autor: