Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Tibet volá o pomoc

Česko

Čína uplatňuje vládu teroru a kulturní genocidu, říká dalajlama. Při protestech mohlo zemřít až 80 lidí

LHASA/PRAHA Vláda teroru. Takový stav nyní podle dalajlamy vládne v Tibetu. „Ať už záměrně, či nikoliv, v Tibetu se odehrává kulturní genocida,“ prohlásil tibetský duchovní vůdce v reakci na násilné potlačení pátečních protestů. „Prosím, pokud je to možné, může nějaká mezinárodní organizace vyšetřit, co se v Tibetu stalo?“ vyzval dalajlama na sobotní tiskové konferenci v indické Dharamsale.

Po protestech ve Lhase, kde čínské ozbrojené složky zasahovaly proti stovkám Tibeťanů demonstrujících za nezávislost své země, zůstalo totiž nejméně osmdesát mrtvých. Uvedl to mluvčí tibetské exilové vlády, která má prý zprávy z „důvěryhodných zdrojů“ ze Lhasy. Naproti tomu oficiální údaj, zveřejněný agenturou Nová Čína, hovoří „pouze“ o deseti obětech.

Ve Lhase včera vládl relativní klid: do města přijelo asi 200 vojenských vozidel, každé se 40 až 60 čínskými vojáky. „V podstatě celé město je zavřené,“ řekl třiadvacetiletý student agentuře AP. Školy, obchody i firmy byly uzavřeny. Pevné linky i mobilní telefony byly odpojeny od sítě a cizincům je zakázán vstup do oblasti. „Rozlišujte mezi nepřáteli a přáteli, udržujte pořádek!“ ozývalo se z tlampačů.

Hongkongská kabelová televize zveřejnila záběry, na nichž jsou vidět desítky ozbrojených policistů, prohledávajících ve Lhase jeden dům za druhým. Čínské úřady totiž daly demonstrantům ultimátum -vyzvaly je, aby se do dnešní půlnoci vzdali. Těm, kteří tak učiní, slíbily mírné zacházení a shovívavost.

Podle reportéra týdeníku The Economist jsou úzké uličky plné vojáků v helmách a s puškami. Tibeťané se bojí vycházet na ulici, protože se stále odněkud ozývají výstřely. To potvrdili i turisté, kteří včera z Tibetu přiletěli do města Čcheng-tu v čínské provincii S’-čchuan. „Slyšel jsem tlumenou střelbu,“ řekl agentuře Reuters bývalý americký voják Gerald Flint.

Další informace na stranách 2, 3 a 11

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Podle Flinta do Lhasy stále proudí bezpečnostní složky, které kontrolují pohyb lidí. „Vojáci v plné výzbroji jsou na každém rohu. A stále přijíždějí další vojenské náklaďáky,“ dodal Flint.

Tibetský deník v sobotu zveřejnil prohlášení ze zasedání politických a bezpečnostních šéfů Tibetu, podle nějž čínské úřady vyhlásily „lidovou válku“ proti separatismu a proti stoupencům dalajlamy, který žije v indickém exilu.

Demonstrace za nezávislý Tibet se rozšířily i do dalších míst v Číně, kde žijí tibetské menšiny. V provincii S'-čchuan asi 200 protestujících zapálilo policejní stanici a podle neověřených zpráv po nich policie střílela. Agentura AFP napsala, že po zásahu zůstali nejméně tři mrtví.

Protičínské demonstrace se konaly i v několika dalších zemích. Sobotní protesty v Dillí a v Sydney ukončila policie, když se demonstranti pokusili zaútočit na místní čínské zastupitelské úřady. Podobný incident se odehrál v neděli v Haagu, kde asi 400 lidí zničilo část plotu čínského velvyslanectví ve snaze proniknout do budovy.

***

České reakce

* „Tibetský národ je skutečně utlačován a je smutné, že se to svět musí dozvídat až po takto drastických znameních.“ exprezident Václav Havel

* „Já jsem zatím viděl záběry, na kterých dav napadá obchody, a neviděl jsem na těch záběrech činnost čínské policie ani čínských vojáků.“ šéf ČSSD Jiří Paroubek

* „Řešení silou vede pouze k dalšímu zhoršení situace.“ ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...