Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ticho bude jen pro bohaté

Česko

Satelitním přímým přenosem vrcholí dvouletý projekt, po němž zůstává první zvukový archiv Prahy.

Nejmilejší zvuky Prahy se pak rozletí do evropských rádií.

Až se v úterý v pražském Ekotechnickém muzeu čili bubenečské čističce rozezní zvuky z mnoha zdrojů najednou, bude to vyvrcholení dvouletého projektu Nejmilejší zvuky Prahy. Satelitním přenosem velkého site-specific koncertu do sítě evropských rádií však nic nekončí: po rozsáhlé a vrstevnaté akci zůstává na internetu volně přístupný archiv s tisíci příspěvků, ze kterých dnes i v budoucnu můžeme odposlouchávat, jaký zvukový charakter má život v Praze na počátku 21. století.

Je to umělecké dílo, zároveň v mnoha ohledech i odborný výzkum: a také dění se stovkou participantů, kteří za dva roky zviditelnili, kolik mladých i generačně starších umělců u nás tíhne k audio artu - tedy ne přímo hudbě, ale umění, jež zachází se zvukem. Nejmilejší zvuky Prahy jsou výjimečný projekt o mnoha rovinách.

Producentsky jej iniciovala německá Spolková kulturní nadace Relations e. V. Projekt Zipp má obecně řečeno podpořit a oživit česko-německé kulturní vztahy. Mimo jiné je součástí také „radio d-cz“ -rozhlasová iniciativa propojující pěti novými programy několik audiovizuálních umělců, spisovatelů a rozhlasových stanic v obou zemích (Deutschland Radiokultur, SWR, ČRo). Kurátoři Gaby Hartelová a Frank Kaspar pozvali londýnského hudebníka a pedagoga Petera Cusacka k vytvoření umělecké zvukové reflexe Prahy.

Volba na Cusacka padla víceméně jako na mistra oboru. V londýnském uměleckém rádiu Resonance FM vyzýval lidi, ať popisují či přehrávají oblíbené zvuky, které si spojují s Londýnem. Zájem i šíře „poznání“ byly překvapivé. Z projektu vyšlo i úspěšné CD Your Favourite London Sound, ale hlavně zůstala myšlenka zvukového mapování, které často upozorní na rysy a proměny životního stylu, jež bychom jinak přehlédli. Když přijel Cusack do Prahy (mezitím s místními mapoval Chicago či Peking), zjistil, že z téměř každého místa lze - třeba zdálky - zaslechnout tramvaj. Setkal se s pravidelnou zkouškou sirén vždy první středu v měsíci, překvapila ho možnost natáčet přímo u železničních kolejí. „Kdyby mě v dnešní Anglii, po teroristických útocích, někdo viděl, jak drátkem upevňuji kontaktní mikrofon na pražec, obratem by mě zatkli. U vás si toho nikdo nevšimne.“ Přehlušená Stínadla Podstatné je, že pražský archiv byl od začátku otevřen komukoli, kdo chtěl přispět. Od hudebníků, experimentátorů, hifistů i konceptualistů se tu tedy scházely příspěvky: od základních znaků Prahy (Loreta, „ukončete výstup a nástup“) po osobní příspěvky z domovských míst, včetně oddychování spících dětí.

Řídícími piloty velké sítě se stali rozhlasový producent a skladatel Michal Rataj a kurátor Miloš Vojtěchovský. Ten říká: „Neexistuje jeden pražský zvuk, ale celá škála a registr. Specifickou a bohatou zvukovou krajinu mají myriády mikroprostředí, skrytých v podloží zapadlých ulic, činžovních a sídlištních domů, parků, podzemních systémů a traktů. Než se zvedla hladina mechanických a reprodukovaných zvuků, byli jsme schopni tato tichá a komplexní prostředí vnímat, orientovat se podle nich, zlobit se na ně nebo si je vychutnávat. Dnes jsou většinu času pod prahem slyšitelnosti.“

Velký webový archiv má zásadní znak dnešní tvorby: počítá s érou digitálního kopírování a nečiní si nárok na copyright. Naopak, přijal visačku „otevřené“ sdílející právní úpravy Creative commons, takže zvuky může kdokoli dál použít třeba pro svou hudební skladbu či research.

Projekt Nejmilejší zvuky Prahy je v jednom ohledu poměrně charakteristický, rozhlédnemeli se po současných podobách audioartu a hudby. Soustředění na naslouchání je totiž pro současný tvůrčí pohyb docela podstatné. Kurátor Miloš Vojtěchovský k tomu podotýká: „Většina obyvatel bohaté západní hemisféry má dnes potenciálně šanci zaujmout osobní stanovisko. Vyplývá ze schopnosti porozumět a odhadnout pravděpodobný trend společnosti. Buď se můžu aktivně zapojit do stávajícího produkování fyzického i mentálního spamu a odpadu, přihodit něco k indexu všeobecného hlukového, světelného, energetického, environmentálního zamoření světa, nebo se pokusit postavit proti. Jak můžu něčemu naslouchat, když není kolem slyšet vlastního slova?“

Zachytit tendenci k citlivějšímu „naslouchání“ v masové popkultuře zatím téměř nejde - i když americké velkonákladové filmové hity jako New Moon už nabízejí na soundtracku novější „ztišené“, antiurbánní kapely, třeba Fleet Foxes. Ale vcelku konzumní a bohužel i klubová, generačně a sociálně čerstvější technokultura zůstává hlasitá ažaž. Vojtěchovský: „Snad je to podobné jako u ptáků v lese, u šimpanzů v tlupě. Musíme se nějak vyrovnávat s nepředstižitelným hlukovým potenciálem našich bližních, aparátů a parku audiovizuálních mechanismů.“ Paradoxní je, že technologie se mezitím stala mnohem tišší a jemnější. Nad míru zesilovaná hudba přispívá sice k odreagování frustrací, ale i k obecné nahluchlosti a anestezii. „Hlukové mapy budou časem důležitým koeficientem pro tržní hodnotu bydlení. Brian Eno prý kdysi založil v New Yorku absolutně odhlučněný klub, kde bylo zakázáno byť i šeptem promluvit. Podobná zvuková sanatoria ticha snad budou zakládána v metropolích pro bohaté. A chudina se bude smažit v pekelném ambientním hluku,“ dodává Vojtěchovský.

***

Performance Oživlé vodovody Lucidní sny pana Williama Heerleina Lindleyho - site-specific performance a živé satelitní vysílání v síti EBU. Jde o vyvrcholení dvouletého projektu Nejmilejší zvuky Prahy autorů Miloše Vojtěchovského a Petera Cusacka, který se uskutečnil v rámci mezinárodní česko-německé koprodukce Radio d-cz. „Cílem skladby je znovuoživení pozemských, nebeských a podzemních vrstev Pražských vodovodních sítí: jejich rigolů, potrubí pitné vody, řek, podzemních toků...“ Archiv zvuků Prahy je k nalezení na panto-graph.net/favouritesounds

Úterý 10. listopadu, 18-22 hodin, Ekotechnické muzeum v Praze-Bubenči

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.