Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
21. prosince 2018 10:45, aktualizováno  11:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zabiják horníků metan. Stačí malá jiskra, v Ostravě vybuchovaly i sklepy, říká expert

Záchranáři zasahují v Dole ČSM na Karvinsku, kde 20. prosince 2018 explodoval... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři zasahují v Dole ČSM na Karvinsku, kde 20. prosince 2018 explodoval... | foto: ČTK

PRAHA/OSTRAVA Stačí aby upadl kus horniny a otřel se o ocelovou výstuž dolu. A jiskra je na světě, právě otevřená kapsa metanu se vznítí a začne zabíjet, přibližuje v rozhovoru pro server Lidovky.cz Václav Zubíček z Hornicko-geologické fakulty Technické univerzity v Ostravě. Ačkoliv vyšetřování není uzavřené, příčinou čtvrtečního výbuchu v dole ČSM na Karvinsku bylo nejspíš právě vznícení metanu ve vysoké koncentraci, během exploze zemřelo nejméně 13 lidí.

Lidovky.cz: Jak se metan v dole objeví?
Uvolňuje se během procesu těžby v uhelných slojích. Vzhledem k tomu, že je lehčí než vzduch, hromadí se pod stropem důlního díla. K iniciaci výbuchu může dojít velmi lehce, stačí malá jiskra, která vznikne třeba otřením nějaké horniny, třeba pískovce, o dolní výstuž. V dnešní době ale proti výbuchu metanu používáme řadu bezpečnostních prvků.

ČTĚTE TAKÉ

Lidovky.cz: Plyn je tedy uvězněný přímo v uhelné sloji?
Ano, je přímo v surovině. V případě uhlí se jedná o sedimentární ložiska, už v procesu prouhelnění je metan zákonitě přítomen. Může se ale také stát, že horníci narazí na uzavřené kapsy metanu.

václav zubíček

Působí na Hornicko-geologické fakultě Technické univerzity Ostrava, konkrétně na Katedře hornického inženýrství a bezpečnosti.

Podílí se také na chodu Institutu čistých technologií těžby a užití energetických surovin.

Na univerzitě zastává funkci proděkana pro vědu, výzkum a zahraniční styky. 

Lidovky.cz: Jakými způsoby ještě může k výbuchu dojít?
Stačí skutečně lehké škrtnutí dvou materiálů, třeba při vypadnutí části horniny na ocelovou výstuž. Může dojít i k poruše důlního zařízení, to se ale většinou nestává. Spíše se jedná o souhru přírodních faktorů.

Lidovky.cz: Dá se kumulace plynu řešit odvětráváním?
Určitě, například u neproražených důlních děl musí být větrání separátní. Vhání se tam čerstvý vzduch, nebo ho naopak vysáváme. Běžně se ale v dolech větrá za pomoci průchodního větrného proudu.

Lidovky.cz: Napomůže síle výbuchu uzavřený prostor dolu?
Prostředí podzemí a akumulace plynu umocní výbuch, je to uzavřený prostor. A je to také důvod toho, proč se tam plyn vůbec nahromadí. Někde na povrchu by to nebyl problém, ale známe i historické příklady, kdy kvůli nahromadění metanu vybouchly v Ostravě i sklepy domů. Metanová směs se tam dostala po ukončení těžby puklinami v masivu. V takto uzavřeném prostoru jsou ideální podmínky pro koncentraci výbušné směsi. V prostředí dolu navíc může umocnit výbuch zvíření uhelného prachu, který se může také vznítit.

Důl ČSM Stonava.
Havíři, kteří přišli na noční směnu, čekají před šachtou. Dovnitř mohli jen...

Lidovky.cz: Jakým způsobem se zjišťuje, jestli je v dole metan?
V dolech OKD jsou hodnoty metanu a dalších plynů bedlivě sledovány nonstop, dispečeři tomu věnují velkou pozornost. Neustále měříme hodnoty metanu na měřidlech, které jsou rozmístěny po celém dole. Určitá hranice se nesmí překročit, jsou na to přísné bezpečnostní předpisy. Probíhá také individuální měření, zaměstnanci po dolech od chvíle, kdy sfárají, nosí na krku osobní analyzátory a provádějí kontrolu.

Lidovky.cz: Co se stane ve chvíli, kdy hodnoty překročí bezpečnou mez?
Detektory v dolech jsou vyvedeny na povrch do dispečinku. Pokud množství metanu překročí jedno procento, automaticky se vypne veškerá elektrická energie přiváděná do dolů, aby se zamezilo iniciaci výbuchu. Tento stav trvá, dokud koncentrace metanu neklesne zpět na bezpečnou úroveň. Během tohoto stavu nelze žádnou techniku v dole ani zapnout.

Lidovky.cz: Může k výbuchu dojít i v situaci, kdy je koncentrace metanu pod jedním procentem?
Ne, to je laboratorně ověřené. Bezpečnostní předpisy jsou nastaveny tak, aby nebezpečí zcela zamezily. Může se ale stát, že se velké množství plynu z uhelné sloje uvolní najednou, například z nějaké metanové kapsy. Je jen dílem náhody, že zrovna v té chvíli odskočí někde v dole nějaká malá jiskra (Podle mluvčího Českého báňského úřadu při tragédii v dole ČSM musela být koncentrace metanu proti předpisům minimálně 4,5násobná, pozn. red.).

Lidovky.cz: Takové situaci se tedy nedá nijak předejít.
Ano, ale pochopitelně se o prevenci snažíme v dolech OKD. Do dolu nemůže nic, co by neprošlo proti zkouškami, žádné zařízení nesmí být podle vyhlášky možným zdrojem iniciace výbuchu. Šachty jsou opatřené také protivýbuchovými uzávěry, což jsou vaky s vodou zavěšené pod stropem důlního díla. Ty jsou rázovou vlnou výbuchu rozbity a zneutralizují směs, zabráním tím dalšímu přenosu výbuchu. I proto mohou být od sebe vzdáleny maximálně 200 metrů.

Lidovky.cz: Čtvrteční výbuch tedy, pokud by důl vaky vybaven nebyl, mohl být ještě horší...
To zřejmě mohl, ale musíme si počkat na vyšetřování. To bude zřejmě ještě trvat hodně dlouho. Detaily ale neznám, takže se k neštěstí nemohu přesně vyjádřit.

Důlní neštěstí v Česku i ve světě

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!