Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Tichý zabiják metanol: nepoznáte ho, klid máte až po 72 hodinách

Česko

  7:00
PRAHA - V Česku se od konce minulého týdne množí případy úmrtí, oslepnutí a hospitalizací po požití metanolu. Dá se metanol poznat po chuti? Jaká je první pomoc? Server Lidovky.cz vám přináší souhrn nejdůležitějších informací, které byste o něm měli vědět.

Stále více mladých pije alkohol. foto: Shutterstock

  • Dá se metanol poznat podle chuti?

Nedá. Může ale chutnat lahodněji a být voňavější než samotný etylalkohol.

  • Jaký průběh a příznaky má otrava metanolem?

Vnějším znakem je opilost. Pak nastupují vnitřní znaky: intoxikace, člověku začíná být špatně jako při větší kocovině. Při těžší intoxikaci následuje ztráta zraku a koma.

Co je metanol

Metanol (též metylalkohol, karbinol, zastaralým názvem dřevný líh) je bezbarvá, alkoholicky páchnoucí kapalina, která se dá neomezeně mísit s vodou. Je těkavý, hořlavý a silně jedovatý, což je problém, když dojde k záměně s etanolem. Metanol vzniká i při alkoholovém kvašení, ale nikoli v množství ohrožujícím život (povolené množství je 12 gramů na litr).

Zdroj: Wikipedia

Prostorový model molekuly metanolu

  • Jaké množství je pro člověka nebezpečné?

Je to individuální, záleží na hmotnosti člověka i pohlaví. Asi 30 mililitrů (tedy jeden a půl malého panáku) stoprocentního metanolu může být smrtelné. V lihovinách však nedosahuje takové koncentrace, takže panáků je možné vypít i více.

  • Pokud po požití metanolu dojde k poškození zraku, je trvalé?

Nelze to odhadnout obecně, ale může se jednat o trvalé poškození.

  • Jaká je možnost první pomoci?

Jako první pomoc lékaři doporučují postiženého opít čistým alkoholem (stačí dvě deci kvalitního 40procentního alkoholu, například vodky) a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Etylalkohol působí jako protijed, obsadí totiž vazebná místa v játrech, takže se tam už nemůže odbourávat metanol a tvořit zplodiny, které tělu škodí.

  • Kdy si může být člověk jistý, že nevypil metanol?

Až po 72 hodinách od vypití tvrdého alkoholu si může člověk s klidem říct, že metanol ve sklence nebyl. Pokud by tam byl, začal by po osmi až 30 hodinách mít poruchy vidění. Pokud současně pil i čistý alkohol, mohou potíže nastat později, nejdéle ale do 72 hodin. Vyplývá to z doporučení toxikologického informačního střediska. Lékaři by podle něj při dotazování pacienta měli pátrat po tom, zda v průběhu posledních 48 až 72 hodin požil tvrdý alkohol. "Po uplynutí této doby může být pacient klidný," potvrdila přednostka kliniky pracovního lékařství a odbornice na toxikologii Daniela Pelclová.

  • K čemu se metanol používá?

Metanol se v chemickém průmyslu používá jako rozpouštědlo, přísada do nemrznoucích směsí, činidlo pro denaturaci lihu či jako přísada do pohonných látek. Výhledově se uvažuje i o jeho použití v palivových článcích. Otrava metanolem byla dosud v Česku velmi řídká, spíš výjimečná.

  • Dovoz metanolu do Česka roste

Ve srovnání s rokem 1999 se hodnota importu metanolu do Česka zvýšila zhruba trojnásobně. Zatímco v roce 1999 byl do Česka dovezen metanol za 210 milionů korun, tak loni hodnota jeho importu činila 631 milionů korun a za prvních sedm měsíců letošního roku 406 milionů korun. Dovoz metanolu do Česka roste nepřetržitě třetím rokem, naopak v roce 2009 jeho hodnota klesla na 440 milionů korun ze 715 milionů korun v roce 2008. Většina metanolu do Česka míří z Ruska a Německa. Dovoz etanolu, destilátů a likérů se ročně pohybuje kolem dvou miliard korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!