Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tíha sněhu zdemolovala stadion v Humpolci

Česko

  19:17aktualizováno  21:27
HUMPOLEC - V Humpolci se v pátek večer zřítila pod tíhou sněhu střecha zimního stadionu. Zhruba 30 dětí bylo asi půl hodiny před havárií z budovy evakuováno. Nikdo nebyl zraněn. Stadion je zcela zbořen, řekl starosta Jiří Kučera.

trosky humploleckého stadionu foto: Luboš Pavlíček ČTK

"Na stadionu měli zrovna trénink mladší žáci. Najednou se hnuly nosníky, praskly dvě vzpěry. Okamžitě byl stadion evakuován. Ve vteřině se celá střecha propadla," řekl starosta Humpolce Jiří Kučera.  Při zřícení střechy byl zrovna ve strojovně stadionu. "Volali mi hned, že to vyklízejí, tak jsem tam utíkal," uvedl.

Nosníky z "tvarohu"
Na místě je policie a hasiči, čeká se na příjezd zhotovitelů stavby, která byla dokončena před rokem a dvěma měsíci. Objekt měl mírně sedlovou střechu na ocelové konstrukci.
 "Plech vydržel, ale ty nosníky se sesypaly jako z tvarohu. To se propadlo naráz," sdělil.

Stadion za 20 milionů korun je v majetku TJ Jiskra Humpolec, která na něj dostala dotaci. Vedení města vyzvalo minulý týden všechny vlastníky, aby zkontrolovali zátěž sněhu na veřejných budovách. Správce stadionu požádal o vyjádření zhotovitele, kterým je královéhradecká firma. Podle hasičů byl na místě při měření zátěže osobně i statik, jenž střechu projektoval. Prý sdělil, že střecha je dostatečně dimenzována.

TJ Jiskra nyní podle starosty čeká asi náročná právní bitva o vyrovnání škody. Jenom náklady na odklizení trosek budou velmi vysoké, řekl s mírnou nadsázkou.

Hasiči v pohotovosti
Kvůli prasklému nosníku byl na Vysočině v minulém týdnu uzavřen plavecký bazén v Havlíčkově Brodě. V Chotěboři se hnula ocelová konstrukce zimního stadionu. Vojáci a hasiči tam ze střechy odklidili 900 tun sněhu. V kraji spadlo pod váhou sněhu nejméně 12 střech. Téměř všechny byly dosud na zemědělských stavbách.

 Hasiči zkontrolovali 118 budov. Na desítkách dalších v posledních dnech pomáhali odstraňovat sněhové převisy.

Během letošní zimy nevydržela v Česku nápor sněhu už řada střech. Na rozdíl od zahraničí si však nehody nevyžádaly oběti na životech, ale jen zraněné, jako třeba spadlá střecha supermarketu Lidl v Ostravě.

Další případy zřícených střech, například Pošumavského hasičského muzea ve Stachách na Prachaticku, tělocvičny v Janové na Vsetínsku, benzinové pumpy v Ostravě- Přívoze či několika hal, pak způsobily jen hmotnou škodu.

Spadlé střechy si ale i v Československu v minulosti vyžádaly oběti na životech. Například v prosinci 1981 se během hokejového utkání zřítila střecha zimního stadionu v Mariánských Lázních. Na místě zůstali tři mrtví. Dvě oběti si vyžádalo zřícení střechy v říjnu 1977 na ledovou plochu v Třebíči, kde trénovali dorostenci.
Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat