Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tipy LN v dalších oscarových kategoriích

Nejlepší herec v hlavní roli: Daniel Day-Lewis (Až na krev) George Clooney (Mich. Clayton) Johnny Depp (Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street) Tommy Lee Jones (In the Valley of Elah) Viggo Mortensen (Vých. přísliby) Pokud má letos některá z kategorií favorita, pak je to tato. Výkon Daniela Day-Lewise v „ropném dramatu“ Až na krev se dá označit za herecký part desetiletí. Strhující, emocionální a nečernobílá postava vznikala absolutní transformací.

Nejlepší původní scénář: Diablo Codyová (Juno) Nancy Oliverová (Lars and the Real Girl) Tony Gilroy (Michael Clayton) Jan Pinkava, Jim Campobianco, Brad Bird (Ratatouille) Tamara Jenkinsová (The Savages) Komedie Juno je považovaná za outsidera letošních Oscarů, nicméně podobné snímky se v posledních letech právě v této kategorii prosazují: zabodovala například Bokovka nebo Malá miss Sunshine. Překvapit ale může i Ratatouille nebo Michael Clayton.

Nejlepší herečka v hlavní roli: Julie Christieová (Away from Her) Cate Blanchettová (Královna Alžběta: Zlatý věk) Marion Cotillardová (Edith Piaf) Laura Linneyová (The Savages) Ellen Pageová (Juno) Tento tip se opírá o výsledky letošních anket: v osmdesáti procentech z nich byla za nejlepší herečku označena právě Julie Christieová. Pozici favoritky jí přinesla role ženy postižené Alzheimerovou chorobou. Nejlepší kameraman: Roger Deakins (Tahle země...) Janusz Kaminski (Skafandr a motýl) Roger Deakins (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem R. Fordem) Seamus McGarvey (Pokání) Robert Elswit (Až na krev) Oscara si zaslouží všichni nominovaní, každý z pětice snímků je vizuální pastvou pro oči. Nejpravděpodobnějším kandidátem je ale Roger Deakins. Nominace má hned dvě, když k tomu přičteme pět dalších neproměněných kandidatur, vychází nám, že „je na řadě“.

Nejlepší herec ve vedlejší roli: Javier Bardem (Tahle země ...) Casey Affleck (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem R. Fordem) Philip Seymour Hoffman (Soukromá válka pana Wilsona) Hal Holbrook (Útěk do divočiny) Tom Wilkinson (Michael Clayton) Respekt si zaslouží jak výkon Caseyho Afflecka, tak Philipa Seymoura Hoffmana, oba dokázali „přehrát“ své slavnější kolegy ve větších rolích. Přesto je ale Javier Bardem v roli nájemného vraha nejvýraznější „vedlejší postavou“. Nejlepší hudba: Dario Marianelli (Pokání) Alberto Iglesias (Lovec draků) James Newton Howard (Michael Clayton) Michael Giacchino (Ratatouille) Marco Beltrami (3:10 Vlak do Yumy) Pozoruhodnou hudbu složil jak Alberto Iglesias k epickému Lovci draků, tak Michael Giacchino k animovanému Ratatouille. Nicméně sytý hudební doprovod Daria Marianelliho k Pokání zní nejoriginálněji a nejlépe rezonuje s natočenými záběry.

Nej. herečka ve vedlejší roli: Cate Blanchettová (I'm Not There) Saoirse Ronanová (Pokání) Ruby Deeová (Americký gangster) Amy Ryanová (Gone Baby Gone) Tilda Swintonová (Michael Clayton) V této kategorii se může prosadit kterákoli z kandidátek, někoho mohla okouzlit třináctiletá Saoirse Ronnanová, jiného zase asketický výkon Tildy Swintonové. Nicméně nejpozoruhodnější je Cate Blanchettová v roli Boba Dylana.

Nejlepší píseň: Falling Slowly (Once) Happy Working Song (Kouzelná romance) So Close (Kouzelná romance) That's How You Know (Kouzelná romance) Raise It Up (August Rush) Česká radost v oscarovém klání není nijak nereálná. Snímek Once má v USA dobrou pozici, navíc nemá silnou konkurenci: hned tři nominované písně jsou ze snímku Kouzelná romance. Historicky by to byl první český Oscar v hudební kategorii.

Nejlepší režisér: Paul Thomas Anderson (Až na krev) Julian Schnabel (Skafandr a motýl) Joel a Ethan Coenové (Tahle země není pro starý) Tony Gilroy (Michael Clayton) Jason Reitman (Juno) Rozhodovat by se mělo mezi Andersonem, bratry Coeny a Schnabelem. My tipujeme Andersona, který na filmu Až na krev odvedl opravdu „krvavou“ práci. Je ale možné, že zaboduje minimalističtější pojetí Coenů.

Nej. neanglicky mluvený film: Ďáblova dílna (Rakousko) Beaufort (Israel) Katyň (Polsko) Mongol (Kazachstán) 12 (Rusko) Tato kategorie bývá často otázkou diplomacie a politiky. Na výběr je z filmu o Čingischánovi, remaku Dvanácti rozhněvaných mužů, příběhu izraelských vojáků a dvou snímků z druhé světové války: masakr v Katyni a padělání bankovek v koncentračním táboře. My tipujeme ten poslední: silné, originální a citlivě natočené téma.

Nejlepší adaptovaný scénář: Joel a Ethan Coenové (Tahle země není pro starý) Christopher Hampton (Pokání) Ronald Harwood (Skafandr a motýl) Paul Thomas Anderson (Až na krev) Sarah Polleyová (Away from her) Sešlo se několik výborných adaptací, které jsou výraznější než snímky natočené podle původních námětů. Oscar by nejspíše putoval ke Coenům, zejména v případě, že by nedostali cenu za film.

Nejlepší animovaný film: Ratatouille Persepolis Divoké vlny Akademici měli na výběr pouze ze tří snímků. Divoké vlny můžeme považovat za outsidera. Francouzský titul Persepolis bude možná pro leckoho příliš osobitý, což zase jiní mohou přijmout s povděkem. Nicméně americkému vkusu bude lépe konvenovat gurmánská komedie Ratatouille. Je to povedený kousek, nechybí mu ambice a dosavadní ankety naznačují, že mu náleží pozice favorita.