Středa 11. prosince 2024, svátek má Dana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tisíc obcí na suchu. Lidé musí chodit k cisternám, zákazů kropení zahrad nebo napouštění bazénů přibývá

Česko

  5:00
PRAHA - V Jiříkově na Děčínsku mají už rok v kuse půjčené cisterny od Správy státních hmotných rezerv. Městečko není připojené na vodovodní trubky a několikaleté období sucha snížilo podzemní hladiny natolik, že zdejší studny jsou v podstatě na nic. I v zimě, když sněžilo, museli místní s kbelíky k cisternám a teď v létě to není o moc lepší, naopak.

České sucho. foto: Reuters

Je globální oteplování mýtus? Prozkoumejte vývoj v jakémkoliv městě na světě v interaktivní analýze

Jiříkov ve svém trápení není sám, podobně postižených obcí je podle údajů ministerstva zemědělství kolem tisícovky. Tedy šestnáct procent z celkového počtu.

Starostové musejí kvůli deficitu vody omezovat spotřebu u svých obyvatel. V zásadě jsou dva typy regulace: buď se zakáže určitý typ nakládání s vodou, nebo se zastropuje, kolik hektolitrů může každá domácnost denně protočit.

Sucho trápí především farmáře, bojují s vyschlou půdou. (Cheshire, Británie)
Dva muži na procházce přehradou na řece Rýn, která je obvykle zaplavená vodou....

V prvním případě padá stopka především na napouštění bazénů, zalévání zahrad a mytí aut. Že jde o nejčastější způsob regulace, potvrzují zkušenosti a data ministerstva zemědělství, jednotlivých samospráv i Svazu měst a obcí.

Sto litrů denně stačí

Aby obecní úřad poznal, jestli se někdo místní vyhlášce nezpronevěřuje, a mohl ho případně pokutovat, musí vidět odběr v reálném čase a to vyžaduje digitální vodoměry. Tak to mají třeba v jihomoravských Vohančicích, kde od roku 2017 kontinuálně prodlužují vyhlášku, která zakazuje napouštění bazénů i zalévání, a současně omezili denní odběr na 100 litrů na osobu. Vzhledem k tomu, že průměrný Čech protočí 89 litrů denně, to na běžný život stačí.

Teploty na přelomu července a srpna přesáhnou 30 stupňů. Srážky budou podprůměrné

„První nedostatek vody začal roku 2013, kdy jsme měli poprvé problém s nedostatečným plněním vodojemu. Hned následující rok obec nainstalovala elektrické vodoměry s online měřením, měřidla se odečítají vzdáleně každou hodinu. Bez toho systému bychom byli dávno na suchu,“ popsal LN starosta Vohančic Petr Blahák. Obecní vrt je hluboký asi 67 metrů, což poslední roky všude po republice přestává stačit, protože spodní hladiny padají až k minus sto metrům.

Starosta Blahák vzpomíná, že když omezující vyhlášku vydal poprvé, měli obyvatelé výhrady a porušovali ji. Postupně se to ale zlepšilo, protože jak nedostatek trvá, pochopili, že situace je vážná. Když někdo potřebuje víc litrů, než je stanovená stovka, vyhloubí si vlastní nový vrt nebo si zaplatí dovoz vody svojí cisternou.

K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon
K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon

Chcete zůstat v kontaktu se svým dítětem, aniž byste mu museli pořizovat mobilní telefon? Chytré hodinky LAMAX WatchY4 Plus jsou ideálním řešením,...