7. května 2012 10:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tisíce lidí doplatily na podvodníky. Půjčky musí splácet znovu

Lidé našli v dopise nepříjemné překvapení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé našli v dopise nepříjemné překvapení. | foto: Shutterstock

PRAHA Pocit totální bezmoci má asi dvacet ticích lidí, kteří si v minulosti vzali půjčku u dvou splátkových firem Fast Finance a Finpomoc. Ačkoli většina z nich půjčky v řádu desetitisíců korun splatila, nyní musí platit znovu. U soudu s námitkami nepochodí.

V Česku kvete podle Hospodářských novin byznys se zneužitými směnkami. Několik offshorových společností na něm vydělává stamiliony díky podvodnému jednání uvedených společností Fast Finance a Finpomoc.

Jejich klienti jim totiž jako jištění půjček podepsali blankosměnky, na kterých chybí vyplněná částka. Ale když půjčky splatili, firmy jim směnky nevrátily. Místo toho na ně vyplnily sumu a přeprodaly dál.

A lidé, kteří považovali půjčky za splacené, se nestačili divit, když po nich firmy Gorasan Company Limited, Renegade North a Cacton Limited začaly peníze vymáhat.

ČTETE TAKÉ:

Například Krajský soud v Brně řeší téměř tři tisíce podobných případů. "Máme v evidenci 1458 případů, kdy je žalobcem Gorasan Company Limited, 721 případů, kdy je žalobcem Renegade North, a 583 věcí, kdy je žalobcem Cacton Limited," řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková. Podobná čísla jsou i na ostatních krajských soudech v zemi, napsal deník.

U soudů lidé nepochodí

I když lidé protestují, že nic nedluží, protože již vše splatili, mají smůlu. Přestože se proti vydanému platebnímu rozkazu odvolají a podají námitky, soudy je prakticky vždy zamítají a potvrdí, že musí platit. Námitka, že nic nedluží, protože úvěr splatili, neobstojí. Na směnce totiž není uvedeno, že slouží jako ručení k úvěru.

Blankosměny podvodné firmy po splacení půjčky zneužily (ilustrační foto).

Blankosměny podvodné firmy po splacení půjčky zneužily (ilustrační foto).

A tak prakticky jedinou šanci, jak uspět, je prokázat, že původní majitel směnky a stávající majitel směnky jsou propojeni. "A že směnka byla záměrně vyplněna tak, aby se nový majitel na úkor směnečného dlužníka obohatil," říká advokátka Alexandra Juráčková, která zastupuje bývalé klienty společnosti Finpomoc.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Problém je ten, že lidé musejí podat směneční námitku do tří dnů a v této lhůtě je podle advokátky nadlidský úkol výše uvedené spojitosti prokázat. Jenže na žádné další nemůže brát soud podle přísného směnečného zákona zřetel.

O firmách ani vidu, ani slechu

Novela občanského soudního řádu, který minulý týden schválila vláda, ale prodlužuje lhůtu k podání směnečných námitek ze tří na osm dní. Připravena je ale především novela zákona o spotřebitelském úvěru, která používání směnek ve spotřebitelském úvěru zakáže.

A co je nyní s podvodnými firmami Fast Finance i Finpomoc? Prakticky zmizely ze světa. Případ nyní prošetřuje policie pro podezření z podvodu.

Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?