Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tisíce lidí si kupovaly italská vína. Byla z Maďarska

Vína je dobré kupovat u znalců, radí odborníci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vína je dobré kupovat u znalců, radí odborníci. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

BRNO Místo pravého italského vína zřejmě mnoho lidí popíjelo podivnou směs z různých států. Vyšlo to nyní s tříletým odstupem najevo při trestním stíhání podvodníka, který tekutinu dodal. Kolik takových lahví v regálech tuzemských obchodů bylo, není jasné, může jít o tisíce lahví.

To, že mohli nabízet "falešné" italské víno, nepřímo potvrdil na dotaz LN předseda představenstva Českých vinařských závodů Miroslav Kurka. Jejich firma se stala obětí podvodníka - nakupovali v roce 2006 od společnosti Vína Velké Moravy hektolitry vína v dobré víře, že pocházejí z Itálie. A pak je v lahvích dodávali na trh.

"Cítíme se jednáním společnosti Vína Velké Moravy velmi poškozeni na své pověsti, přestože významnou část dodaného vína jsme neuvedli do prodeje," vyjádřil se Kurka. "Za jejich jednání jsme požadovali adekvátní náhradu," dodal. České vinařské závody podle jeho slov od té doby přijaly opatření pro předcházení podobným situacím.

K italským vínům přiléval levnější z jiných zemí

Součástí směsi, které společnost Vína Velké Moravy a její šéf Jan Bartošík vinařským závodům dodávala, byla i levnější rakouská, maďarská, případně moravská vína. Výrobu takové směsi zákon nezakazuje, ale musí takto být označena. A to nebyla.

Špatně označené směsi zdaleka nejsou pravděpodobně jediným hříchem Jana Bartošíka. Za totéž italské víno totiž podle policie nikdy nezaplatil. Zpronevěřil tedy přes osm set tisíc litrů vinného moku. Dodavatelům z Itálie nyní dluží přes šest milionů korun, jestli nezaplatili i dodavatelům z jiných zemí, soud nyní neřeší. Za podvod a zpronevěru hrozí Bartošíkovi až dvanáct let vězení.

Kolik vína bylo? Nikdo netuší

Kolik vína opravdu Bartošíkova společnost prodala je těžké určit. Na vině je právě míchání. "Podle pana Bartošíka zůstalo z italského vína ve skladech před exekucí ještě asi 250 tisíc litrů. Pokud jej neprodali, nemohli za něj Italům samozřejmě ani zaplatit," nepřímo naznačil objemy prodávaného vína Bartošíkův obhájce. Státní zástupce Jaroslav Kubeša měl na celou věc opačný názor. "Na dodacích fakturách Českým vinařským závodům bylo jasně uvedeno, že se jedná o víno z Itálie," řekl.

Vína Velké Moravy jsou nyní v konkurzu. Společnost ročně obchodovala s více než čtyřmi miliony litrů vína.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!