17. května 2017 19:21, aktualizováno  21:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tisíce lidí v Praze a dalších městech opět protestovaly proti Babišovi se Zemanem

Protesty proti Babišovi se Zemanem v centru Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty proti Babišovi se Zemanem v centru Prahy. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Na Václavském náměstí v centru Prahy se ve středu v podvečer opět sešly tisíce lidí na demonstraci proti ministru financí Andreji Babišovi (ANO) a prezidentu Miloši Zemanovi. Po zhruba hodinovém programu se vydala větší část demonstrantů průvodem na Pražský hrad, kam dorazili krátce po 20:30.

Protestní shromáždění se konala i v dalších sedmi městech. Akce s názvem „Je to na nás! Proč? Proto!“ jsou pokračováním protestů ze středy minulého týdne.

Účast na pražské demonstraci byla proti minulému týdnu slabší. K 18:30 bylo na náměstí podle organizátorů šest až sedm tisíc lidí, policie nechtěla počty účastníků odhadovat. Minulý týden organizátoři s odvoláním na policejní odhad uváděli 20 až 30 tisíc protestujících.

Demonstrující podobně jako minulý týden požadovali mimo jiné zbavení vlivu hnutí ANO na ministerstvo financí a odchod Zemana z funkce. Vyjadřovali také podporu případné ústavní žalobě na prezidenta v případě, že by Babiše neodvolal z funkce.

Demonstranti na Staroměstském náměstí.
Podobná shromáždění se dnes konají v dalších sedmi městech Česka. Akce s názvem...

Účastníci akce přišli s transparenty „Miloše do koše a Babiše taky!“ nebo „Kdo sází řepku, sklízí ostudu“. Někteří lidé nesli tibetské vlajky. Zeman se nyní vrací z návštěvy Číny, jejíž vojáci v roce 1950 Tibet obsadili. Řečníci se shodovali v tom, že mimořádný vliv na budoucnost Česka budou mít podzimní parlamentní a lednové prezidentské volby. Řada z nich nabádala účastníky, aby přesvědčili své blízké, aby Babiše, jeho hnutí ANO a Zemana nevolili.

Po skončení programu se velká část demonstrantů vydala přes Staroměstské náměstí a Mánesův most kolem ministerstva financí k Pražskému hradu. Cestou skandovali hesla „Zemana tu nechceme“, „Zůstaň v Číně, nebo „Kdo lže, ten krade“. U budovy ministerstva v Letenské ulici dav hlasitě bučel, pískal a cinkal klíči. K Hradu došli lidé zhruba po hodině pochodu. Na Hradčanském náměstí zazpívali státní hymnu. Poté organizátoři akci oficiálně ukončili. Lidé ale dál skandovali „Zemane, odejdi“ a „Je to na nás“. Většina z nich se rozešla až před 21:00.

Středeční oznámení premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), že souhlasí s kandidátem hnutí ANO na funkci ministra financí, poslancem Ivanem Pilným (ANO), podle organizátorky protestů Šárky Fialové odporuje cílům demonstrací. „Nemile nás to překvapilo vzhledem k tomu, že podpora veřejnosti byla docela velká. Doufali jsme, že premiér udrží kurz, který nabral. Teď udělal úplný opak,“ řekla Fialová.

O případné formě dalších protestů chtějí podle ní organizátoři nechat rozhodnout své sympatizanty, například prostřednictvím sociálních sítí. „Jsme teď rozhodnuti, nechat na lidech, aby se vyjádřili, jestli mají pocit, že to má smysl, nebo jestli se chtějí soustředit na něco jiného,“ dodala.

Tisíce lidí se z Václavského náměstí vydaly následně na Pražský hrad.

Na Václavském náměstí ve středu také sbírali podpisy potřebné pro kandidaturu na prezidenta Zemanovi protikandidáti pro blížící se prezidentské volby. Svůj stánek měli na náměstí podnikatel a textař Michal Horáček, lékař a aktivista Marek Hilšer a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Přesně před týdnem se na Václavském náměstí sešly tisíce lidí. Operátor T-Mobile uvedl, že podle analýzy jeho dat bylo účastníků na Václavském náměstí o 19 tisíc lidí více než předchozí středu, celkem to bylo zhruba 33 500 lidí. Server iRozhlas.cz pak na fotografii napočítal asi 8300 účastníků.

Demonstrace se opakovaly také v Brně, Liberci, Olomouci a Českých Budějovicích. Nově se přidal Hradec Králové, Ostrava a Uherské Hradiště.

Prezident Zeman minulý týden řekl, že už zažil víc demonstrací proti sobě a všechny protesty časem vymizely. „Stejně tak se nebude za měsíc nebo dva mluvit ani o těchto demonstracích,“ uvedl před týdnem. Protestující označil za „kraválisty“. Doplnil ale, že na druhou stranu mají „svaté právo demonstrovat“.

ČTK
J. Čížek 22:23 21.5.2017
J. Čížek 7:44 20.5.2017
J. Čížek 21:51 19.5.2017

Najdete na Lidovky.cz