Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Desetitisícům uživatelů Androidu v Česku hrozí napadení bankovnictví. Někteří přišli až o miliony

Česko

  10:28aktualizováno  14:10
Praha - Desítkám tisíc tuzemských uživatelů mobilních zařízení s platformou Android hrozí napadení internetového bankovnictví. Stáhli si totiž aplikaci pro nahrávání hovorů QRecorder, která může být po aktualizaci zavirovaná. Obsažený škodlivý program Spy.Banker.AIX útočníkům umožňuje vzdálený přístup do bankovního účtu napadeného uživatele. Aplikace je běžně dostupná v oficiálním obchodě Google Play. Uvedla to v úterý antivirová firma Eset, která škodlivý program odhalila.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Shutterstock

Česká bankovní asociace v úterý v tiskové zprávě uvedla, že některé české banky čelily v posledních dnech několika pokusům o zcizení peněz klientům prostřednictvím zmíněné aplikace. Podle České televize šlo o ČSOB, Raiffeisenbank a Českou spořitelnu. Klienti přišli o statisíce až miliony korun. Případ vyšetřuje policie, uvedla ČT, podle níž se jedná i o možné náhadě škody. Český Google incident nechtěl komentovat, ale ČBA nyní podle svého sdělení jedná o odstranění aplikace z Google Play.

Jak se bránit aplikaci, která vykrádá bankovní účty? Radí bezpečnostní expert

„Podařilo se nám zachytit nástroj na nahrávání hovorů QRecorder. Na základě naší interní analýzy můžeme říci, že původně legitimní aplikace byla tzv. ztrojanizovaná. To znamená, že po jedné z posledních aktualizací se z QRecorderu stal trojský kůň. Ten umožňuje útočníkům stáhnout do chytrého telefonu s operačním systémem Android nebezpečný obsah, což se také děje,“ uvedl technický ředitel Esetu Miroslav Dvořák.

Přístup do sms

Škodlivý program v telefonu čeká na zašifrovaný příkaz z tzv. C&C serveru útočníka, na základě kterého vykoná požadovanou aktivitu. V první fázi škodlivý kód zjišťuje, zda jsou v telefonu aplikace, které mohou být pro útočníky zpeněžitelné a nemusí jít pouze o bankovní aplikace. Následně je do telefonu stažen modul, který vytvoří neviditelnou vrstvu nad cílovou aplikací, například internetovým bankovnictvím, a snímá přihlašovací údaje uživatele.

Útočníci dále mají přístup do sms zpráv, které jsou nejčastějším druhým ověřovacím faktorem při převodech peněz. Útočníkům tedy nic nebrání v tom, aby si vzdáleně posílali peníze z účtu napadeného uživatele na cizí bankovní účty bez jeho vědomí.

Problém se u Raiffeisenbank podle mluvčí Petry Kopecké týká pouze jednotek případů. „Řešíme je individuálně a maximálně ve prospěch našich klientů. K žádným větším škodám nedošlo,“ řekla ČTK. V České spořitelně útok postihl dva klienty, kteří přišli o celkem 280 000 Kč. Aplikaci QRecorder mohou mít podle mluvčího banky Filipa Hrubého na svých telefonech nainstalovány nižší jednotky tisíc klientů.

„V tuto chvíli pečlivě monitorujeme odchozí platby na účtech našich klientů, kteří mají telefony s operačním systémem Android, přičemž v případě neobvyklých pohybů na účtu klienty okamžitě kontaktujeme. Radíme, aby aplikaci QRecorder okamžitě smazali ze svých telefonů. Klientům doporučujeme, aby namísto autorizačních SMS zpráv začali používat pro potvrzování plateb v internetovém bankovnictví mobilní aplikaci George klíč, která je proti hackerským útokům imunní,“ dodal Hrubý.

Cílení na Čechy je výjimečné

„Útočníci pomocí tohoto programu cílí primárně na uživatele z České republiky, Polska a německy mluvících zemí. Respektive cílí na každého, kdo má přednastavenou českou, polskou či německou jazykovou lokalizaci operačního systému Android. Cílení na české uživatele je přitom výjimečné,“ dodal Dvořák.

Způsob, jak se uživatel může bránit, není v tomto případě podle Esetu jednoznačný. Aplikace byla stažena z legitimního zdroje Google Play a dříve nepředstavovala žádné riziko. Kromě instalace bezpečnostního softwaru proto představuje jedinou cestu důsledná kontrola požadovaných oprávnění aplikace s ohledem na její primární a legitimní účel.

Nejde o první případ, Android je náchylnější

Prostředí Android podle výkonného ředitele bezpečnostní firmy insighti Radovana Vacka již od počátku nabízí volnější bezpečnostní model, který umožňuje aplikacím si zažádat o oprávnění k nejrůznějším funkcím. Je pak na uživateli posoudit, jestli taková oprávnění udělí, či nikoliv. „Pro většinu uživatelů je tato otázka daleko za jejich technickou znalostí i znalostí problému. Je to podobné jako nutnost číst poznámky pod čarou ve smlouvách,“ uvedl.

Nejjednodušším řešením je podle odborníků aplikaci z mobilu odinstalovat. U stahovaných aplikací by si měli uživatelé obecně dávat pozor na její původ a zjistit si například i doporučení dalších uživatelů. Stažené aplikaci by pak měli v telefonu povolit jen minimální oprávnění s ohledem na jejich účel.

Trojský kůň, zaměřený na mobilní aplikace českých bankovních domů, se podle antivirových firem Avast a Eset objevil už loni v říjnu a listopadu. Cílem útoku tehdy byli zákazníci Air Bank, ČSOB a Sberbank. Program mimo jiné do mobilu instaloval falešné uživatelské rozhraní, které mělo být uloženo v aplikaci pravého mobilního bankovnictví. Jakmile uživatel zadal bankovní údaje, odeslaly se rovnou útočníkům. Všechny tři zmíněné banky ale loni odmítly, že by virus jejich klientům způsobil nějaké škody.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...