Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Covid se stal podle Vojtěcha epidemií neočkovaných. Zmínil odstrašující Ostravsko

Česko

  7:41aktualizováno  11:06
Epidemie se stala epidemií neočkovaných a vývoj sleduje rizikový scénář, řekl v úterý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. S ředitelem ÚZIS Ladislavem Duškem a hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou dávají vinu za současný stav hlavně neočkovaným lidem. Těch je v celém Česku přes třicet procent. V nemocnicích také přibývá mladých, hospitalizovaní pacienti s deltou mají asi jen poloviční šanci na přežití.

„Bohužel epidemická situace v ČR sleduje rizikový scénář. Rizika jsou dána i do budoucna, a to právě nižší proočkovaností, ale také vyčerpáním efektu po prvovakcinaci,“ řekl ministr zdravotnictví a apeloval zejména na seniory, aby zvážili očkování třetí dávkou.

Zlepšit vývoj může vyšší proočkovanost, řekl Vojtěch. „V případě zvýšení počtu očkovaných zrušíme všechna protiepidemická opatření,“ prohlásil Vojtěch a poukázal na Moravskoslezský kraj, který je podle něj ukázkovým příkladem toho, co způsobuje nízká proočkovanost.

Otázka povinného očkování je ale podle ministra dotazem vhodným pro budoucí Sněmovnu. „Musely by tady proběhnout legislativní změny. To není jen ministerstvo zdravotnictví, kdo by to měl rozhodnout, musí na tom být širší konsenzus. A ten já u některých opozičních kolegů nevidím. Ale stále věřím, že neočkovaní lidé to pochopí a naočkovat se nechají,“ řekl Vojtěch.

Z lidí starších 12 let, pro které jsou vakcíny schválené, je nyní v Česku očkovaných 66 procent, což k zastavení epidemie nestačí. 

S nízkou proočkovaností ale počítal i rizikový scénář. „Rizikový model předpokládal, že se nepodaří výrazně posunout očkování. Zrychlení epidemie je o několik dnů rychlejší, než původní model ze srpna očekával,“ přiznal Dušek. Optimální by podle něj bylo dostat se ve vakcinaci nad 80 procent, Česko ale ztrácí na některé evropské země v řádech desítek procent.

Žáky základních a středních škol v osmi okresech čeká dvojí testování

Stávající varianta viru nicméně podle Duška částečně uniká vakcinaci. „Ochrana vyprchává, což je běžné. Nadále trvá to, že vakcinace má silný ochranný efekt proti těžkému průběhu nemoci,“ dodal šéf ÚZISu.

Rizikový scénář zveřejněný před týdnem předpokládal v Česku za toto pondělí zhruba 4 tisíce nově pozitivně testovaných lidí. V pátek už byl denní přírůstek nad touto hranicí. Postupně také narůstá počet lidí, jejichž stav je vážný.

„Asi 40 procent lidí nakažených mutací delta má symptomy nemoci. Pokud musí do nemocnice na JIP, mají jen poloviční šanci na přežití,“ uvedla na konferenci náměstkyně pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková.

Incidence nad 300 případů

Počet odhalených případů bude v nejbližších týdnech stále růst. „Při náloži testů, které nyní děláme, půjdeme nepochybně k pěti tisícům odhalených případů denně včetně víkendů. V maximu tedy i přes sedm tisíc případů za den. Nepochybně se republika dostane nad tři sta případů na sto tisíc obyvatel. To je jistota,“ dodal Dušek.

Na začátku listopadu očekával rizikový model v nemocnicích 1 200 lidí s covidem, v neděli se počet hospitalizovaných blížil devíti stům, v pondělí už podle Duška hlásily nemocnice přes tisíc hospitalizovaných. Není vyloučeno, že brzy to budou dva tisíce pacientů.

„Minulý týden byl velkým signálem, že bude zle. Epidemie v České republice velmi významně sílí. V tuto chvíli je reprodukční číslo 1,7. Blížíme se ke dvojce. Kdybychom byli všichni naočkováni, viděli bychom zhruba třetinová čísla,“ uvedl Dušek. Lze podle něj předpokládat, že nemocnost dále poroste.

Nakažení očkovaní jsou podle Tečky bezinfekční. Zčervená až po deseti dnech

Vláda proto postupně schvaluje další opatření proti šíření koronaviru. Cílem některých z nich je právě motivovat k očkování. Od listopadu se sníží dostupnost testů hrazených ze zdravotního pojištění. Výjimku dostane hrazení testů v sociálních službách. „Počítáme s tím, že toto testování vzhledem k rizikovosti služeb bude dále hrazeno ze zdravotního pojištění,“ odpověděl Vojtěch.

Mezi zvažované kroky patří zákaz vstupu zaměstnanců bez dokladu o bezinfekčnosti na pracoviště. „V tuto chvíli to na pořadu dne není,“ řekl však ministr.

Svrčinová pak v závěru konference shrnula podmínky testování na školách. „Na vládu jsme předložili návrh k testování dětí na školách. Odborníci navrhli, aby se testovaly děti v nejvíce nakažených částech republiky. Vždycky zhodnotíme data a navrhneme, kde by mělo testování dále probíhat. Nebudeme testovat v celé republice, protože máme velmi významné rozdíly,“ řekla hlavní hygienička.

19. října 2021

Autoři: ,