Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda zpřísňuje. Hory definitivně bez vleků a lanovek, pracovní cesty pouze s písemným dokladem

Zleva ministr zdravotnictví Jan Blatný a vicepremiér Karel Havlíček vystoupili... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva ministr zdravotnictví Jan Blatný a vicepremiér Karel Havlíček vystoupili... | foto: ČTK

Vláda ve čtvrtek odpoledne projednala zpřísnění stávajících opatření proti šíření koronaviru s cílem vylepšit jejich účinnost i dodržování. Omezila pobyt na horách i návštěvy v nemocnicích.


Ubytovací služby budou moci využívat pouze lidé na služební cestě, a to bez rodinných příslušníků. Zájemci o pobyt se budou muset prokázat písemným potvrzením zaměstnavatele či objednatele služby v případě živnostníků. Na tiskové konferenci po čtvrtečním mimořádném zasedání vlády to řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Situaci si nemůžeme dovolit podcenit. Vláda na růst čísel reagovat musí,“ uvedl.

Poskytovatelé ubytovacích služeb budou muset potvrzení uchovávat. Ubytovací zařízení i dosud mohla sloužit jen hostům na pracovních cestách, vláda se ale rozhodla opatření upřesnit. Nařízení začne platit od půlnoci z pátku na sobotu.

Vláda zároveň rozhodla o tom, že lidé budou moci vyrazit do vlastních rekreačních objektů, pobývat v nich ale mohou pouze členové jedné domácnosti, uvedl Hamáček.

Vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že vláda netvrdí, že většina penzionů a hotelů nedodržuje pravidla. Většina je podle něj naopak dodržuje zodpovědně. Z kontrolní akce policie a České obchodní inspekce minulý týden podle Havlíčka vyplynulo, že z 40 kontrolovaných hotelů a penzionů bylo 35 zavřených. Pět zařízení mělo otevřeno a lidé se tam prokazovali obchodní cestou, což podle Havlíčka ne vždy byla pravda.


„Dnešním cílem nebylo zvyšovat restrikce, podstatné je, aby pravidla byla dodržována,“ řekl Havlíček. „Pro veřejnost jsme definitivně uzavřeli vleky a lanovky. Využívat je budou smět jen složky integrovaného záchranného systému,“ informoval. 

Ubytovací služby budou nadále otevřeny osobám, kterým byla nařízena pracovní povinnost podle krizového zákona, dále lidem s nařízenou izolací nebo karanténou a též cizincům, pokud nemají jiné bydliště na území České republiky a pobývají v zemi v souladu s předpisy.

Modravu opět zaplavili turisté.
Šumavská vesnička Modrava je oblíbeným cílem turistů.

Kabinet dále v rámci opatření obnovil zákaz návštěv pacientů v nemocnicích u lidí na lůžkách akutní péče. „V pravidlech zůstaly některé výjimky, dál je možná například přítomnost třetí osoby při porodu, návštěva u osob s omezenou svéprávností či u dětských pacientů,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Jednotlivé kraje také pomohou Praze a Jihočeskému kraji s vakcínami od firmy Pfizer, aby mohlo pokračovat očkování.

,

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!