Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Končící ministryně Nováková označila za chybu výběr mluvčího. Chtěla jsem mít vedle sebe muže, vysvětluje

Česko

  12:33aktualizováno  19:43
Praha - Končící ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) považuje za chybu, že si za tiskového mluvčího úřadu vybrala Milana Řepku. Řekla to na úterní bilanční tiskové konferenci. Už krátce poté, co premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl předminulý týden její odvolání, uvedla, že uznává pochybení v marketingové a PR komunikaci ministerstva. Řepka řekl, že vyjádření Novákové nerozumí.

Končící ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. foto: ČTK

„Já jsem si uvědomila, že to bylo špatné rozhodnutí relativně brzy, ale nechtěla jsem si ho připustit. Situace se vyhrotila, prostě jsme nebyli pro sebe vhodní partneři,“ komentovala Řepkovu práci na ministerstvu Nováková. Mluvčí podle ní nastoupil na úřad po výběrovém řízení. „Vybrala jsem si ho proto, že jsem chtěla mít vedle sebe muže,“ řekla v úterý. Řepka je už několik týdnů v pracovní neschopnosti, stále tedy není odvolán.

„Nerozumím motivům, které k tomu výroku vedly,“ reagoval Řepka na kritiku v televizi Prima. Vyjádření ministryně považuje za její osobní pohled. Dodal, že na nemocenské je kvůli psychickému a fyzickému vyčerpání.

Ministryni Novákovou má nahradit Havlíček, ministra Ťoka Kremlík. Ke změně dojde po návratu Zemana z Číny

Nováková v únoru čelila silné kritice poté, co důvod pro drahá mobilní data v Česku hledala v přílišném využívání bezdrátových wi-fi sítí. Kritika zesílila po nedávném incidentu, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci ministerstva. Ministryně později uvedla, že v záležitosti nevidí svou chybu. Její náměstek Vladimír Bärtl, který vyzval zástupce Tchaj-wanu k opuštění akce, dostal kvůli záležitosti od ministryně vytýkací dopis.

Premiér v mé práci nenašel uspokojení

Nováková v úterý dále uvedla, že si myslí, že její odvolání souviselo s tím, jak si premiér představoval činnost ministerstva průmyslu. „V celé řadě věcí asi nenašel uspokojení. Já to opravdu jinak nemohu hodnotit, protože jsem tady skutečně pracovala se svým týmem velmi pečlivě a perně. Výsledky práce samozřejmě nejsou okamžité,“ řekla v úterý. MPO pod jejím vedením pracovalo podle ní na 24 zákonech, které se nyní nacházejí v Parlamentu. Například novelu zákona o podpoře investic považuje pro své působení „za absolutně klíčovou“.

Neumíme snížit cenu mobilních dat, říká ministryně Nováková

Budoucí ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) bude do funkce jmenován 30. dubna. Až Nováková opustí úřad, chce si podle svých slov odpočinout a věnovat se vnoučatům. Připomněla, že je už čtyři roky v důchodu. Čtyřiašedesátiletá Nováková byla ministryní od loňského června, kdy začala fungovat koaliční vláda ANO a ČSSD. V předchozí jednobarevné Babišově vládě zastával pozici ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat