Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Titul nese peníze. Ale něco stojí

Česko

Evropské ocenění – Brno se nedohodlo, v Ostravě už o poctě hlasují

BRNO Pokud Brno chce od Evropské unie miliony eur na kulturu, bude ho to něco stát. A brněnští politici nevědí, zda do boje o titul Evropské hlavní město kultury v roce 2015 vůbec jít.

Ostrava, která je jedním z protihráčů, už rozjela kampaň, otevřela speciální internetové stránky a pořádá ankety mezi obyvateli. Podobně se chovají i další města, která se do boje o titul hodlají zapojit – například Plzeň a Hradec Králové.

V moravské metropoli se zatím vedou spory, zda se soutěž „vyplatí“. Brno, které se honosí pozicí městem s nejvyšším podílem výdajů na kulturu v republice, totiž udělalo jen krůček – kulturní komise městské rady kandidaturu nedoporučila, radní ano. A na řadu se dostávají zastupitelé.

Rozhodují peníze. Pro účast v soutěži by Brno muselo vynaložit zhruba 140 milionů korun. A tolik podle primátora Romana Onderky město nemůže investovat. Od propagátorů soutěže prý navíc neslyšel nápad, jak peníze našetřit, kromě toho, že by se divadlům a kulturním institucím snížil o dvě procenta příspěvek od města. To Onderka nepovažuje za možné.

První náměstek primátora Daniel Rychnovský, do jehož kompetencí spadá kultura, je naopak přesvědčen, že neúčastnit se by byla velká chyba. Titul zatím v tuzemsku měla jen Praha. Proto věří, že zastupitelé účast odhlasují.

„Doufám, že každý z nich se na to bude dívat z hlediska budoucnosti Brna a že si najdou dost informací o výhodnosti projektu,“ řekl Rychnovský. „Například francouzské Lille z každého vloženého eura získalo osm. Díky tomu, že se výrazně zvýšil cestovní ruch, vzrostly tržby hotelů i kulturních institucí na vstupném,“ zdůraznil. Dotace dává i Evropská komise, i když v době hospodářské krize není jasné, zda bude v roce 2015 v této praxi pokračovat. „Každopádně je to příležitost ukázat, že Brno má v kultuře co nabídnout, a to nejen Evropě, ale i světu. Je to vynikající příležitost města se prezentovat,“ míní další z primátorových náměstků „zelený“ Martin Ander.

Také zástupci kulturních institucí jsou přesvědčeni, že by Brnu kandidatura prospěla. „Máme už plán, chtěli bychom při té příležitosti představit v planetáriu Digitárium, speciální technologii vznikající spojením asi patnácti projektorů, která by umožnila promítat nejen hvězdy,“ poznamenal ředitel hvězdárny Jiří Dušek. A plány mají i další instituce a jejich zástupci už jednají o společném postupu.

Výhrady od počátku neskrývají občanští demokraté. Bojí se toho, že dotace je nenároková, a Brno tak nemusí vlastně žádné peníze dostat. Zastupitel Petr Paulczyński (ODS) už dříve veřejně prohlásil, že kandidatura je stejně snová jako snaha Prahy získat olympiádu.

Titul dostávají pro každý rok dvě evropská města, společně s Českou republikou ho v roce 2015 ponese některé sídlo v Belgii. Rozhodne rada složená z ministrů pro kulturu na základě doporučení odborníků a dalších institucí. Města jsou už vybrána až do roku 2013.

***

Vybraná společnost pro město Brno * Titul Evropské hlavní město kultury (do roku 1999 Evropské město kultury) pomáhá představit historické a kulturní dědictví měst. * Titulem se letos může honosit Linec a Vilnius. *V historii ho již obdržely Liverpool a Stavanger (2008), Lucemburk a Sibiu (2007), Patras (2006), Cork (2005), Janov a Lille (2004), Graz (2003), Bruggy a Salamanca (2002), Porto a Rotterdam (2001), Avignon, Bergen, Boloňa, Brusel, Krakov, Helsinky, Praha, Reykjavík a Santiago de Compostela (2000), Výmar (1999), Stockholm (1998), Soluň (1997), Kodaň (1996), Lucemburk (1995), Lisabon (1994), Antverpy (1993), Madrid (1992), Dublin (1991), Glasgow (1990), Paříž (1989), Berlín (1988), Amsterodam (1987), Florencie (1986) a Atény (1985). * Pro další roky jsou vybrány: Essen, Pécs a Istanbul (2010), Turku a Tallin (2011), Guimaraes a Maribor (2012), Marseille a Košice (2013).

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....