Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Titul podtrhl sezonu snů

Vyprodaný Eden sledoval oslavy fotbalistů Slavie, mistry se stali po dvanácti letech

PRAHA Patnáctým mistrem české ligy se v sobotu stali fotbalisté Slavie. Tým trenéra Karla Jarolíma k titulu nedokráčel jistým krokem, přesto skončil první s náskokem tří bodů na druhou Spartu. „Tento ročník bude v historii Slavie zapsaný zlatým písmem. Nic víc se dokázat nedá,“ pronesl dojatý Jarolím.

Slavii k titulu stačila i remíza v posledním utkání s Jabloncem a přesně tak utkání nakonec skončilo (2:2). Slávisté před vyprodaným Edenem dvakrát vedli, ale nic navíc předvést nedokázali. „Poslední krok bývá nejtěžší, což se u nás potvrdilo. O poločase jsme věděli, že Sparta prohrává. Měli jsme to asi v podvědomí,“ přiznal útočník Zdeněk Šenkeřík.

Slávisté ještě ani nevystřelili na branku,r a už si mohli v duchu připravovat děkovné proslovy. Sparta totiž s výjimkou úvodních devíti minut na Liberec nestačila a nakonec na severu Čech prohrála 3:4. Boj o titul tak byl rozhodnutý ještě před cílovou páskou.

„Chtěli jsme v Liberci vyhrát a zachovat si alespoň teoretickou naději na titul. Jenže jsme dostali tři góly ze standardek,“ litoval kouč Sparty Jozef Chovanec.

Téměř 21 tisíc fanoušků na novém stadionu Slavie v Edenu na výsledek z Liberce čekat ani nemuselo. Do extáze se slávisté dostali už před utkáním a s výjimkou několika minut, kdy při nervózní hře domácích začali pískat, připomínala atmosféra na stadionu od první minuty bujaré oslavy.

Už v 64. minutě se ze slávistického kotle poprvé ozvalo skandování „Mistři, mistři“, a když kapitán Erich Brabec několik minut po utkání jako první zvedl nad hlavu pohár pro vítěze, zaplavily tisíce nadšených fanoušků i trávník. „Sešívaní, sešívaní, hej, hej!“ křepčili pak hráči v davu svých příznivců. „Jeden titul už mám s Libercem, ale pokaždé je to stejně krásné,“ zářil střelec druhé branky Slavie Daniel Pudil.

Pro sezonu plnou zvratů, v níž měla ještě před třemi týdny k titulu nejblíže Sparta, je charakteristické, že ani jeden z týmů, které o titul bojovaly, nedokázal v posledním kole vyhrát. „Nemá cenu už utkání hodnotit, důležité je, že jsme titul vybojovali,“ zdůraznil Jarolím.

Slavia získala nejprestižnější trofej v Česku po dvanácti letech. Poprvé od mistrovské sezony 1995/96 totiž slávisté dokázali využít náskok na Spartu z podzimní části sezony. V předchozích třech případech se jim to nepodařilo a ani tentokrát to nebylo bez komplikací. „Na jaře nám to moc nešlo, ale za podzimní část si titul zasloužíme. Patří nám právem,“ říkal hrdě Šenkeřík.

Slavia za vítězství získala prémii 7,5 milionu korun a vstupenku do třetího předkola Ligy mistrů. Sparta vydělala o tři miliony méně a k postupu do Ligy mistrů bude muset překonat o jednoho soupeře navíc. „Na Ligu mistrů ještě nemyslíme. Musíme si to nejprve všechno probrat a začít zase od začátku. A úspěšněji,“ podotkl útočník Sparty Miroslav Slepička.

Bohemians potopil Baník O všem dalším podstatném se ve stejnou chvíli rozhodlo v Ostravě, kde domácí Baník porazil Bohemians 1905 a na úkor Brna a Teplic si zajistil třetí místo zaručující start v Poháru UEFA. Porážka 0:2 navíc definitivně poslala pražský klub zpět do druhé ligy. „Ligu jsme ale prohráli jinde,“ tvrdil kouč Bohemians Michal Zach.

Další informace na str. 22 a 23